مطالب مرتبط با واژه 'کافه تاریخ'

  سند/ فرمان محمدرضاشاه برای ایجاد سپاه دانش

  سپاه دانش یک نهاد حکومتی آموزشی در دوره سلطنت پهلوی دوم بود که در سال 1341 و با هدف استحاله فرهنگی و دینی جامعه ایران پایه گذاری شد.
  1395/10/22 01:31

  وقتی امرای ارتش رضا شاه با متجاوزین به میهن عکس یادگاری می گیرند

  امرای ارتش ایران درحال مذاکره با ریدرز ویلیام بولارد وزیرمختار انگلستان و چند تن ازفرماندهان قشون متفقین درایران؛ در پی اشغال ایران توسط قوای متفقین در جریان جنگ جهانی دوم
  1395/10/22 01:25

  کشف منشور حمورابی در شوش(سال 1901 میلادی)+عکس

  ستونی که قوانین حمورابی بر روی آن حک گردیده از بازالت است و در حدود ۲٫۵ متر ارتفاع دارد. متن قوانین گرداگرد این ستون در ۳۴ ردیف به خط میخی نوشته شده‌است.قانون حمورابی نخستین سند شناخته شده‌ای‌ست که در آن یک فرمانروا به اعلان عمومی یک مجموعه کامل قوانین برای ملت خود اقدام می‌کند.حمورابی (۱۸۱۰-۱۷۵۰ پ.م.) ششمین پادشاه اولین سلسله شاهان کشور قدیم بابل است. تاریخ شاهی او را (۱۷۹۲-۱۷۵۰ پ.م.) آورده‌اند.
  1395/10/18 18:49

  اندر حکایت بی اعتمادی های مصدق

  مصدق به عنوان فردی دموکرات شناخته شده است. او را رجلی مردم گرا می دانند. اما جالب آنکه این مرد دموکرات طبق برخی خاطرات حتی به نزدیک ترین افراد خود نیز اعتماد نداشت....
  1395/10/18 18:34

  هویدا: لطفا رعایا چای نکارند!

  آقا، رعایا چای نکارند. ما به قدری پول داریم که می توانیم هر محصولی را که نداریم از خارج وارد کنیم . به همین سادگی.
  1395/10/18 18:27

  نشان فیلی محمدرضا پهلوی

  روابط ویژه پهلوی دوم با پادشاه دانمارک و فرمان هانس پادشاه دانمارک مبنی بر اعطای نشان فیل به محمدرضاشاه
  1395/10/15 14:22

  یپرم خان ارمنی رئیس مشروطه خواهان ارمنی ، در لباس رزم

  یپرم داویدیان گانتاکتسی مشهور به یپرم‌خان ارمنی از انقلابیون و رهبران نظامی دوران مشروطه که در دوران استبداد صغیر و بعد از آن در نبردهای متعددی علیه نیروهای مخالف مشروطه شرکت کرده بود. یپرم‌خان همچنین در واقعه پارک اتابک که به کشته شدن عده زیادی از مجاهدین و ستارخان سردار ملی انجامید، فرماندهی قوای دولتی را عهده‌دار بود. یپرم خان در ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال ۱۲۹۱ شمسی برابر با ۱۹۱۲ میلادی در جریان یکی از جنگ‌های دوران مشروطه، کشته شد. نقش منفی وی در دوران مشروطه بسیار مورد تاکید تاریخ نگاران می باشد.
  1395/10/15 14:06

  روایت پارسونز از وضعیت انقلابی

  انقلاب اسلامی برای شاه و حامیان خارجی اش قابل تصور نبود. تصور این بود که شاه پس از کودتای 28 مرداد توانسته است مردم ایران را در بند کند و توان نقد و ایستادگی را از آنان بگیرد. این امر با تاسیس ساواک دیگر قطعی به نظر می رسید. از این رو وقوع انقلاب و شورش مردم علیه حکومت پیش از هر چیز شاه و نیروهای خارجی طرفدراش را در بهت و ترس فرو برد. این بهت را می توان در این عبارات پارسونز، سفیر انگلیس که پس از مدتی مسافرت به ایران بازگشته بود، دید:
  1395/10/14 20:07

  خط میخی هخامنشی چیست؟+عکس

  خط میخی ایرانی نسبت به تمام خطوط میخی دیگر مانند بابلی و غیره ساده تر و صحیح تر به نظر می رسد زیرا دانشمندان ایرانی نه تنها از پندار بابلی حروف الفبا ساخته اند بلکه شکل آنها را هم ساده نموده و میخهای کج و پیچیده را حذف نموده و تنها میخهای عمودی و افقی را نگه داشتند.
  1395/10/14 19:24

  ماجرای اسارت سعدی شیرین سخن در طرابلس

  سعدی در باب دوم گلستان سعدی با نام «در اخلاق درویشان» این ماجرا را این‌ طور شرح می‌دهد: ماجرایی که الزاما به معنای روایت درست تاریخی نیست و حکایتی است از این شاعر و نویسنده‌ ایرانی. «از صحبت یاران دمشقم ملالتی پدید آمده بود، سر در بیابان قدس نهادم و با حیوانات انس گرفتم تا وقتی که اسیر فرنگ شدم.» این‌ طور که معلوم است، او به سمت اورشلیم در حرکت بوده، چون بر اساس آخرین اخباری که از جنگ‌های صلیبی پیشین در ذهن داشت، تصور می‌کرد اورشلیم در دست مسلمانان باشد.
  1395/10/14 00:42
2089