خط زمان

  روایت زندگی اردشیر زاهدی

  فراز و فرود پسر خوب واشنگتن /عکس

  در طول تاریخ معاصر ایران شاید کمتر خاندانی را پیدا نماییم، که نقش اساسی در جریان تحولات سیاسی و اجتماعی ایران معاصر ایفاء کرده باشند. در این بین نام خاندان زاهدی ، نام آشنایی برای تاریخ نگاران معاصر محسوب می شود. پدر و پسری که هریک در وابستگی و سرسپردگی به سلطنت پهلوی ، گوی سبقت را از دیگری ربوده بودند.
  اردشیر زاهدی را در سه کلمه می توان تعریف نمود: پسر فضل‌الله زاهدی ، داماد محمدرضا پهلوی و مورد تأئید دربار و نهایتاً عنصر وابسته به «سیا» و معروف به «پسر خوب واشنگتن»
  1395/3/5 14:06

  خط زمان/ حضور مستشاران امریکایی در ایران

  روایت 67 سال وابستگی ایران به آمریکا

  حضور مستشاران آمریکا در ایران در دوره‌ی محمدرضا پهلوی به ویژه در ساختار ارتش را می‌توان بخشی از سیاست میلیتاریستی شاه دانست. از طرف دیگر ایران نیز به دلیل برخورداری از موقعیت استراتژیک در فضای جنگ سرد، از بُعد امنیتی برای دولتمردان آمریکایی حائز اهمیت بود.
  1395/2/14 11:25

  فراز و فرود ملی شدن صنعت نفت ایران

  روز 20 مهر 1329، نمایندگان اقلیت به رهبری مصدق دولت را استیضاح کردند. دولت نیز در پاسخ‌، از قرارداد الحاقی دفاع کرد و مشاجره این دو، سبب اوج‌گیری نهضت ملی شدن صنعت نفت کشور گردید.
  1395/1/13 21:05

  کشف حجاب ، ترفند تاریخی استعمار در جهان اسلام

  یکی از طرحهای استعماری که از اواخر قرن شانزدهم و از آغاز قرن هفدهم توسط قدرتهای استعماری برای سلطه بر کشورهای اسلامی به کار بسته شد ، تلاش برای زدودن آثار فرهنگ و ارزشهای اصیل اسلامی از سطح جامعه بود. درواقع باتوجه به تجربه ­ای که غرب از رویارویی با مسلمانان در اندلس داشت ، بار دیگر از طریق زنان وارد کارزار شدند و با عملیاتی نمودن ایده کشف حجاب سعی در استثمار جهان اسلام داشت...
  1394/12/21 21:57

  بازخوانی زندگانی امیرکبیر

  امیرکبیر؛ شهید راه وطن

  میرزا تقی خان فراهانی معروف به امیرکبیر، یکی از بزرگترین شخصیتها و رجال سیاسی ایران در عهد قاجاریه می باشد که مقارن با سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به مقام صدارت وی رسید و و از بزرگترین وزرای ایران محسوب میشود.
  1394/12/1 22:56

  پیوند شوم پهلوی با صهیونیسم

  امام خمینی (ره ) در بیانیه ای به دولتها و ملل اسلامی از همگان به خصوص دولتهای عربی خواستند باتوکل به خدای متعال و تکیه برقدرت لایزال همه قوا و نیروی خویش را بسیج و در راه جهاد با رژیم صهیونیستی بکار گیرند...
  1394/12/1 00:41

  از اشغال ایران تا وعده های دورغین متفقین در کنفرانس تهران

  «سه دولت نامبرده تصدیق دارند که این جنگ مشکلات اقتصادی خاصی برای ایران فراهم آورده و موافقت دارند که با در نظر گرفتن احتیاجات سنگینی که عملیات جنگی جهانی بر آن‌ها تحمیل می‌کند و کمی وسائل حمل و نقل در دنیا و همچنین کمی مواد خام و سایر حوائج کشوری کمک‌های اقتصادی خود را تا حد امکان به دولت ایران ادامه بدهند..
  1394/11/3 15:33

  سیر تحولات روابط خارجی ایران با غرب(3)

  کودتای 28 مرداد و دست نشاندگی پهلوی دوم

  پیمان منطقه اى بغداد با شرکت چهار کشور خاورمیانه(عراق، ایران، پاکستان، ترکیه ) و انگلستان شکل گرفت. سرپرستى پیمان به انگلستان واگذار شده بود و آمریکا نیز به عنوان عضو ناظر در جلسات آن شرکت مى کرد....
  1394/10/22 19:30

  بازخوانی زندگانی رهبر قیام مسجد گوهرشاد

  در این ایام علاوه بر سفرهای بی‌پایانش، خاطرات خود را تدوین کرد؛ کتاب «خاطرات سیاسی بهلول» که مستندی بی‌نظیر، صادقانه و دقیق از تاریخ معاصر ایران است.
  1394/10/18 09:18

  در آستانه رحلت پیامبر اکرم(ص)

  روزشمار زندگانی و حیات پیامبر رحمت و مهربانیها

  حضرت محمد صلی الله علیه و آله در سال عام الفیل (570 میلادی) در ماه ربیع الاول دیده به جهان گشود. مورخان و دانشمندان شیعی ولادت رسول گرامی اسلام را در صبح جمعه روز هفدهم ربیع الاول و اکثر علمای اهل سنت ، دوازدهم همان ماه می دانند .
  1394/10/7 23:47

  بازخوانی حیات سیاسی و اجتماعی ملک الشعرای بهار

  سیاستمدار شاعر

  ملک الشعرای بهار فرزند میرزا محمدکاظم صبوری ملک الشعرای آستان قدس رضوی، در تاریخ به 1265ش در مشهد متولد شد. تحصیلات خود را چهار سال بعد از تولد به صورت متداول روز در مکتب خانه آغاز کرد. در سال ۱۲۷۲ با شاهنامه از طریق پدر خود آشنا شد و در همین سال اولین شعر خود را در بحر شاهنامه سرود و از پدر خود جایزه دریافت کرد.
  1393/8/12 21:36
59