مطالب مرتبط با واژه 'بیگانگان'

  تلگراف اهالی شمیران در حمایت از ملی شدن صنعت نفت

  تلگراف اهالی شمیران به رضا حکمت رئیس مجلس شورای ملی مشعر بر اعلام پشتیبانی از محمد مصدق نخست وزیر در اجرای قانون ملی شدن نفت و خلع ید بیگانگان با توجه به خاتمه یافتن استعمار انگلیس
  1398/10/6 12:00

  یکی از دلایل انگلستان برای تغییر سلطنت در ایران

  سفیر انگلیس در جواب گفت کمان می کنم رژیم جدید موجبات سهولت فعالیت های خارجیان در این کشور را فراهم خواهد کرد. نظام اداری حاکم دچار انحطاط و پوسیدگی است.
  1397/2/27 17:52

  تلاش دولتمردان قجری در تشبه به بیگانگان

  پیامدهای فرهنگی کاپیتولاسیون در جامعه ایرانی

  یکی از پیامدهای کاپیتولاسیون در جامعه ایرانی این بود که  برخی از دولتمردان قجری بیگانگان را موجودات خارق العاده و برتر از خود می پنداشتند و چنان در برابر ایشان مرعوب بودند که نه تنها پیروی از ایشان بلکه تشبه با آنان را وسیله مباهات  و برتری خود می دانستند . . .
  1396/12/4 12:25

  نخستین بانک ایرانی چگونه تاسیس شد؟

  حضور بیگانگان در ایران و استبداد حاکم بر جامعه ایرانی عملا نوسازی معقول جامعه ایران را با مشکل مواجه کرده بود. از همین رو برای ایرانیان و حتی خود مستبدین داشتن برخی مظاهر مدرنیته مثل بانک، ارتش مدرن و یا راه آهن به آرزو تبدیل شده بود. قطعا یکی از مهمترین این نهادها بانک بود که می بایست با بانکهای خارجی حاکم بر اقتصاد ایران رقابت می کرد؛ رویایی که البته سرانجام تحقق یافت . . .
  1396/6/7 00:29

  مشارکت زنان ایرانی در تامین اعتبار تاسیس بانک ملی/ دولت ایران چرا می خواهد از دولتهای خارجی پول قرض کند؟ مگر ما مرده ایم ؟

  در یکی از روزها به هنگامی که سیدجمال الدین واعظ درباره قرض از بیگانگان و زیانهای آن سخن می راند پیرزنی از میان جمعیت بپا خواست و گفت: «دولت ایران چرا می خواهد از دولتهای خارجی پول قرض کند؟ مگر ما مرده ایم ؟ من یک زن رختشوی هستم و به سهم خود یک تومان می دهم.» . . .
  1396/5/7 20:20

  قراردادها با بیگانگان را چه‎کسانی بستند؟

  قراردادهای زیادی در طول تاریخ دیپلماسی کشور ما به ثبت رسیده است اما برخی از این قراردادها امضاکنندگانشان را به چهره های منفور تاریخ ایران بدل کرده اند. بخش های زیادی از ایران طی سالیانی نه چندان دور با قراردادهایی از ایران جدا شد.
  1394/6/9 18:48

  آیت‌الله کاشانی به مصدق احتمال کودتا را یادآوری کرد

  آیت‏‌اللَّه سیدابوالقاسم کاشانی که خطر کودتایی با حمایت بیگانه را احساس کرده بود، تلاش زیادی به عمل آورد تا جلوی کودتا را بگیرد تا مصالح مملکت فدای منافع بیگانگان نشود.
  1393/5/26 22:23
7