مطالب مرتبط با واژه 'مراغه'

  بسته بندی و صادرات کشمش در دوره قاجاریه

  پاک کردن و بسته بندی کشمش در مراغه توسط کارگران برای صادرات به خارج از کشور با حضور عده ای از تجار ارامنه در دوره قاجاریه
  1399/7/17 15:58

  مقبره هولاکوخان مغول در دوره قاجاریه

  هولاکو خان یا هلاکو، هلاگو یا هولائو (۶۱۵–۶۶۳ ه‍.ق / ۱۲۱۸–۱۲۶۵ م مراغه) که در منابع با این اسامی آمده‌است، بعد از این که برادرش منگو به مقام قاآنی یعنی خان بزرگ رسید، دستور یافت به سوی ایران حرکت کند و طبق دستور اولین کار هولاکو نابودی اسماعیلیان به رهبری رکن الدین خورشاه بود. در سال ۶۵۴ ه‍.ق و بعد از آن به جنگ خلافت عباسی رفت و آخرین خلیفه عباسی المستعصم بالله را کشت.
  1398/3/30 18:44

  عکسی از قاتل امیرکبیر

  در این تصویر علی  حاجب الدوله  مقدم  مراغه ای (فراشباشی  ناصرالدین  شاه  قاجار) مجری  حکم  قتل  میرزاتقی  خان  امیرکبیر مشاهده می شود.
  1397/2/7 18:19

  قلعه‌ای به نام «دختر»/تصاویر

  همه جای ایران قلعه‌ها، پل‌ها و کوه‌های بسیاری داریم که سندش را به نام دختر زده‌اند. یکی از این قلعه‌ها به نام (قلعه دختر) در شهرستان مراغه قرار دارد.
  1394/11/24 21:45

  نخستین رصدخانه ها

  در زمان های گذشته در نقاط مختلف جهان رصدخانه های متعددی ساخته و پرداخته شده اند که از قدیمی ترین آن ها می توان به رصدخانه سرخپوستان آمریکای جنوبی بر روی کوهستان بیک هورن و نیز رصدخانه های ا قوامی چون مایاها و آزتک ها واقع در گواتمالا ، هندوراس و مکزیک اشاره کرد . اگر به تاریخ نجوم بدون هیچ تعصبی بنگریم در می یابیم که سرزمین پهناور ما ایران تا قرن 10 هجری دارای رصدخانه های مجهزی بوده است
  1393/9/17 19:42
5