کشکول

  قدرت تشکیلاتی آیت الله بهشتی

  آیت الله بهشتی که امروز در میان ما به مبارزی انقلابی و عالم شهرت یافته است، زمانی در میان انقلابیون نیز مخالفین خاص خود را داشت. او در جریان تاسیس حزب جمهوری اسلامی و بنیان نهادن قانون اساسی مساعی بسیاری به خرج داد؛ اما مخالفین جایگاه علم و تشکیلاتی او را نمی دیدند . . .
  1396/10/4 14:54

  تلاش آمریکا برای بهبود رابطه با ایران انقلابی

  در لا به لای اسناد و مدارک باقیمانده از مکاتبات سفارت آمریکا در ایران با وزارت امورخارجه مطالبی وجود دارد که از تلاشهای بی وقفه این دولت برای اصلاح رابطه خود با ایران انقلابی حکایت دارد. در یکی از این مکاتبات که در تاریخ 29 مرداد 1358 و توسط «لینگن» خطاب به وزارت امور خارجه آمریکا نگاشته شده درباره سیاستهای کوتاه مدت و بلندت مدت آمریکا در قبال ایران انقلابی می خوانیم . . .
  1396/9/30 09:59

  تسریع عجیب دولت آمریکا برای صدور ویزا برای ایرانیانی که اطلاعات مفید جاسوسی دارند!

  یکی از اسناد به دست آمده از فعالیت سفارت آمریکا در ایران که بعدها به دست دانشجویان پیرو خط امام افتاد بر تلاش این سفارتخانه به ویژه در روزهای نزدیک به تسخیر سفارت برای تسهیل صدور ویزا برای برخی از ایرانیان و نیز بستگان آنها که به هر شکل از اطلاعات مهم برخوردار هستند، تاکید کرده است. سند ذیل که در آن دستوری توسط نیروی هوایی آمریکا برای تمام وابسته های نظامی آمریکا در ایران صادر شده است این مهم را به وضوح نشان می دهد . . .
  1396/9/26 23:06

  قاتلی که خبرنگار خبرگزاری انگلیس در ایران شد!

  یکی از روشهای دول استعماری جهت تضعیف ملت ایران، شناسایی و حذف مهره های لایق و شایسته در دستگاه حکومتی ایران و به ویژه نهاد ارتش بود تا بدین وسیله موجبات نفوذ خود را در ایران به آسانی فراهم نمایند؛ چون این مهره ها بشدت موی دماغ استعمار در جهت غارت و چپاول ثروت ملی ایرانیان بودند . . .
  1396/9/23 23:59

  روایتی از گرایشات کمونیستی فرح پهلوی

  فرح دیبا در خانواده متوسطی به دنیا آمده بود و هنگام تحصیل در پاریس از نظر تامین هزینه تحصیل و اقامت خود در پاریس در مضیقه بود. فرح تحت شرایط محیط زندگی خود و در اوج افکار و عقاید کمونیستی در فرانسه آن روزگار، گرایشهای چپی پیدا نمود و به طوریکه احسان طبری از رهبران حزب توده بعدها در کتاب کژراهه خود نوشت . . .
  1396/9/21 13:34

  ملیجک (عزیز السلطان) چگونه اعتماد السلطنه را آزار می داد؟

  در سال 1307 قمری در سفر سوم ناصرالدین شاه قاجار به فرنگ، در پاریس عزیز السلطان معروف به ملیجک که یادداشتهای روازنه اعتماد السلطنه از قبایح اعمال و زشتی رفتار او پر است از شاه استدعا کرد که با اعتماد السلطنه عکس بیاندازد . . .
  1396/9/19 09:58

  ناصرالدین شاه چگونه دارایی اعتماد السلطنه را تقسیم نمود؟/ از حراج کتابهای نفیس تا مصادره اموال

  محمدحسن خان مقدم مراغه‌ای (۲۶ شهریور ۱۲۲۲ مراغه، ۱۴ فروردین ۱۲۷۵ تهران)، ملقب به صنیع‌الدوله و سپس‌ اعتمادالسلطنه، از رجال دربار دوره قاجار و عهد ناصرالدین شاه و صاحب کتاب‌های بسیار بود. در نوزدهم شوال 1313 هجری قمری اعتماد السطلنه به زیارت حضرت عبدالعظیم رفت و پس از بازگشت به خانه به عادت معمول قوه خاسته و ساعتی پس از صرف قهوه از دنیا رفت.
  1396/9/17 11:02

  انگلستان هیچگاه مامورین خود را رها نمی کند!

  در طول تاریخ استعمار همیشه بودند افرادی که توسط دستگاه های بیگانه  برعلیه مردم و ملت خود خریداری شدند؛ آنان پس از پایان ماموریت خود نیز همیشه توسط دولت انگلستان مورد حمایت بودند. این امر سبب می شد تا این حس القاء شود که هرکس در راستای منافع استعمارگرانی چون انگلیس باشد، هرگز بازنده نیست . . .
  1396/9/14 16:59

  ژاپن کجاست؟

  نا آگاهی از اوضاع جهان یکی از مشکلات مهمی بود که همیشه ایرانیان را در مواجه با استعمار دچار مشکل می کرد. مقامات وزارت خارچه ایران در عصر قاجار از موضوعات و رویدادهای روز هیچ اطلاعی نداشتند و از این رو نمی توانستند در مواقع اضطراری تصمیماتی درخور بگیرند. آنچه در ادامه می آید موردی از بی اطلاعی های مقامات وزارت خارجه است . . .
  1396/9/12 23:09

  یک بار هم در کتیبه ها می نوشتید زنده باد اسلام!

  شیخ فضل الله نوری تمام تلاش خود را کرد تا مذهب از سیاست تفکیک نشود. وی پس از نخستین جشن سالگرد مشروطیت، اعلامیه‌ای منتشر کرد و به شعارها و راه و رسم آزادیخواهان شدیدا اعتراض کرد و گفت . . .
  1396/9/9 14:39

  اندرزهای قاضی صاعد به طغرل بیک سلجوقی‌

  قاضی بعد از ادای مراسم تهنیت و مبارکبادی سلطنت، در مقام نصیحت آمده سخنان خوب بیان فرمود. نصایح دلپذیر به زبان فصیح و بلیغ ادا می‌فرمود. طغرل بیک از تخت فرود آمده در برابر قاضی صاعد به دو زانوی ادب نشست . . .
  1396/9/3 21:51
841