مطالب مرتبط با واژه 'عباس میرزا'

  نظارت بر امور شخصی ولیعهد

  قائم مقام فراهانی به امور شخصی ولیعهد نیز نظارت داشت. او این نظارت را، که همه اعمال و افکار عباس‌میرزا را شامل می‌شد، وظیفه وجدانی و اخلاقی خود می‌شمرد.
  1399/7/22 17:55

  آنچه امیرکبیر از عباس میرزا آموخت

  امیرکبیر به این نتیجه رسیده بود که باید اصول سازمان‌ها و نوع تجهیزات ارتش ایران اصلاح شود، از این رو با تجربیاتی که از این طریق آموخته بود، در دوران صدارت خود دست به اصلاحات نظامی زد...
  1398/4/19 12:52

  نظر هوشمندانه مدرس درباره اعزام دانشجویان به خارج

  از زمان عباس میرزا و هنگامی که ایرانیان به این درک رسیدند که در مقایسه با غرب عقب مانده اند، برای آموزش در زمینه های مختلف اقدام به فرستادن دانشجو به غرب کردند. این مسئله به تدریج بسیار گسترش یافت و در زمینه های مختلف دانشجویانی به کشورهای فرنگی اعزام می شدند. نکته اینکه مدرس از منتقدین و مخالفین این رویکرد بود . . .
  1396/7/9 23:43

  شاه عباس و عباس میرزا؛ بانیان موسیقی نظامی در ایران

  نخستین نشانه های استفاده از موسیقی غربی متعلق به دوره صفویه است. در این دوره برخی از سازهای غربی از جانب پادشاهان اروپایی به عنوان هدیه به دربار صفوی ارسال شد. البته سیاستهای فرهنگی شاهان صفوی به ویژه شاه عباس اول نیز در ورود موسیقی غربی به ایران بی تاثیر نبود . . .
  1396/6/26 12:52

  فراز و فرود پروژه نوسازی در دوره قبل از انقلاب مشروطه

  از دغدغه ملی عباس میرزا تا اصلاحات غربی سپهسالار

  ماهیت سیاستهای نوسازی امیرکبیر به گونه ای بود که با منافع بسیاری از بلوکهای قدرت در دربار قاجاریه در تضاد بود و همین امر باعث شکل گیری ائتلاف راهبردی بین مخالفین داخلی امیرکبیر و مخالفین خارجی اش یعنی دو قدرت انگلیس و روسیه گردید.
  1395/9/8 19:48

  عباس میرزا و تحقیق در مورد علل عقب افتادگی ایران

  از شهرت فتوحات قشون فرانسه دانستم که رشادت قشون روسیه در برابر آنان هیچ است، مع‌الوصف تمام قوای مرا یک مشت اروپایی(روسی) سرگرم داشته، مانع پیشرفت کار من می‌شوند...
  1395/1/1 22:24

  عکس/کلاه عباس میرزا در موزه خزانه ملی ایران

  کلاه عبّاس میرزا ( پسر فتحعلی شاه قاجار که در آئین سلام و دیگر آئین های رسمی از آن استفاده می کرد ) به شکل تاج از پارچه اطلس و مخمل قرمز که روی آن مروارید و پولک دوزی شده است و در بالای آن یک تخمه زمرّد درشتبا گیلاوی الماس در چنگ طلا نصب شده است .
  1394/9/21 18:59

  هدیه امپراتور روسیه به ایران/عکس

  یکی از توپ‌های اهدایی امپراتور روسیه پس از انعقاد صلح به عباس میرزا در کاخ سعدآباد
  1394/5/21 18:22

  روایت اروپائیان از عباس میرزا

  ولیعهد ناکام فتحعلی شاه

  «عباس‌‌میرزا که‌ دشمن‌ واقعی‌ تجمل‌ است‌ به‌ لباس‌ ساده‌ سرخی‌ که‌ نقره‌دوزی‌ شده‌ بود، ملبس‌ بود. مانند تمام‌ ایرانیان‌ کلاه‌ ساده‌ای‌ از پوست‌ بره‌ سیاه‌ داشت‌. تنها زینتش‌ عبارت‌ از یک‌ خنجر مرصع‌ بود … ولیعهد ایران‌ تقریباً ۳۵ سال‌ دارد. حرکات‌ و اطوارش‌ خیلی‌ جالب‌ توجه‌ و مظهر اصالت‌ و نجابت‌ است‌، خیلی‌ قشنگ‌ صحبت‌ می‌کند، به‌ فاصله‌ می‌خندد، چشمانش‌ آینه‌ی‌ ضمیر اوست‌، مکر و کید در آن‌ مشاهده‌ نمی‌شود، فجایعی‌ که‌ در نتیجه‌ی‌ قوانین‌ سخت‌ مملکت‌ معمول‌ است‌ هر جا دستش‌ برسد، جلوگیری‌ می‌کند …
  1393/4/5 19:39
9