مطالب مرتبط با واژه 'پیشرفت'

  شاه مدرنی که دلقک داشت!

  شاه به ظاهر فردی مدرن بود؛ پادشاهی ترقی خواه که حتی مسافرت هایش نیز در راستای بهبود وضع کشور صورت می گیرد. این ظاهر ماجرا بود، اما واقعیت چیز دیگری بود.
  1398/2/23 01:32

  ناهم‌ترازیِ سیاستهایِ اصلاح‌طلبانه ایران و ژاپن در عصر قاجار؛

  چرا ژاپن پیش رفت و ایران بازماند؟

  نفوذ و اثرگذاریِ امیرکبیر بر سیستم اداری قاجار به‌اندازه‌ای بود که عصر ناصری، حتی با قتلِ امیرکبیر نتوانست میراث او را نادیده بگیرد. این در حالی است که ژاپن، اگرچه با تاخیرِ بیش از یک دهه‌ای اصلاحات خود را نسبت به ایران آغاز کرد، اما ترکیب متنوع روشنفکرانِ عصر میجی و ویژگیهای آنان، اصلاحات در سرزمینِ آفتاب را مداوم و اثرگذارتر کرد.
  1397/12/10 16:11

  شکایت ناصرالدین شاه از فرآیند غربی شدن امورات مملکتی

  در دوره ی حکومت قاجارها، تمامی دولتها و حتی شاهان قاجار چـاره ی توسعه و پیشرفت کشور را در همانند شدن‌ با‌ غرب (به عنوان غـیر) می دانستند ؛ اما همین تقلاها نـیز از آن جــا که ریشه در عمق نداشت راه به جایی نمی برد: «اولین کار در این زمینه ، آشنایی با فنـون نظامی‌ بود‌. تازه در‌ همین اواخر بود که ضرورت این امر احساس شد که پای چنـد فـن از فنون غیرجنگی و مربوط‌ بـه زمـان صلح را نیز به ایـران بـاز کننـد.
  1397/3/27 00:56

  گرایش افراطی به غرب در مشروطه

  در عصر مشروطه بودند کسانی شعارشان این بود که ایران و ایرانیان باید سر تا پا غربی شوند و این مسئله را به طور جدی پی می گرفتند. پیشرفت غرب و عقب ماندگی ایران روی هم رفته سبب می شود تا نوعی نگاه افراطی در گرایش به غرب وجود داشت...
  1397/3/10 19:20

  رضاخان در آزمایشگاهی در ترکیه

  رضاخان در سفر خود به ترکیه تلاش نمود از تمامی بخشهای اقتصادی، سیاسی، نظامی و... ترکیه بازدید نماید تا به اصطلاح آثار پیشرفت و توسعه غربی شدن در این کشور را مشاهده نماید و با اجرای پروژه نوسازی خود در ایران، گام بلندی در راستای غربی شدن جامعه ایران بردارد.
  1397/2/16 16:08

  نظر هوشمندانه مدرس درباره اعزام دانشجویان به خارج

  از زمان عباس میرزا و هنگامی که ایرانیان به این درک رسیدند که در مقایسه با غرب عقب مانده اند، برای آموزش در زمینه های مختلف اقدام به فرستادن دانشجو به غرب کردند. این مسئله به تدریج بسیار گسترش یافت و در زمینه های مختلف دانشجویانی به کشورهای فرنگی اعزام می شدند. نکته اینکه مدرس از منتقدین و مخالفین این رویکرد بود . . .
  1396/7/9 23:43

  حجاب؛ علت اصلی اجحاف مردان علیه زنان!

  نگاه حکومت پهلوی اول به مسئله کشف حجاب بسیار سطحی بود. به گونه ای که آنان علاج دردهای کشور را در کشف حجاب می دانستند. در واقع رضاشاه و نخبگان اطراف او به یکی از شاخص های ظاهری فرهنگ اروپا به مثابه یک اصل بنیادین در تحول غرب می نگریستند و از این رو بر اجرای آن بسیار مصر بودند . . .
  1396/7/4 20:42

  گفتگوی پرویز امینی درباره‌ رابطه استقلال و پیشرفت

  نسخه‌های تقلبی برای پیشرفت

  «استقلال» کلیدواژه‌ی مهمی است که رهبر انقلاب در دو سال اخیر، بارها بر آن تأکید کرده‌اند. برای مثال، ایشان در ۱۴ خرداد امسال در حرم امام خمینی رحمه‌الله‌علیه چنین فرمودند: «استقلال یعنی آزادی در مقیاس یک ملت؛ این معنای استقلال است. اینکه بعضی در زبان یا در شعار دنبال آزادی‌های فردی باشند اما علیه استقلال کشور حرف بزنند، این یک تناقض است... متأسفانه کسانی هستند که تئوری‌سازی می‌کنند برای نفی استقلال کشور، استقلال را گاهی به انزوا معنا می‌کنند، گاهی به این عنوان که امروز استقلال کشورها یک ارزش به حساب نمی‌آید، قلم‌زنی می‌کنند و حرف می‌زنند...» درباره‌ی مفهوم استقلال و رابطه‌ی آن با پیشرفت با دکتر پرویز امینی به گفت‌وگو نشستیم
  1394/9/7 22:57

  نگاهی به رابطه تعهد و تخصص در نظام اسلامی(1)

  رابطه متوازن تعهد با تخصص و مقوله ای به نام پیشرفت اسلامی

  راهکارایجاد توسعه و حصول پیشرفت همواره یکی از دغدغه های اساسی و مهم در ایجاد دگرگونی و تحول تکاملی جوامع بوده است.در باب سخن از پیشرفت و توسعه اگر بخواهیم از نوع مطلوب اسلامی این مقولات تعریفی داشته باشیم می توان گفت: «توسعه و پیشرفت اسلامی همان افزایش سطح بهره مندی و رفاه، ارتقا امنیت، آزادی های مشروع، گسترش ارتباطات اجتماعی و امکان تحرک اجتماعی معطوف به ارزشهای جامعه است که در یک بستر ارزشی اسلامی با حفظ اصول و در سایه پیشرفت علمی و تکنولوژیک و دگرگونی تکاملی در نظام بهداشت و درمان، آموزش و ساماندهی و مهندسی اقتصادی صنعتی و سیاسی و فرهنگی بوجود می آید».از لوازم اصلی دستیابی به این اهداف برخورداری از مدیریت شایسته است و دین مبین اسلام در زمینه شرایط مدیر صاحب صلاحیت تاکید جدی و در خور توجه به برخورداری مدیران از تعهد شغلی و تخصص نسبت به مسئولیت دارد.
  1394/2/4 23:04

  نمایی از پیشرفت

  کودکانی که مبتلا به فلج اطفال می شدند را در ریه های آهنی قرار می دادند.دستگاه ریه های آهنی طوری طراحی شده بود که با کم و زیاد کردن فشار هوا، ریه ها را منقبض و منبسط می کرد تا در دوره حاد بیماری که عضلات قفسه سینه درگیر می شوند، بیمار قادر به تنفس باشد.دیدن این عکس و مقایسه آن با رسپیراتورهای مدرن امروزی می تواند نمایانگر پیشرفت های بی نظیر علم در مدت این هفتاد سال باشد.
  1393/3/31 17:08
10