مطالب مرتبط با واژه 'جنگ'

  حمام ها محلی برای استراق سمع ماموران نظمیه

  در ایران قدیم حمام ها برای بازرگان هـا مـکانی بـرای‌ آشنایی‌ بـا‌ هـم صـنف هـا و خبرگیری شان از یکدیگر و مذاکره درباره ی معاملات شان بود. خبرگیری افـراد‌ در‌ حـمام هـا البته تنها محدود به مسائل روزمره نمی شد و گاهی مطالب مهم‌ و حـتی‌ سـرنوشت‌ ساز کـشور نیز میان مردم به بحث گذاشته میشد...
  1397/10/12 16:24

  روابط پنهانی و گسترده شاه با اسرائیل

  من از آنها توپ 106 ضدتانک خریدم هم به پاکستان دادم، هم به اردن. ما باهم معامله می‌کردیم. اوزی که دست هر کسی بود در هر کشوری بود واضح است هر کسی که نگاه می‌کرد اوزی اوزی ساخت اسرائیل است دیگر.
  1397/8/19 10:13

  باندبازی و ائتلاف برای ترفیع درجه رضاخان

  رضاخان در ایران به شدت رشد کرد. همچنان که تنها پنج سال در ایران از فرماندهی کل قوا به وزارت جنگ و سپس به نخست وزیری و نهایتا به شاهی رسید. رضاخان بخشی از این رشد و ترفیع خود را به پشتوانه های حمایت نیروهای نظامی و باندبازی انجام می داد...
  1397/6/14 01:15

  وقتی شاه قاجار از سفر فرنگ لذت می برد!

  در این سند نامه های مظفرالدین شاه به عضدالملک مبنی بر اظهار رضایت از سفر خود به بلژیک و ترکیه مشاهده می شود.
  1397/3/8 17:08

  اساسنامه کانون خانوادگی قاجار

  کانون خانوادگی قاجار در دوران سلطنت پهلویها یک کانون به اصطلاح غیردولتی جهت تامین منافع خاندان و اعضای طایفه قاجاریه بود که به نوعی جنگ قدرت را در سال 1304 با اعلام تاسیس سلطنت پهلوی به رضاخان باخته بودند.
  1397/3/1 19:39

  اغتشاش در تهران در جریان جنگ جهانی اول

  تهران فوق العاده مغشوش بود. خبر پیشرفت قوای عثمانی به فرماندهی صاحب منصبان آلمانی ساعت به ساعت به تهران می رسید و یک نوع اضطراب و نگرانی عجیب ایجاد می کرد.ُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُُ
  1397/2/19 15:40

  وصیت مهم کلنل پسیان به مادرش

  در تاریخ معاصر ایران شیرزنان زیادی بودند که در روند تحولات سیاسی و اجتماعی ایران همچون انقلاب مشروطه نقش بسزایی داشتند. عزت الحاجیه از جمله زنانی بود که در راه آزادی ایران دو فرزند خود را قربانی داد و خم به ابرو نیاورد.
  1397/2/14 14:12

  چرا گرجی ها با روس ها همکاری کردند؟

  ایرانیان در عصر قاجاریه آنچنان ضعیف شده بودند که نتوانستند در مقابل ارتش سراپا مجهز روسیه بایستند و سرانجام علیرغم جانفشانی ها و مقاومت بخش های زیادی از منطق شمالی ایران و از جمله گرجستان را از دست دادند. اما به غیر از قدرت روسیه، عوامل دیگری نیز در شکست ما از این کشور موثر بود. از جمله آنکه سالها پیش از آن در حمله اقامحمدخان به این سرزمین خاطرات بدی بر جای ماند . . .
  1396/6/26 12:30

  نخستین مسلسلها چند تیر می نواختند؟

  مسلسلها به دلیل نواخت تیر بالایشان، از جمله تجهیزاتی بودند که با ورودشان به عرصه جنگهای انسانی، به سرعت مورد استقبال فرماندهان جنگی قرار گرفتند. ساخت نخستین مسلسل به سال 1817 میلادی باز می گردد زمانی که استفاه از اسلحه «پاکل» در انگلیس گسترش یافت.
  1396/5/29 01:00

  جنایتی که روسها در قره باغ و گنجه انجام دادند

  اگرچه آقامحمدخان با لشکرکشی به گرجستان و قفقاز، جنایات بسیاری را انجام داد و مردم بسیاری را کشت و یا مجروح کرد، اما پس از آن روس ها نیز ظلم های بسیاری به مردم این منطقه کردند. این ظلم ها بسیار وسیع و گسترده تر از ظلم های سپاه ایران و آقامحمدخان بود و متاسفانه در تاریخ نگاری جنگ های ایران و روس عمدتا این مسئله به فراموشی سپرده می شود.
  1396/5/12 01:31

  معادلات بین المللی؛ عامل اصلی شکست ایران در جنگ با روسها

  جدا از تفاوت در سیاست و تجهیزات، آنچه شکست ایرانیان را به این شکل وسیع رقم زد، معادلات بین المللی و نوع رویکرد و تعامل قدرتهای بزرگ در قبال یکدیگر بود.
  1396/5/1 00:21
153