مطالب مرتبط با واژه 'نجف'

  مشکلات ایران و ایرانیان در عتبات عالیات در دوره قاجاری

  حکام سلیمانیه و شهر زور بنا به معمول آن عصر اغلب از جانب پاشای بغداد و با موافقت درباره قاجار تعیین و منصوب می‌شدند و اغلب اوقات برای تعیین حکام بلاد مزبور بین پاشای بغداد و مأمورین رسمی ایران در غرب اختلاف نظر به میان می‌آمد.
  1399/1/6 23:34

  چرا ناصرالدین شاه را در حرم حضرت عبدالعظیم دفن کردند؟

  پس از قتل ناصرالدین شاه درباره اینکه در چه محلی جنازه وی را دفن نمایند اختلافاتی میان برخی از رجال در می گیرد و هر کس از ظن خود مکانی را برای دفن شاه مقتول پیشنهاد می دهد. توصیف عین السلطنه از این اختلاف نظرها بسیار خواندنی است . . .
  1396/8/8 09:58

  چرا امام (ره) به عراق تبعید شد؟

  روز سه شنبه ۱۳ مهرماه ۱۳۴۴ ( شهر جمادیالثانی ۱۳۸۵) هواپیمای حامل امام و شهید حاج سید مصطفی خمینی از ترکیه به سوی عراق پرواز کرد. در ساعت ۲ بعدازظهر در باند فرودگاه بینالمللی بغداد بر زمین نشست و مسافرین پیاده شدند. امام و مرحوم حاج سید مصطفی به گمان آنکه مأموران عراقی برای تحویل گرفتن آنان و بردنشان به محل تحت نظر آمدهاند، دقایقی در سالن فرودگاه منتظر ماندند و چون به ظاهر از مأموران خبری نشد از فرودگاه بیرون آمدند و با تاکسی راهی کاظمین شدند.
  1395/10/25 20:06

  مامور انجمن سری در نجف

  سیداسدالله خرقانی را در دو بعد سیاسی و فکری باید یکی از تاثیرگذارترین شخصیتهای معاصر به شمار آورد. وی از سویی به عنوان عامل یکی از مهمترین انجمنهای سری تهران به نجف رفت و حساسترین بخش انقلاب مشروطیت را زیر نظر قرار داد و ازسویی دیگر با اندیشه های مذهبی خویش طیف وسیعی را در جامعه شیعه و غیرشیعه (طایفه موسوم به قرآنیان و موحدین) به مسیر فکری موردنظر خویش متمایل نمود.
  1395/7/17 19:01

  ملاقات امام خمینی و سید محسن حکیم در نجف

  «نامبرده بالا چند روز پس از ورود به نجف به اتفاق تعدادی از طلاب به ملاقات آیت‌الله حکیم رفته و مدت 45 دقیقه در منزل وی بوده است. آیت‌الله حکیم نیز متقابلاً از وی بازدید نموده و مدت یک ربع ساعت در زمینه مسائل مذهبی با خمینی صحبت نموده است»
  1394/8/29 11:08

  بیت امام خمینی (ره) در نجف/تصاویر

  زمان این عکسبرداری به سالیان پایانی دهه 40 باز می‌گردد و نمایانگر شرایط سکونت رهبر کبیر انقلاب در تبعیدگاه نجف است
  1394/7/6 18:45

  نجف 80 سال پیش+ عکس

  نجف یکى از شهرهاى زیارتى عراق است که در استانى به همین نام واقع شده و به سبب وجود مزار شریف نخستین پیشواى شیعیان جهان، حضرت امام علی علیه السلام، کعبه آمال و آرزوهاى بسیارى از مشتاقان و ارادتمندان اهل بیت علیهم السلام است.
  1394/4/15 20:22

  منزل منسوب به حضرت علی (ع)/تصاویر

  همزمان با شب های قدر و ایام شهادت حضرت علی (ع) حرم مطهر و منزل منسوب به امیر المومنین علی ابن ابیطالب (ع) در شهر نجف میزبان شیعیان از سراسر جهان است.
  1394/4/15 19:36

  نجف اشرف 80 سال پیش اینگونه بود/تصاویر

  "اریک ماتسون" شرق شناس امریکایی در سفر به عراق مجموعه با ارزشی از اماکن مقدس کربلا و نجف عکاسی کرده که اکنون و با گذشت 80 سال از قدمت آن همچنان جالب توجه است
  1394/4/3 18:43

  خاطره/ روایت امام خمینی از ملاقات با منافقین در نجف

  من گوش کردم به حرفهایش ، جواب به او ندادم ؛ همه اش گوش کردم و آمده بود که تأیید بگیرد از من ، من همان گوش کردم و یک کلمه هم جواب ندادم . فقط اینکه گفت که ما می خواهیم که قیام مسلحانه بکنیم ، من گفتم نه ، قیام مسلحانه حالا وقتش نیست ؛ و شما نیروی خودتان را از دست می دهید و کاری هم ازتان نمی آید. دیگر بیش از این من به او چیزی نگفتم . او می خواست من تأییدش بکنم . بعد هم معلوم شد که مسئله همان طورها بوده .
  1394/3/27 11:38
16