مطالب مرتبط با واژه 'جمهوری'

  حربه‌های رضاخان برای نقد قاجار

  رضاخان جهت قبضه کامل قدرت از قاجاریان به پهلوی، از حربه طرح حکومت جمهوری نیز استفاده نمود. وی جهت استقرار این نوع حکومت و تضعیف قاجاریه، از شیوه پررنگ جلوه دادن نقصان‌های حکومت قاجار نیز استفاده نمود و بر مسائلی چون مفاسد قاجار تأکید کرد و...
  1399/6/21 11:48

  حـد اقـل کـیفر مخالفت با رضاخان مرگ است!

  یکی‌ از‌ جراید مخالف جمهوری خواهی رضاخان و  شخص سردار سپه، روزنامه فکاهی قرن‌ بیستم به مدیریت میرزاده‌ عشقی‌ بود و عشقی با آنکه آزادی‌خواه و شخصا‌ طرفدار رژیم جمهوری بود‌،با‌ این وجـود بـا جمهوری مصنوعی‌ و اجباری‌‌ رضاخانی مخالف بود.
  1397/7/1 21:45

  اعطای دکترای افتخاری دانشگاه تهران به ریچارد نیکسون

  ریچارد نیکسون به‌عنوان سی و هفتمین رئیس‌جمهوری آمریکا که در نزد ایرانیان با سفر جنجالی‌اش در نهم خرداد ۱۳۳۳ به ایران و در پی اعتراضات وسیع دانشجویی که منجر به شهادت سه دانشجوی دانشگاه تهران همراه بود، نامی آشنا در تاریخ معاصر ایران است.
  1397/3/4 14:13

  گاف رضاخان در ماجرای جمهوری خواهی

  رضاخان در اثنای اعلام جمهوریت تعهد کرده بود طرفدرانش در مجلس از عهده کار برمی آیند. از این رو در ترتیب آن چنان که باید دقت و بصیرت به خرج نداد.
  1397/2/30 08:31

  حربه های کثیف نمایندگان طرفدار رضاخان برای تغییر سلطنت

  به قدرت رسیدن و پادشاهی رضاخان و حرکت او از رضاخانی به رضاشاهی پر از حیله و نیزنگ بود. اول از همه اینکه نیروهای مورد نظرشان را که موافق سلطنت رضاخان بودند، به نمایندگی مجلس انتخاب کردند. به عبارتی با تقلب آنان را وارد مجلس کردند. بدین ترتیب تعداد مخالفان بسیار بسیار بیشتر از مخالفین بود. اما برای اینکه باز هم مخالفین نتوانند تاثیرگذار باشند، با حیله حرفهای متناقص به زبان می آوردند . . .
  1396/5/4 00:44

  در مدح جمهوری خواهی رضاخانی!

  رضاشاه پیش از اینکه با تغییر سلطنت در ایران قدرت را بدست گیرد، سودای جمهوری خواهی در سر داشت. همچنان که برای سلطنتش، با تقلب و تجمیع نیروها به خواسته های خود رسید، برای جمهوری خواهی نیز از حمایت نیروهای خود استفاده می کرد. بخشی از حمایت ها از جمهوری خواهی رضاشاهی در نوشته ها و تبلیغات روزنامه های آن عصر بازتاب می یافت . . .
  1396/5/2 01:06

  حجت‌الاسلام ذاکری:

  واژه «جمهوری اسلامی» نخستین بار توسط میرزا مطرح شد

  یکی از پژوهشگران حوزه علمیه قم در سالروز شهادت میرزا گفت: در تقید میرزا به اسلام و تلاش برای اجرای احکام اسلامی، جای کوچک‌ترین تردیدی نیست و شاید بد نباشد اشاره کنم واژه «جمهوری اسلامی» نخستین بار توسط میرزا مطرح شد.
  1394/9/14 22:33

  به مناسبت همه‌پرسی انتخاب نظام سیاسی

  چرا جمهوری؟ چرا اسلامی؟

  جمهوری اسلامی واکنش منطقی ملت به فرایند غربی‌سازی و سکولار ساختن جامعه از سوی حکومت پهلوی و همچنین سرکوب آزادی‌های سیاسی و مشارکت مردم بود. این واکنش در قالب نظامی نوین و بی‌سابقه شکل گرفت که هم واجد محتوای اسلامی بود و هم شکل جمهوری داشت.
  1394/1/11 18:40

  تصاویر/اولین حزبی که در جمهوری اسلامی

  حزب جمهوری اسلامی در سالیان اولیه پیروزی انقلاب، در نوک پیکان حملات ضد انقلاب قرار داشت، با این همه با قدرت وصلابت بر ارزش های نظام اسلامی وخط امام پای فشرد و موجب ناکارآمدی گروهک های مدعی گشت.
  1393/11/30 18:15
12