مطالب مرتبط با واژه 'درباریان'

  اطاعت محض، افتخار مهم درباریان

  بیشتر افرادی که در سیستم سیاسی رژیم پهلوی حضور داشتند در برابر شاه مطیع محض بودند و تنها افتخارشان این بود که منویات ملوکانه را بی‌چون و چرا اجرا می‌کردند و در هیچیک از آنها استقلال رأی و نظری که بتواند نقش تعیین کننده داشته باشد دیده نمی‌شد
  1399/6/24 01:00

  از خواهرم برحذر باشید

  خصومت‌های شخصی که ناشی از قدرت‌طلبی و منافع شخصی بود، یکی از ویژگی‌های اصلی درباریان به خصوص نزدیکان شاه همچون اشرف و شمس را شکل می‌داد. رقابت‌های شخصی و سیاسی باعث شده بود تا دربار محفلی برای یارگیری‌های سیاسی گردد.
  1398/8/7 01:53

  القابی که مایه افتخار گیرندگان بود

  داشتن القاب و عناوین، بنابر موقعیت و مقام از طرف شاه به خادمین به خودش و درباریان مورد محبتش بصورت رسمی ابلاغ می‌گردید و مایه افتخار گیرنده ابلاغ بود.
  1398/8/7 01:44

  شاه کوچکترین انتقادی را تحمل نمی‌کرد

  محمدرضا دوست داشت درباره دیگران با قاطعیت قضاوت کند اما از کوچکترین ‌ایرادگیری نسبت به شخص خودش بیزار بود. او به تملق گویی درباریان عادت کرده بود...
  1398/7/10 15:34

  امیرکبیر و حذف مستمری شاهزادگان

  امیر از یک طرف به وسیله معتمدان با نیروی نظامی جدیدی که ترتیب داده بود، مالیات‌های عقب‌افتاده را وصول کرد و از طرف دیگر، کلیه مستمری‌های گزاف را که بدون استحقاق به درباریان می‌دادند از بودجه حذف نمود...
  1398/2/15 08:06

  صورت کادوهای جالب ارسالی خاندان پهلوی به مهمانان خاص

  صورت کادوهای ارسالی توسط محمدرضا شاه ، فرح پهلوی ، رضا پهلوی ، خسرو افشار ، عبدالرضا پهلوی ، شهناز پهلوی به ژرژ پمپیدو رئیس جمهور فرانسه ، نخست وزیر بحرین ، شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه ولیعد بحرین ، شیخ حمد بن محمدالشرقی حاکم فجیره ، محمدظاهر شاه افغانستان و همراهان
  1397/4/13 08:24

  بازی کودکانه شاه ایران با مرواریدهای گرانبهای نادرشاه

  مـعروف اسـت کـه مظفر الدین‌ قاجار‌ علاقه‌‌ زیادی به تفریح و بازی داشت.یکی از بازیچه‌های شاه، مرواریدهای غـلتان بـسیار درشتی بود که‌ نادر‌ شاه‌ افشار از هندوستان آورده بود و از سال 1154 هجری قمری تا سـال‌ 1320 هـجری قـمری،در حدود 166 سال دست‌ نخورده باقی مانده بود.
  1397/4/12 16:52

  جمعی از کارکنان و درباریان دارالحکومه تبریز در دوره مظفرالدین میرزا

  دارالحکومه که محل حکمرانی حاکمان هر شهر محسوب می شود و در دوره قاجاریه در این مکان افرادی که مسئول اداره و تدبیر امور شهر بودند اقامت داشتند. در تصویر ذیل تعدادی از کارکنان دارالحکومه شهر تبریز در دوره مظفرالدین شاه قاجار مشاهده می شود. در تاریخ، مظفرالدین شاه را فردی ساده‌لوح، سهل‌القبول، متلون‌المزاج، مسخره و مضحکه‌پسند به خلوت معرفی کرده اند. وی از لحاظ فکر، کودکی سالخورده بیش نبود. در دوره او «امور سلطنت با میل عمله‌جات خلوت با وزرای خودغرض اداره می‌شد. خلوتیان پادشاه گویا از پست‌فطرتان و پست‌نژادان و بی‌تربیت و بداخلاقان انتخاب شده بودند. از این رو وضع دربار ملاعبه بود.
  1395/7/6 10:54

  عکس‌ در آیینه قاجاریان

  این عکس‌های در آیینه که امروز هم هنوز طرفداران خودش را دارد در دربار قاجار هم محبوب بوده. در این عکس درباریانی چون منشی باشی، ادیب الممالک و عزیز السلطان دیده می‌شوند.
  1394/11/25 21:27

  ناصرالدین شاه در میان درباریان/عکس

  عکس از ناصرالدین شاه که با حالتی مقتدر در میان درباریان ایستاده است. زیر عکس آمده: «تمثال مبارک همایون روحنا فدا در باغ دوشان تپه در روز ورود بدارلخلافه از سرخه حصار که مراجعت از سفر فیروز کوه و سوادکوه است».
  1394/11/4 22:37
14