مطالب مرتبط با واژه 'مستشاران'

  موافقت صددرصدی شاه با لایحه مصونیت مستشاران خارجی

  کاظم مسعودی، مدیر روزنامه آژنگ به یکی از دوستان خود گفته است: روزی که مهندس بهبودی در مجلس شورای ملی با لایحه مصونیت مستشاران خارجی مخالفت شدید نمود، در محافل پارلمانی و مطبوعاتی چنین شهرت یافت که شاهنشاه با این لایحه نظر موافق ندارند و نطق مهندس بهبودی طبق دستور شاهنشاه انجام شده است.
  1398/11/17 14:52

  ناامنی که روسها از جانب ایران احساس می کردند...

  وقتی که قرارداد مربوط به استخدام مستشاران نظامی امریکا در ارتش ایران مشهور به «قرارداد جم - آلن» در ۱۴ مهر 1326 امضاء شد، شوروی‌ها آن را بشدت به باد حمله گرفتند و در یادداشت مورخ ۱۱ بهمن ۱۳۲۶ نیز اعتراض کردند که چون هر گونه آموزش ارتش ایران به مستشاران آمریکایی واگذار شده است، در نتیجه ایالات متحد موقعیت ممتازی در ایران بدست آورده است...
  1398/9/4 23:03

  شکایت مردم از فساد مالی و اداری مستشار بلژیکی

  در روزگاری که برخی از سیاسیون با طرح ادعاهایی چون اینکه «ما بجز آبگوشت بزباش و قورمه‌سبزی در هیچ تکنولوژی برتری نداریم!» و یا «ما برای تیم ملی میرویم، مربی خارجی می‌گیریم... مگر شهرسازی کشور از تیم ملی کشور کمتر است!؟»، ازسپردن برخی از امور کشوری به غربی ها حمایت می کنند بد نیست نگاهی به صفحات تاریخی انداخته شود. در یکی از اسناد تاریخی نامه هیات اتحادیه اصلاح طلبان پست مبنی بر ابراز نارضایتی از عملکرد کامیل مولیتور بلژیکی در اداره پست بدلیل اختلاس و خیانت به ایران، استخدام کارکنان بلژیکی با حقوق های گزاف، تضییع حقوق مسلمین و مساعدت با تقلبات و ... ، درخواست برکناری وی، وجود دارد که در ادامه عین سند آمده است.
  1398/6/25 21:35

  استقبال فرمانده نیروی هوایی ایران از مستشاران امریکایی

  استقبال  سپهبد امیر حسین  ربیعی  (فرمانده  نیروی  هوایی ) و همسرش  از مستشاران  نیروی  هوایی  آمریکا در فرودگاه. مستشاران نظامی آمریکا از سال 1328 وارد نیروی هوایی ایران شدند.
  1398/2/9 19:41

  شکایت ناصرالدین شاه از فرآیند غربی شدن امورات مملکتی

  در دوره ی حکومت قاجارها، تمامی دولتها و حتی شاهان قاجار چـاره ی توسعه و پیشرفت کشور را در همانند شدن‌ با‌ غرب (به عنوان غـیر) می دانستند ؛ اما همین تقلاها نـیز از آن جــا که ریشه در عمق نداشت راه به جایی نمی برد: «اولین کار در این زمینه ، آشنایی با فنـون نظامی‌ بود‌. تازه در‌ همین اواخر بود که ضرورت این امر احساس شد که پای چنـد فـن از فنون غیرجنگی و مربوط‌ بـه زمـان صلح را نیز به ایـران بـاز کننـد.
  1397/3/27 00:56

  قیمومت نظامی ایران زیر سایه مستشاران آمریکایی

  نخستین حضور رسمی، گروههای مستشاری نظامی در دوره محمدرضاشاه به دهه 20 شمسی بازمی¬گردد که طی دو قرارداد جداگانه میان ایران و آمریکا در سالهای 1322 و 1326، مستشاران آمریکایی وظیفه تعلیم و آموزش نیروهای نظامی ایران را بر عهده گرفتند.
  1395/4/22 17:21

  نقش بهائیان در استخدام مستشاران امریکایی در سلطنت پهلویها

  بهائیان و اعزام مورگان شوستر به ایران

  شکل‌گیری مکتب شیخیه یکی از تحولات فکری مهم قرن 13 ق در ایران و در میان شیعیان به حساب می‌آید. این مکتب با ارائه‌ی تعبیرهای فلسفی و عرفانی جدید درباره‌ی مقولاتی مانند ماهیت روح، کیفیت معراج، مفهوم «هورقلیا»، رکن رابع و شیعه‌ی کامل و همچنین مقام امام در سلسله‌مراتب وجودی و نحوه‌ی رابطه‌ی امام با آفریدگار، موجبات تغییر و تحول گسترده در اندیشه‌ی عده‌ای شد. با اندیشه‌های جدید تلفیقی، راه برای ایجاد و گسترش نحله‌های فکری هموار گردید. نهایتاً آنچه مکتب شیخیه در حوزه‌ی اندیشه و عمل به همراه آورد، سبب نضج‌گیری بابیه ـ بهائیه شد. از طرف دیگر به دلیل نقش مخرب و منفی بهاییان در تحولات سیاسی و اجتماعی مختلف مبارزه با بهائی‌ها نیز از سوی طبقات آگاه جامعه ایران نظیر روحانیت و عالمان دینی صورت گرفت. از همان ابتدای پیدایش فرقه‌ی بابیه، مبارزه با آن آغاز شد و در سال‌ها و دهه‌های بعدی نیز ادامه یافت.
  1395/4/1 18:06

  خط زمان/ حضور مستشاران امریکایی در ایران

  روایت 67 سال وابستگی ایران به آمریکا

  حضور مستشاران آمریکا در ایران در دوره‌ی محمدرضا پهلوی به ویژه در ساختار ارتش را می‌توان بخشی از سیاست میلیتاریستی شاه دانست. از طرف دیگر ایران نیز به دلیل برخورداری از موقعیت استراتژیک در فضای جنگ سرد، از بُعد امنیتی برای دولتمردان آمریکایی حائز اهمیت بود.
  1395/2/14 11:25

  خارجی‌ها در ایران

  آرتور چستر میلسپو ( Arthur. Chester) روز اول مارس 1883 م، در مزرعه‌ای .واقع در پنج مایلی شهر «اگوستا» ( Augusta ) در ایالات میشیگان متولد شد.
  1394/2/1 18:49

  مستشاران آمریکایی در ایران چه می‌کردند؟

  هزینه‌ی مستشاران آمریکایی مقیم ایران در سال ۱۳۵۶ بیش از هزینه‌‌ی پرسنل نظامی ارتش ایران بود. در صورتی که ۱۷۰ میلیارد ریال هزینه‌ی مستشاران آمریکایی بود .
  1393/11/9 17:48
11