مطالب مرتبط با واژه 'کربلا'

  مشکلات ایران و ایرانیان در عتبات عالیات در دوره قاجاری

  حکام سلیمانیه و شهر زور بنا به معمول آن عصر اغلب از جانب پاشای بغداد و با موافقت درباره قاجار تعیین و منصوب می‌شدند و اغلب اوقات برای تعیین حکام بلاد مزبور بین پاشای بغداد و مأمورین رسمی ایران در غرب اختلاف نظر به میان می‌آمد.
  1399/1/6 23:34

  نمایی از گنبد و گلدسته حرم حضرت ابوالفضل(ع)

  نمایی از گنبد و گلدسته حرم حضرت ابوالفضل(ع) در شهر کربلا
  1398/7/30 23:50

  پیوند آب و عاشورا در فرهنگ ایرانی

  سقاخانه که تبلور عینی بخشی از فرهنگ و اعتقاد دینی مردم مابوه و از طـرفی پیـوندی‌ ناگسستنی‌ با آب و حرمت آن دارد،سقاخانه علاوه بـر نشان دادن اهمیت آب در فرهنگ ایـرانی،پیـوند عمیقی با حادثه‌ی کربلا پیـدا کـرده است.
  1397/6/25 19:22

  چرا ناصرالدین شاه را در حرم حضرت عبدالعظیم دفن کردند؟

  پس از قتل ناصرالدین شاه درباره اینکه در چه محلی جنازه وی را دفن نمایند اختلافاتی میان برخی از رجال در می گیرد و هر کس از ظن خود مکانی را برای دفن شاه مقتول پیشنهاد می دهد. توصیف عین السلطنه از این اختلاف نظرها بسیار خواندنی است . . .
  1396/8/8 09:58

  شعری که سید حبیب در مدح امام حسین سرود و گریه ناصرالدین شاه را درآورد

  در تاریخ نقل می کنند که زمانی که ناصرالدین شاه به کربلا مشرف شد قبل از ورود به حرم مطهر اباعبدالله به اطرافیان می گوید تا برای او روضه خوانی خوب و کار بلد پیدا کنند تا شاه در سوگ اباعبدالله به سوگواری بپردازد. با اینحال و به رغم اینکه مداحان و روضه خوانهای زیادی می آیند و برای شاه روضه خوانی می کنند هیچکدام موفق به منقلب ساختن وی نمی شوند. اطرافیان با دیدن این حالت ترسیده و به مشورت با علمای شهر کربلا پرداختند.
  1395/5/19 11:22

  کوچک‌سال ترین زائر کربلا در دهه 60 +تصاویر

  نام و نشانِ این بسیجی کوچک‌سالِ زنجانی، مشخص نیست. کاش اهالی افتخارآفرینِ «زنجان» ما را برای شناختن این عزیز یاری کنند.
  1394/9/15 18:01

  چرا اربعین فقط برای امام حسین(ع) بکار می رود

  در حقیقت‌ برقراری‌ عزای حسینی‌ یک‌ جهاد مقدس‌ و احیای‌ خط‌ ائمه‌ (ع‌) و تبیین‌ مظلومیت‌ آنان‌ و اعتراض‌ به‌ ظالمان‌ و حمایت‌ از مظلومان‌، و انتقال‌ فرهنگ‌ شهادت‌ به‌ نسل‌های‌ آینده‌ است‌.
  1394/9/8 18:21

  عکس/ پیاده روی اربعین در صد سال پیش

  در حال نزدیک شدن به اربعین حسینی هستیم و در این ایام هرکس به طریقی خودش را به کربلا می رساند و این شور و اشتیاق فقط مختص امسال و سال های گذشته نبوده ، چرا که تصویر زیر پیاده روی اربعین حسینی در 100 سال گذشته را نشان می دهد .
  1394/9/6 18:39

  چرا در زیارت عاشورا سجده می کنیم؟

  وارد شده است که وقتی پیشانی حضرت به خاک افتاد حضرت این فراز انتهایی را شروع کرد و فرمود: «اللَّهُمَّ لَکَ الْحَمْدُ حَمْدَ الشَّاکِرِینَ» و این خیلی مهم است و به این علت این فراز سجده دار شده است.
  1394/9/4 18:46

  ماجرای تنبیه وهابیت بوسیله فتحعلی شاه

  وقتی خبر هولناک حمله وهابیان به کربلا به دربار ایران رسید، فتحعلی شاه به عنوان حاکم شیعه مذهب که علایق مذهبی هم از خود نشان می‏ داد، اسماعیل بیگ بیات را به نزد سلیمان پاشا والی بغداد فرستاد و از وی تنبیه وهابیان را خواستار شد.
  1394/8/20 18:22
64