مطالب مرتبط با واژه 'ادبیات'

  میرزا احمدخان نصیرالدوله در سنین جوانی

  میرزا احمدخان نصیرالدوله بَدِر (زاده ۱۲۴۹ - ۱۳۰۹) وی برای ادامه تحصیل به تهران رفته و پس از فراگیری ادبیات فارسی به تحصیل فقه، اصول، حکمت الهی و همچنین زبان فرانسه و علوم ریاضی پرداخت. در زمان ناصرالدین شاه به‌عنوان منشی دربار برگزیده شد و پس از قتل شاه به خدمت وزارت امور خارجه درآمد و چندی به سفیری ایران در بلژیک انتخاب شد.
  1398/10/15 21:31

  قاره آفریقا از نگاه شاعران ایران زمین

  در اشعار فارسی نام افریقا‌ به‌ صـورت‌ «افریقیه‌« ضبط‌ شده و اغـلب مـنظور‌ از‌ واژه  « افریقیه »، افریقای شمالی و بـه ویـژه تونس کنونی و مناطق مجاور آن بوده است و در مفهوم قاره ‌ افریقای‌ امروزین ‌(با حدود جـغرافیایی شـناخته شده)به کار‌ نرفته‌ اسـت‌. در شعر و ادب فارسی قـدیم‌ترین‌ شـاعری‌ که‌ از افریقیه یـاد کـرده منوچهری دامغانی (اوایل سـدهء پنـجم)است که شعری بدین مضمون سروده است.
  1398/7/14 18:41

  ارتقای سمت ناصر مشیری به سفارش ملکه مادر

  اظهارت احسان نراقی مبنی بر ارتباطات نزدیک دایی اش به نام ناصر مشیری با ملکه مادر و ارتقای وی به سمت استادی دانشگاه و تدریس درس تاریخ در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران.
  1397/10/12 16:19

  ادبیات انقلاب بدون نام سبزواری شناخته شده نیست

  یک شاعر و استاد دانشگاه گفت: خداوندا حمید را زنده نگه دار! که برای ورود امام عصر به کوفه شعری بهتر از آن شعری که برای ورود امام به تهران سرود بسراید.
  1394/11/27 21:22

  فاتحان نوبل ادبیات در 113 سال گذشته

  هر سال نام چهره‌های ادبی از سراسر جهان به‌عنوان شانس‌های اصلی جایزه نوبل ادبیات مطرح می‌شود، اما آکادمی نوبل حداقل در طی چند سال اخیر، کمتر طبق پیش‌بینی‌ها عمل کرده و غالبا با انتخاب‌های خود اهالی ادبیات را غافلگیر کرده است
  1394/7/16 18:26

  حقوق شهروندی در ادبیات طنز دوره مشروطه

  شعر فارسی از دیرباز با طنز عجین بوده است. از طنزپردازان سرشناسی همچون عبید زاکانی هم که بگذریم، حتی قله‌های شعر عاشقانه و عارفانه در آثار خود از طنز بهره جسته‌اند. نمونه بارز این ادعا حافظ شیرازی است که گاه چنان رندانه طنز را در خدمت مضمون گرفته که جز با نیشخند نمی‌توان بیت مورد نظر را خواند و درک کرد
  1394/3/24 18:29

  جراید/ خرده فرمایشات فرح پهلوی

  فرح پهلوی یکی از عناصر غربزده‌ای بود که به اسم فرهنگ دوستی در دوران طاغوت در این حوزه بدعت‌های ناگواری را پایه ریزی کرد اما با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بساط وی نیز مانند دیگر غربزدگان برچیده شد.
  1394/3/16 22:23

  معرفی کتاب «ادبیات فولکور ایران»

  بازخوانی تاریخ فرهنگی ایران

  این اثر به لحاظ نوع نگاه جامع نگر و روش تحقیق علمی و طبقه بندی موضوعی مباحث فولکور اثری علمی و قابل اعتبار می‌نماید. مولف با توجه به آگاهی عمیقی که از فرهنگ و ادب ایرانی داشته، با بینشی علمی – تخیلی خاستگاه برخی عناصر فولکوری، روند شکل گیری و تحول تاریخی- جغرافیایی و اجتماعی – فرهنگی و گروه حاملان فولکور در ایران و حوزه های فرهنگ ایرانی را مطالعه می‌کند و رابطه میان ادبیات شفاهی و مکتوب و ادبیات نوین را نشان می‌دهد.
  1393/10/7 15:26

  ترور ادبیات پارسی در عصر رضاخان

  ترور میرزاده عشقی، فرار ابوالقاسم لاهوتی از کشور، افسردگی و انزوای عارف قزوینی، زندانی شدن و احتمالا قتل فرخی یزدی، دستگیری و تبعید ملک‌الشعرای بهار و به مدیحه‌سرایی واداشتن این شاعر، منصرف شدن محمدعلی جمال‌زاده از نوشتن داستان جدید، متعهد شدن صادق هدایت به منتشر نکردن آثارش و ممنوعیت توزیع «بوف کور»، شاهکار این نویسنده، در ایران، توقف انتشار شعرهای نیما یوشیج و زندانی شدن بزرگ علوی از جمله وقایع تلخی بود که بر اثر تصمیم‌های رضاخان رخ داد.
  1393/4/29 16:44
9