مطالب مرتبط با واژه 'سولیوان'

  خوش‌بینی هایزر به ارتش ایران

  فردوست در رابطه با سفر محرمانه هایزر و بی‌اطلاعی مقامات ایران از جمله شخص شاه نوشت «من از ورود هایزر اطلاع نداشتم و محمدرضا نیز اطلاعی نداشت من تنها بعدها بود که از طریق گارد شنیدم که بدره‌ای به محمدرضا اطلاع داده که هایزر 20 روز است که در تهران است. محمدرضا تلفنی از سولیوان سفیر امریکا گله می‌کند و فردای آن روز سولیوان و هایزر به اتفاق هم به دیدار محمدرضا می‌روند. .»
  1399/1/6 16:04

  پیش بینی یک دیپلمات فرانسوی درباره سقوط شاه

  در مقابل همه تفسیرهایی که معتقد بودند شاه قادر به مهار بحران سال 57 است فقط به یک استثنا باید اشاره کنم و آن یک مقام اطلاعاتی سفارت فرانسه بود که پیش‌بینی می‌کرد رژیم شاه در عرض یکسال آینده سقوط خواهد کرد...
  1398/11/4 21:16

  چرا ارتش پشت محمدرضا شاه نماند؟

  به سولیوان دستور دادیم ارتش را به ادامه ی حمایت از بختیار تشویق کند تا شانس او برای حفظ روند قانونی در چانه زنی با بازرگان افزایش یابد.
  1398/1/29 18:53

  سردرگمی مقامات آمریکا از سرعت انقلاب

  «سولیوان» معتقد بود ارتش ایران به جایی رسیده است که توان انجام هیچ کاری را ندارد. به اعتقاد سولیوان، کار شاه تمام بود و باید هرچه زودتر ایران را ترک می‌کرد. به اعتقاد او بختیار هم نمی‌توانست دولت تشکیل دهد.
  1397/7/12 23:38

  وقتی «سولیوان» ارتش شاهنشاهی را ببر کاغذی نامید!

  قیاس میان انقلاب اسلامی و کودتای 28 مرداد از جمله مهمترین اشتباهات محمدرضا شاه و  آمریکایی ها بود. آنها امیدوار بودند مصائب و مشکلات موجود همچون دوره ملی شدن صنعت نفت با یک کودتا حل شود؛ اما پس از مدتی فهمیدند اقدام ارتش امری غیر ممکن است . . .
  1396/12/25 10:47

  نزاع با جمهوری اسلامی؛ پیش از پیروزی انقلاب!

  جمهوری اسلامی از بدو پیدایش ذاتا نظامی مغایر منافع ایالات متحده به عنوان هژمون بین الملل بوده است. این مسئله نکته پیچیده ای نیست؛ می دانیم که انقلاب اسلامی در کشوری به وقوع پیوست که به عنوان متحد ممتاز ایالات متحده در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه نقش ژاندارمی را برعهده داشت. انقلابی که در کنار مبارزه با استبداد داخلی استعمار و امپریالیسم خارجی(یعنی ایالات متحده) به عنوان متحد شاه را نیز هدف قرار داده بود. تا پیش از سقوط سلسله پهلوی ایران به عنوان یکی از مهمترین پایگاه های ایالات متحده به حساب می آمد. از همین رو کاملا طبیعی به نظر می رسد که آمریکایی ها، با انقلاب اسلامی و نظام بر آمده از آن به نزاع برخیزند و به انحاء مختلف تلاش نمایند آن را سرنگونی کنند. خاطرات آمریکایی ها، بهترین سند بر این مدعاست. جالب آنکه مقابله با حکومت جمهوری اسلامی، حتی پیش از روی کارآمدن آن، مدنظر ایالات متحده بوده است! به این عبارات دقت کنید:
  1395/2/2 11:35

  سولیوان و تلاش‌های بربادرفته

  کارتر در یادداشتی که پس از گزارش‌های سولیوان نوشته شده، از تشویق شاه برای مقاومت گفته است. همچنین به شاه می‌گوید که «روی پشتیبانی ما حساب کند.» بنابراین سفارت در حمایت از شاه و حفظ رژیم پهلوی، نقش اثرگذاری داشت.
  1393/11/7 16:29

  26 دی‌ماه سالروز فرار شاه

  خوشحالی مردم پس از فرار شاه به روایت سفیر آمریکا

  سولیوان آخرین سفیر آمریکا در تهران درباره عکس‌العمل مردم پس از فرار شاه از ایران می‌گوید: پس از انتشار خبر عزیمت شاه از طریق رادیوی ملی کشور، شهر تهران یکپارچه دستخوش احساس و عاطفه گشته است.
  1393/10/26 14:19

  برشهایی از کتاب «ماموریت در ایران»

  اصلاحات ارضی و شروع مبارزه شاه با روحانیت

  سفیر امریکا در ایران،ویلیام سولیوان درخاطرات خودتحت عنوان "مأموریت در ایران" به مطالبی که رهبران آمریکادر در دوران انقلاب ایران و غالباً برای دفاع از موضع خود دربرابر انقلاب اشاره کرده اند ودر خلال آن به جزئیات گفتگوهای خصوصی و محرمانۀ خود با شاه واقداماتی که به منظور توقف جریان انقلاب ایران یا تغییر مسیر آن به عمل آورده ، پرداخته است.
  1393/3/26 23:12
9