مطالب مرتبط با واژه 'عروس'

  هنر دست دختران ایرانی

  فرش؛ مهمترین جزء جهیزیه دختران

  دوشیزگان نیز در ایام نامزدی قالیچه‌های بسیار نفیسی می‌بافند و آنها را بعنوان جهیز با خود به خانه شوهر می‌گیرند...
  1398/11/26 13:39

  طبقه لوطی ها در تهران و مواجه توریست فرانسوی با آنان در عهد قاجار

  «لوطی» یعنی مردی که هیچ نوع شغل معین و ثابتی ندارد فقط گاهگاهی به چندین حرفه کم و بیش مجاز دست می زند از قبیل تردستی، سمساری، دلالی، پا اندازی، چشم بندی، نقالی... وی در کلاهبرداری بسیار ماهر، حتی گاهی از آن بدتر یک باج بگیر و زورگوی حرفه ای است.
  1398/10/17 23:28

  ملک تاج قوام همسر اسدالله علم ، در لباس عروسی

  خاندان قوام شیرازی از خاندان‌های دیوان‌سالار دوره قاجار بودند که در شهر شیراز قدرت و نفوذ بسیار داشتند. این خاندان بر پایه نوشتارهای زیادی دارای اصلیت یهودی بودند و تا زمان پهلوی در ایران بسیار پرنفوذ باقی ماندند. قدرت خاندان قوام در جنوب ایران و استان فارس آنقدر زیاد بود که مردم شیراز می‌گفتند: «تا قبل از رضاشاه، قوامها در اینجا (شیراز) شاه بودند.»
  1398/4/20 17:35

  ارسـال‌ هدایا برای نوعروسان ایرانی

  در بیشتر شهرها‌ و روستاهای‌ ایران مرسوم است کـه در شـب عیـد قربان یا در بعضی‌ مناطق‌ در روز عید، خانواده نوعروس یاتازه‌ دامـاد، گوسـفند یا قوچ‌ سـفید‌، پروار، سـالم و بی عیب و نقصی را‌ که‌ با رنـگ هـای طبیعی همچون رناس ، زردچوبه یا حنا به شکل بسیار زیبایی‌ رنگ‌ آمیزی کرده و با پارچه ، مهره‌ و آینه‌ آذین‌ بسته اند، برای‌ دخترانی‌ که نامزد دارنـد یا‌ مــدت‌ کوتـاهی اسـت بـه خـانه بـخت رفته اند، می فرستند.
  1398/4/10 00:50

  پخش تصنیف «شمسی کوره» از رادیو برای تحقیر شمس

  افتخار بردن عروس به کاخ مرمر که مراسم عقد و عروسی در آنجا انجام می گرفت نصیب شمس شد، ولی اشراف هم در آخرین لحظه زهر خود را ریخت....
  1396/7/24 21:48

  دست ننت درد نکنه با این عروس آوردنت!!

  رضاشاه هرگز نتوانست مشروعیت لازم را برای دستگاه حکومت پهلوی بدست آورد. چرا که او نه به شکلی مردمی، بلکه با یک کودتا توانست قدرت را در ایران قبضه کند. جدا از اینکه این کودتا نیز انگلیسی بود. از این رو حتی ارتش رضاشاه نیز آنگونه که باید و شاید به او وفادار نبودند. بخصوص اینکه بخش عمده ای از این ارتش نیز سربازان وظیفه بودند. خاطرات کوثری به خوبی بیانگر این مسئله است . . .
  1396/7/12 09:49

  بازی «ماخام رخت بشورم»/ دعای عروس و مادرزن در بازیهای خانگی ایرانی

  بازیهای نمایشی دربرگیرنده فعالیت نمایشی خاصی هستند که در مجالس میهمانی و بنابر مناسبتها در جشنها و اعیاد به وسیله خود مردم و بدون استفاده از بازیگران حرفه ای و نیمه حرفه ای انجام می گیرند. مانند بازیهایی که اغلب در محافل و مهمانیهای دنگی در بسته خودمانی زنانه با دایره و تنبک و در صورت نبود آلات موسیقی با قابلمه و دبه انجام می گرفت . . .
  1396/5/16 00:02

  خاطرات علویه خانم

  آرایشگاه عروس قجری

  حاجیه خانم کرمانی که در اواخر عهد ناصری وارد تهران می شود و تا شاه شدن ناصرالدین شاه در حرم سرا می ماند، در دفترچه خاطراتش که بیشتر حول محور عروسیست، در مورد بزم عروسی قجری نوشته است:
  1395/2/12 11:09

  عروس چینی /عکس

  تصویری از یک از مراسم ازدواج چینی در بیش از یک قرن پیش. رنگ لباس عروس در چین قرمزاست.
  1394/11/28 14:36

  مراسمِ راهی‎شدن عروس به خانه داماد در عصر قاجار

  بر پایی مراسم ازدواج همواره یکی از با شور و نشاط ترین مراسم اجتماعی در تاریخ ایران بوده؛ چنانچه این امر در دوره ی قاجار نیز با حرارتی خاص و البته آداب و رسومی منحصر به فرد برگزار می شده است.
  1394/5/24 18:31
16