خط زمان

  ماجرای کاپیتولاسیون در ایران (2)

  از دست نشاندگی پهلوی دوم تا استقلال انقلاب اسلامی

  در تیرماه 1343 محمدرضا شاه به آمریکا رفت و مورد استقبال گرم مقامات آمریکایی قرار گرفت. در مسائلی که مورد بحث و تبادل نظر طرفین قرار گرفت اعطای کمک های نظامی آمریکا، منوط به وضع مقررات قضایی و مصونیت نظامیان آمریکا شد. پس از بازگشت شاه از آمریکا ، لایحه مزبور در مجلس سنا طرح شد.
  1393/5/16 22:24

  مروری بر مهمترین تحولات انقلاب دوم

  روز شمار حوادث تسخیر لانه جاسوسی (2)

  «واشنگتن- کاخ سفید نیمه شب جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که عملیات نظامی جسورانه ای که برای نجات گروگانهای آمریکایی در تهران طرح شده بود، به علت «نقص فنی» لغو شده است. برخورد دو هلی کوپتر آمریکایی روی زمین در صحرای ایران به مرگ هشت خدمه منجر شده است. »
  1393/4/21 19:54

  ماجرای کاپیتولاسیون در ایران (1)

  از تراژدی ترکمنچای تا الغای نمایشی پهلوی اول

  امام(ره) درباره عوام فریبی رضا خان در قضیه لغو کاپیتولاسیون فرمودند: در زمان رضا شاه وقتی که «کاپیتولاسیون» به اصطلاح خودشان لغو شد- آن هم لغویتش حرف بود اما حالا لغو شد- چه بساطی درست کردند در تبلیغات که بله دیگر «اعلیحضرت» به آن جا رسیدند که لغو کردند کاپیتولاسیون را و چه کردند و فلان! مدت‌ها روزنامه‌ها و رادیو و بساط، جشن این را گرفتند که اعلیحضرت رضا شاه کاپیتولاسیون را لغو کرد!
  1393/4/12 04:03

  مروری بر مهمترین تحولات انقلاب دوم

  روز شمار حوادث تسخیر لانه جاسوسی (1)

  امام خمینی حرکت دانشجویان را مورد تأیید قرار می دهد و می گوید:«امروز در ایران باز انقلاب است. انقلابی بزرگتر از انقلاب اول. در این انقلاب شیطان بزرگ آمریکاست.»
  1393/3/26 22:57

  مروری بر زندگینامه ریچارد نلسون فرای

  فراز و فرود ریچارد فرای

  ریچارد فرای، اهل آلاباما در طول عمر خود دو کرسی ایران‌شناسی در آمریکا برپا کرد و چندین کتاب مهم و صدها مقاله مهم درباره ایران باستان و ایران بزرگ و شهر و تاریخ بخارا نوشت. وی در طول حیاتش در عرصه بین‌المللی همواره از نام خلیج فارس در برابر نام‌های جعلی دفاع کرد.
  1393/3/31 12:36

  بازخوانی وقایع نهضت مشروطه (2)

  روزشمار مبارزه یک ملت

  انگلیسی‏ها پس از جنگ جهانی اول به این نتیجه رسیدند که جهت دستیابی بیشتر به منابع ایران، به ناچار باید کودتایی در ایران انجام دهند تا حکومت سرسپرده‏ای را بر سر کار آورند. در این راستا آنان دو مهره وابسته سیاسی و نظامی نیاز داشتند که از این میان سیدضیاءالدین طباطبایی را به عنوان چهره سیاسی، و رضاخان پهلوی را به عنوان چهره نظامی برگزیدند. قبل از کودتا، رضاخان توافق کرد که پس از فتح تهران توسط نیروهای قزاق، مقام نخست‏وزیری به سیدضیاءالدین سپرده شود. سرانجام در اوایل اسفند 1299ش، قوای قزاق به فرماندهی رضا خان از قزوین به سوی تهران حرکت کردند و بدون هیچگونه مشکل جدی، در سوم اسفند، تهران را تصرف نمودند.
  1393/3/1 16:31

  روز شمار زندگانی آیت‌‏اللَّه العظمی سیدحسین طباطبایی بروجردی(ره)

  آیت الله بروجردی(ره) از سادات طباطبائی بروجردی و با سی واسطه به دومین پیشوای شیعیان حضرت حسن بن علی علیهما السلام می رسد. جدّ ششم آن مرحوم، فقیه عالیقدر سید محمد بروجردی است که از بزرگان و دانشمندان قرن یازدهم هجری به شمار می رود.نیاکان و بستگان پدری و مادری آیت الله بروجردی اغلب از دانشمندان و فقهای شیعه و بعضی از آنها مراجع بزرگ عصر خود بوده اند و در حقیقت ایشان زعامت و مرجعیت را به ارث برده بود.
  1393/3/1 14:34

  بازخوانی وقایع نهضت مشروطه (1)

  روزشمار مبارزه یک ملت

  مظفرالدین‌شاه طی صدور فرمانی با تشکیل مجلس موافقت کرد، اما بعضی از مشروطه‌خواهان این فرمان را نپذیرفتند؛ زیرا عبارت «ملت ایران» در آن نیامده بود.به‌رغم موافقت شاه با برپایی مجلس، عده‌ای از مشروطه‌خواهان با این اعلامیه مخالفت کردند و خواستار استفاده از عبارت «مجلس شورای ملی» به جای «مجلس شورای اسلامی» شدند.
  1393/3/1 16:21

  روزشمار حوادث بعد از انتخابات 1388 ریاست جمهوری

  پس از پایان شمارش آرا، احمدی‌نژاد به عنوان رییس‌جمهور منتخب معرفی شد. رهبر معظم انقلاب در پیامی ضمن تشکر از آحاد مردم و نامزدهای حاضر در انتخابات، با توجه به شرایط به همه توصیه کردند که کاملا هوشیار بوده و از رفتار و گفتار تحریک‌آمیز و بدگمانانه بپرهیزند. عصر همان روز، میرحسین موسوی با اعتقاد به تقلب در انتخابات در بیانیه‌ای گفت که تسلیم این صحنه‌آرایی خطرناک نخواهم شد
  1393/2/17 00:38

  روزشمار حوادث تروریستی در جنوب شرق کشور

  کشورمان از فردای پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل ماهیت اسلامی و ضد استعماری و ضدامپریالیستی اش با کمک دست های پنهان قدرت های جهانی یعنی گروههای تروریستی در معرض خطر تروریسم قرار گرفت و گروههایی از قبیل کوموله، دموکرات، خلق عرب، الاحوازیه، مجاهدین خلق، فرقان، فدائیان خلق، سربداران و... با اقدامات تروریستی در صدد مقابله با انقلاب مردم ایران برآمدند که بخشی از آنها به دنبال جدایی طلبی و بخشی هم به دنبال قدرت طلبی بودند و در دهه اخیر نیز گروههای پژاک ، جندالله، تندر ، انجمن پادشاهی ایران، گروهک سلفی و جیش العدل با کمک سرویس های اطلاعاتی خارجی و طرح موضوعات شعاری دست به بمب گذاری ، کشتار و عملیات انتحاری زدند.
  1393/2/17 00:34
59