کشکول

  اعتراف صریح رادیو لندن به سیاستهای استعماری انگلیس در ایران

  در تشریح سیاست دولت انگلیس در ایران در 14 آبان سال 1320 شمسی رادیو لندن گفتار جالبی تحت عنوان «خطاب به ملت ایران» پخش نمود. این گفتار یکی از بی پرواترین و صریح ترین اعترافات دولت انگلیس درباره سیاست استعمارگرانه خود در کشور ما است. به قول مصطفی فاتح بهترین سندی است که ثابت می کند انگلستان در روابط خود با ایارن پایبند به قوانین و سنن بین المللی نبوده . . .
  1396/10/24 23:49

  دعوا بر سر سمت نایب السلطنه قاجار در دوران سلطنت «شاه کوچک»

  رقابت بر سر قدرت در اشکال و وضعیت های متعددی خود را بروز می دهد. یکی رقابت بر سمت ها و جایگاه ها بود که در طول تاریخ وجود داشته است. آنچه در زیر می اید به خوبی رقابت دو جناح سیاسی را بر سر نایب السلطنه بودن، آن هم در شرایط حساس پس از انقلاب مشروطه و صغر سن احمدشاه قاجار . . .
  1396/10/20 16:30

  امتیاز دارسی به زبان ساده

  ویلیام دارسی تبعه انگلیس در سال 1901 میلادی (1280 شمسی) امتیازی حاوی «اجازه اختصاصی و انحصاری جستجو، استخراج، توسعه و تهیه و حمل و فروش گاز طبیعی و نفت و آسفالت و مومیایی تمام و سراسر مملکت، به استثنای ولایات آذربایجان، گیلان، مازندران، خراسان و استرآباد را برای مدت شصت سال از مظفرالدین شاه گرفت . . .
  1396/10/17 23:51

  مهمترین عبرت نهضت مشروطه

  انقلاب مشروطه ایران فرصتی برای شناختن سره از ناسره بود؛ اینکه رفع استبداد به چه قیمیتی به دست خواهد آمد؛ آیا به ارزش افتادن هر چه بیشتر در دامن استعمار و یا مبارزه با دوگانه استبداد و استعمار به طور همزمان. این همان جایی بود که راه دو دسته از سران نهضت را از هم جدا کرد . . .
  1396/10/15 23:25

  انقلاب اکتبر و بر هم خوردن توازن دو قدرت استعمارگر در ایران

  انقلاب سوسیالیستی اکتبر 1917 تاثیرات فراوانی بر فضای داخلی ایران گذارد. تا پیش از انقلاب کشور ایران تحت نفوذ و به بیان صحیح تر اشغال انگلیس و روسیه تزاری بود. با فروپاشی حکومت تزارها در روسیه و بر سر کار آمدن حکومت شوراها این وضعیت دگرگون شد . . .
  1396/10/12 23:45

  کدام احمق باور میکند انگلیس از کودتا بی خبر بوده؟

  کودتای سوم اسفند را باید یکی از نقاط تاریخ تاریخ معاصر ایران به حساب آورد. رخداد تاسف باری که موجبات از دست رفتن بسیاری از آرمانهای مشروع مشروطه را با خود به همراه داشت. درباره نقش آفرینی بریتانیا در وقوع این کودتا تقریبا هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد و غالب مورخین داخلی و خارجی در این موضوع اتفاق نظر دارند. در همین رابطه امیل لوسوتور استاد سابق دانشکده حقوق دانشگاه تهران در کتاب «وقایع ایران» می نویسد . . .
  1396/10/6 23:35

  وقتی پاسپورت و ویزا برای مسافرت داخلی لغو شد!

  گرفتن پروانه مسافرت برای انجام مسافرت های داخلی را باید یکی از عجیب ترین عجایب دوران دیکتاتوری رضا خان به شمار آورد. مردم مجبور بودند برای اناجم مسافرتهای داخلی از اداره شهربانی مجوز دریافت کنند. در یکی از اسناد کفیل اداره شهربانی که مربوط به بعد از سقوط حکومت رضا خان و لغو این پروانه عجیب است می خوانیم . . .
  1396/10/5 23:26

  قدرت تشکیلاتی آیت الله بهشتی

  آیت الله بهشتی که امروز در میان ما به مبارزی انقلابی و عالم شهرت یافته است، زمانی در میان انقلابیون نیز مخالفین خاص خود را داشت. او در جریان تاسیس حزب جمهوری اسلامی و بنیان نهادن قانون اساسی مساعی بسیاری به خرج داد؛ اما مخالفین جایگاه علم و تشکیلاتی او را نمی دیدند . . .
  1396/10/4 14:54

  تلاش آمریکا برای بهبود رابطه با ایران انقلابی

  در لا به لای اسناد و مدارک باقیمانده از مکاتبات سفارت آمریکا در ایران با وزارت امورخارجه مطالبی وجود دارد که از تلاشهای بی وقفه این دولت برای اصلاح رابطه خود با ایران انقلابی حکایت دارد. در یکی از این مکاتبات که در تاریخ 29 مرداد 1358 و توسط «لینگن» خطاب به وزارت امور خارجه آمریکا نگاشته شده درباره سیاستهای کوتاه مدت و بلندت مدت آمریکا در قبال ایران انقلابی می خوانیم . . .
  1396/9/30 09:59

  تسریع عجیب دولت آمریکا برای صدور ویزا برای ایرانیانی که اطلاعات مفید جاسوسی دارند!

  یکی از اسناد به دست آمده از فعالیت سفارت آمریکا در ایران که بعدها به دست دانشجویان پیرو خط امام افتاد بر تلاش این سفارتخانه به ویژه در روزهای نزدیک به تسخیر سفارت برای تسهیل صدور ویزا برای برخی از ایرانیان و نیز بستگان آنها که به هر شکل از اطلاعات مهم برخوردار هستند، تاکید کرده است. سند ذیل که در آن دستوری توسط نیروی هوایی آمریکا برای تمام وابسته های نظامی آمریکا در ایران صادر شده است این مهم را به وضوح نشان می دهد . . .
  1396/9/26 23:06

  قاتلی که خبرنگار خبرگزاری انگلیس در ایران شد!

  یکی از روشهای دول استعماری جهت تضعیف ملت ایران، شناسایی و حذف مهره های لایق و شایسته در دستگاه حکومتی ایران و به ویژه نهاد ارتش بود تا بدین وسیله موجبات نفوذ خود را در ایران به آسانی فراهم نمایند؛ چون این مهره ها بشدت موی دماغ استعمار در جهت غارت و چپاول ثروت ملی ایرانیان بودند . . .
  1396/9/23 23:59
818