مطالب مرتبط با واژه 'آزادی'

  مطبوعات در اوایل دوران مشروطیت؛

  مطبوعات عصر مشروطه آزادی را چگونه معنا می‌کردند؟

  با صدور فرمان مشروطیت، آزادی مطبوعات در اصل سیزدهم قانون اساسی گنجانده شد، اما پس از یک سال، نمایندگان مجلس، اصل بیستم متمم قانون اساسی را به عنوان دومین قانون مطبوعات صادر کردند؛ قانونی که انعکاسی از فعالیت یک‌ساله روزنامه‌ها بود...
  1398/5/13 17:13

  آثار مثبت سقوط رضاشاه در شهریور 1320

  سقوط استبداد رضاخانی شرایط خـاصی را در کشـور ایجاد کرد. جامعه‌ای که بیست سال در زیر سایه سرنیزه‌های حکومت پهلوی امکان هرگونه رشد، آزادی خدادادی و حقوق اجتماعی را از دست داده بود، با فرار رضاشاه از کشور در شرایط جدیدی قرار گرفت.
  1398/2/22 00:04

  نهضت آزادی؛ انشقاق از جبهه ملی و همکاری با مرجعیت

  نمایش قدرتی که محمدرضا شاه در سرکوب قیام 15 خرداد 42 از خود نشان داد، فضای خفقان سنگینی را همراه با یأس و ناامیدی برای مبارزان سیاسی به خصوص گروه های میانه رو به وجود آورد. در این دوره اگر چه گروه های چریکی با دست بردن به مبارزه مسلحانه روزنه های امید را به وجود آورده بودند، اما جواب دندانشکنانه دستگاه پلیسی و نظامی رژیم این گروه ها را نیز به اضمحلال کشانده بود...
  1397/11/27 21:17

  دفاع تاج الملوک از طرح شکست خورده کشف حجاب

  رضا وقتی به ترکیه سفر کرد و زنهای آنجا را دید که پابه پای مردها کار می‌کنند و در امورات مملکت دخالت دارند تصمیم گرفت زنهای ایرانی را هم از اسارت چادر سیاه و روبند آزاد کند.
  1397/9/27 12:08

  تاج السلطنه؛ دختر فمینیست ناصرالدین شاه

  در جامعه ایران عصر قاجار زنان از تامین اجتماعی و آزادی بهره چندانی نداشتند و در اغلب در سنین پایین 8 الی 10 سالگی به ازداوج مردی در می آمدند و لذا سرنوشتشان به انصاف شوهران و یا خانواده شان بستگی داشت. در طبقات بالا و متوسط شاید زنان تا حدی از حمایت خانواده خود برخودار بودند ولی موقعیت اجتماعی آنان چندان تفاوت نداشت . . .
  1396/10/30 13:31

  درخواست دانشجویان دانشگاه تهران برای آزادی زندانیان سیاسی

  سند فوق مشتمل بر اعلامیه دانشجویان دانشگاه تهران مبنی بر اعلام تحصن در محل دانشسرا در اعتراض به انتخابات و درخواست آزادی رفقای زندانی خود می باشد.
  1396/8/30 21:38

  خاطرات تیمسار پهلوی از زندانهای متفقین در ایران

  خاطرات تیمسار محمدولی انصاری در بازداشتگاه اراک در سالهای جنگ جهانی دوم مشتمل بر شرح وضعیت بازداشتگاه و نحوه رفتار با زندانیان ، نارضایتی از توقیف خود و تعداد زیادی از کارکنان راه آهن توسط متفقین در بازداشتگاه اراک در نتیجه غرض ورزی بدخواهان نزد مقامات انگلیسی به اتهام همکاری با قوای آلمان ضمن اشاره به همکاری در راستای پیشرفت کار متفقین گله از عدم انجام هرگونه اقدامی از سوی دولت جهت آزادی آنان ، نحوه آزادی از زندان ، ...
  1396/8/26 22:40

  گزارش نیکلسون درباره شیخ فضل الله

  جریان مشروطه خواه همیشه در تلاش بوده است تا نشان دهد جریانی که با شیخ فضل الله نوری همراه بوده است، جریانی اقلیت و کم تعداد بوده است و به زبانی، شیخ فضل الله فردی کم طرفدار بود. اما واقعیت چیزی غیر از این است. این نه بر مبنای گزارشات ایرانیان، بلکه بر اساس گزارش های خارجی ها نیز قابل فهم است . . .
  1396/7/14 21:54

  نوزاد خجسته نژاد در روسیه 1917

  روسیه امروز، روسیه آزاد و منقلب در عمان متلاطم یک بحران چنانی غوطه ور است که در وسعه و عظمت هرگاه نظیر و مانندی داشته باشد، همانا عبارت است از وسعه خارج از اندازه ممالک روسیه...
  1395/3/25 14:00

  آزادی از دیدگاه امام خمینی (ره)/عکس

  اینستاگرام امام خمینی (ره) نوشت: ما می‌خواهیم یک ملت را آزاد کنیم، ما می‌خواهیم یک امت را آزاد کنیم، ما می‌خواهیم یک امت را مستقل کنیم، ما می‌خواهیم از زیر بار امریکا و انگلستان و روسیه بیرون برویم، البته فداکاری می‌خواهد، جوان دادن می‌خواهد، حبس می‌خواهد.
  صحیفه امام، جلد 4، صفحه 152
  1394/8/8 16:46
20