مطالب مرتبط با واژه 'جنگ'

  معادلات بین المللی؛ عامل اصلی شکست ایران در جنگ با روسها

  جدا از تفاوت در سیاست و تجهیزات، آنچه شکست ایرانیان را به این شکل وسیع رقم زد، معادلات بین المللی و نوع رویکرد و تعامل قدرتهای بزرگ در قبال یکدیگر بود.
  1396/5/1 00:21

  گرنیکا؛ تابلویی برای صلح که پیکاسو کشید+ توصیف اثر

  پابلو پیکاسو در سال 1937 این تابلو را کشید. تابلویی که از بمباران دهکده گِرنیکا در شمال اسپانیا و در خلال جنگ داخلی اسپانیا الهام گرفته است. گرنیکا در واقع تابلویی ضد جنگ، یا به اعتبار بهتر، به عنوان نمادی برای صلح است.
  1396/2/6 09:30

  ماجرای پیوستن نادرشاه به شاه طهماسب صفوى

  طهماسب شاهزادۀ صفوى با ایل قاجاریۀ استراباد در مازندران نشسته بود.اگرچه طاعون شدیدى جمعى از اعوان و انصار او را نابود ساخت، ولکن باز شمع امیدى روشن کرده،در فرح‌آباد دربارى داشت.و در آنجا بود که نادر قلى یکى از سرداران که به‌سبب شهامت و شجاعت فوق العاده و جنگهاى مردانه نامش در افواه افتاده،غایت اشتهار یافته بود،بدو پیوست.اگرچه طهماسب با نادر به‌جهت کشتن عم خود که حکومت کلات داشت،در مقام غضب بود،ولى به‌جهت شکستى که در همان اوقات به طایفه‌اى از افاغنه داده نیشابور را از ایشان مستخلص ساخت،باز بر سر رضا آمد.
  1395/9/16 13:21

  چگونگی جنگ آق‌ در بند سرخس

  قیام سالار علیه حکومت مرکزى در خراسان علاوه بر آنکه آن ایالت را دچار هرج‌ومرج گردانید،در میان ترکمانان و ازبکان نیز نهضتى علیه دولت ایجاد نمود و ضمنا محمد امین خان حاکم خوارزم(خیوه)از گرفتارى قواى دولت مرکزى به قلع و قمع سالار استفاده کرد و پس از تصرف مرو تا نزدیکى سرخس پیش راند.ولى همین‌که حسام السلطنه بر سالار فایق آمد و به شمال خراسان متوجه شد،خان خوارزم به شمال مرو عقب نشست و براى اغفال دربار ایران یکى از معتمدان خود را به سفارت به دربار ایران روانه کرد و هدایایى نیز براى شاه و درباریان فرستاد.
  1395/8/25 13:36

  ورود توپ و تفنگ ناپلئونی به ایران

  مقاصد ناپلئون از فرستادن گاردان به ایران در حقیقت ابراز دشمنى و مخالفت با دو دولت روسیه و انگلستان بود.ناپلئون تسلط روسیه را بر گرجستان که منجر به افتتاح روابط نزدیک بین آن دولت و دولت عثمانى مى‌شد،مخالف مصالح خود مى‌دانست و بنابراین لازم بود که از هر حیث سپاه ایران را در برابر آن دولت تقویت کند.تهدید انگلستان به وسیله‌ى حمله به هندوستان نیز جزو نقشه سیاسى امپراتور بود.
  1395/8/23 16:19

  پس از جنگ حساب با ایران را یکسره می کنیم

  سفارت آمریکا در ایران مفتخر است به استحضار برساند در فصل گذشته که در ٣١ دسامبر ١٩١٩ به پایان رسید، اوضاع سیاسى ایران بسیار جالب و پرحادثه بود. انتخابات مجلس، با افت و خیز در استان‌هاى دوردست دنبال مى‌شود. چنانچه مردم اتفاقاً خودى نشان دهند و نمایندگانى وطن‌پرست و صادق انتخاب کنند، دولت با صدور فرمانى از تهران، انتخابات را به بهانه تقلب و غیر قانونى بودن، ملغى مى‌کند.
  1395/5/26 10:37

  زندگی پر از تلاطم مرد ارمنی + عکس

  وی در سال ۱۲۴۷ خورشیدی برابر با ۱۸۶۸ (میلادی) در روستای بارسوم در نزدیکی شهر گنجه زاده شد. نخست و در آغاز جوانی به رزمندگان ارمنی پیوست و برای مقابله با ظلم ستمگران عثمانی به ارمنستان غربی اعزام شد. پس از مدت‌ها پیکار بی‌امان علیه عثمانی، به اتفاق چند تن از هم رزمانش به دست نیروهای مرزی روسیه تزاری دستگیر و پس از محاکمه به جزیرهٔ ساخالین روسیه تبعید شد.
  1395/2/22 08:52

  پسر من در ویتنام کشته شد، برای کی، برای امریکا؟

  «بیش از 200 هزار تن از مردم آمریکا که بیشترشان جوانان بودند یکشنبه این هفته در برابر «کاپیتول»، کاخ کنگره آمریکا جمع آمدند و از نمایندگان کنگره مصرا خواستار شدند که بی درنگ به جنگ هند و چین پایان داده شود...»
  1395/2/10 17:33

  مارس؛ ماه خدای جنگ

  رومیان عهد باستان بر ماه جاری (تقویم میلادی) که از دهه سوم آن فصل بهار آغاز می شود نام مارتیوس خدای جنگ ( Martius) را گذاردند زیرا که از این ماه از برودت هوا کاسته و لشکرکشی امکانپذیر می شود.
  1394/12/19 10:56

  وقتی آمریکا در پی راه اندازی یک جنگ اتمی بود + عکس

  با پذیرش درخواست کندی از سوی کرملین در ۲۸ اکتبر بحران موشکی کوبا که جهان را تا آستانهٔ جنگ اتمی پیش برد، پایان یافت و در مقابل، ایالات متحده نیز موشک‌های اتمی خود را از ترکیه خارج کرد.
  1394/12/15 08:15

  جنگ در خرمن هم نژاد ها...

  وقتی در قرن 19 میلادی نظریه ملی گرایی در جهان همه گیر شد ، هم نژاد های بالکانی نیز به تبعیت از بخش های مختلف دنیای مدرن تلاش کردند تا از تحت سیطره امپراتوری عثمانی خارج شوند . اغلب مناطق بالکان از قرن ۱۶ میلادی تحت سیطره‌ی امپراتوری عثمانی قرار داشتند. عثمانی‌ها طی سه قرن بر مناطقی حکومت کردند که از نظر قومی و دینی کاملاً با آنها متفاوت بودند.
  1394/12/10 22:36
153