خط زمان

  روز شمار زندگانی‌ حضرت امام‌ حسین‌ (ع) (3)

  از ورود امام(ع) به کربلا تا تا شهادت ایشان

  عبیدالله‌ بن‌ زیاد پس‌ از اطلاع‌ از رسیدن‌ امام‌ حسین‌ (ع) و یارانش‌، نامه‌ ای‌ به‌ این‌ مضمون‌ به‌ امام‌ نوشت‌ : «ای‌ حسین‌ ! به‌ من‌ خبر رسیده‌ که‌ به‌ کربلا وارد شده‌ ای‌، یزید بن‌ معاویه‌ برای‌ من‌ نوشته‌ که‌ بر بستر نرم‌ نخوابم‌ و آرام‌ نگیرم‌، و غذای‌ سیر نخورم‌ تا تو را به‌ خدای‌ خبیر ملحق‌ سازم‌ (بکشم‌ )، یا آن‌ که‌ تسلیم‌ من‌ و حکم‌ یزید می‌ شوی‌.
  1393/9/19 16:10

  مروری بر تاریخچه جام جهانی فوتبال (4)

  تلخ ترین جام برای پرافتخارترین تیم جام

  در این رقابت‌ها ۶۴ مسابقه در ۱۲ شهر مختلف برزیل بر‌گزار شد.. در این دوره از مسابقات تمامی قهرمانان ادوار قبلی جام جهانی یعنی برزیل، ایتالیا، آلمان، آرژانتین، اروگوئه، اسپانیا و فرانسه حضور داشتند. مدافع عنوان قهرمانی - اسپانیا - در مرحله گروهی همراه با انگلستان و ایتالیا حذف شدند.
  1393/11/2 16:00

  روز شمار زندگانی‌ حضرت امام‌ حسین‌ (ع) (2)

  از آغاز خلافت یزید تا ورود کاروان حسینی به کربلا

  وقتی‌ که‌ تعداد نامه‌ های‌ کوفیان‌ از حد متعارف‌ گذشت‌، حسین‌ (ع) لازم‌ دیدعراقیان‌ را بیش‌ از این‌ منتظر نگذارد. بنابراین‌ پاسخی‌ بدین‌ مضمون‌ برای‌ کوفه‌ نوشت‌: «هانی‌ وسعید آخرین‌ فرستادگانی‌ بودند که‌ نامه‌ های‌ شما را برای‌ من‌ آوردند. به‌ من‌ نوشته‌ اید نزد ما بیا که‌ رهبری‌ نداریم‌. من‌ برادر و پسر عمویم‌ مسلم‌ بن‌ عقیل‌ را نزد شما می‌ فرستم‌ تا مرا از حال‌ شما و آنچه‌ در شهر شما می‌ گذرد خبر دهد»
  1393/9/19 16:06

  روز شمار زندگانی‌ حضرت امام‌ حسین‌ (ع) (1)

  از ولادت تا آغاز نهضت حسینی

  حادثه‌ ای‌ مانند رویداد خونین‌ نینوا که‌ رهبر قهرمانش‌ حسین‌ بن‌ علی‌ (ع) است‌، بزرگ‌ ترین‌ ذخیره ی انسانیت‌ در گذرگاه‌ قرن‌ ها است‌. رویداد عاشورا تنها یک‌ جنگ‌ نابرابر، یک‌ داستان‌ غم‌ انگیز و یا فاجعه‌ نبود، بلکه‌ جلوه‌ ای‌ از کمال‌ و جمال‌ الهی‌ بود که‌ در چهره‌ انسان‌ هایی‌ تجسم‌ یافت‌ و در منظر اهل‌ نظر به‌ نمایش‌ گذارده‌ شد...
  1393/9/19 16:00

  مروری بر تاریخچه جام جهانی فوتبال (3)

  سرقت جام طلا از ویترین فدراسیون فوتبال برزیل

  در دوران جنگ جهانی دوم جام در ایتالیا بود و معاون رئیس فیفا، «اوتورینو باراسی» آنرا در یک جعبه کفش در زیر تختخواب خود مخفی کرده بود. برزیل در سال ۱۹۶۶ به روال عادی پس از چهار سال جام را به فیفا بازگرداند. این جام در همین سال و قبل از شروع بازیها، بخشی از نمایشگاه «فوتبال در دنیای تمبر» بود که در «وستمینستر سنترهال» لندن برگزار شده بود.
  1393/8/29 14:22

  مروری بر تاریخچه جام جهانی فوتبال (2)

  برگزاری جام ژول ریمه

  فکر برپایی جام جهانی فوتبال از سال 1919 که «ژول ریمه» به ریاست فدراسیون فوتبال فرانسه برگزیده شد، به میان آمد. وی 11 سال تمام ایده خود را دنبال کرد تا سرانجام موفق به برگزاری آن گردید. البته در این راه دولت فرانسه کمک شایانی به وی نمود...
  1393/7/25 16:20

  مروری بر تاریخچه جام جهانی فوتبال (1)

  از عهد باستان تا مسابقات لیپتون

  تاکنون ۱۹ جام جهانی برگزار شده‌است و تنها ۸ کشور موفق به فتح این مسابقات شدند که کشور برزیل با ۵ قهرمانی، پرافتخارترین تیم این رقابت هاست. همچنین برزیلی‌ها تنها تیم در دنیا هستند که در تمام ۱۹ دوره رقابت‌ها حضور داشتند.
  1393/7/25 16:10

  روزشمار زندگی دکتر مصدق

  در 15 آبان‌ماه‌ پیشنهادملی‌ شدن‌ صنعت‌ نفت‌ از سوی‌ نمایندگان‌ جبهه‌ ملی‌ خصوصاً دکتر مصدق‌ مطرح‌ شد. در 29 اسفند مجلس‌ شورا طرح‌ مصدق‌ را برای‌ ملی‌ شدن‌ نفت‌ تصویب‌ نمود.
  1393/6/29 10:30

  روایت عاشورائیان

  وقایع کربلا از اول محرم تا روز عاشورا

  نینوا جایی است که حرّ دستور یافت حضرت را در بیابانی بی آب و علف و بی دژ و قلعه فرود آورد. امام(ع) برای اقامت در محل مناسبتری، به حرکت خود ادامه داد تا به سرزمینی رسید. اسم آنجا را سئوال فرمود؛ تا نام کربلا را در جواب شنید، گریست و فرمود:« پیاده شوید، اینجا محل ریختن خون ما و محل قبور ماست. و همین جا قبور ما زیارت خواهد شد، و جدّم رسول خدا چنین وعده داد.»
  1393/6/8 16:04

  زندگی و مبارزات آیت‌الله شهید مطهری

  آغاز فعالیتهای سیاسی ــ فرهنگی استاد مطهری را بایستی از سال1337 دانست؛ زیرا در این سال بود که شهربانی و ساواک هر دو برای ایشان تشکیل پرونده داده و اعمال، گفتار و کردار وی را به واسطه ماموران خود تحت مراقبت قرار دادند. شهید مطهری از همان آغاز در جریان نهضت اسلامی به رهبری مراجع و در راس آنها امام‌خمینی ــ در سال1341 ــ به‌طورفعال حضور داشت.
  1393/5/26 16:29

  ماجرای کاپیتولاسیون در ایران (2)

  از دست نشاندگی پهلوی دوم تا استقلال انقلاب اسلامی

  در تیرماه 1343 محمدرضا شاه به آمریکا رفت و مورد استقبال گرم مقامات آمریکایی قرار گرفت. در مسائلی که مورد بحث و تبادل نظر طرفین قرار گرفت اعطای کمک های نظامی آمریکا، منوط به وضع مقررات قضایی و مصونیت نظامیان آمریکا شد. پس از بازگشت شاه از آمریکا ، لایحه مزبور در مجلس سنا طرح شد.
  1393/5/16 22:24
59