کشکول

  فوکه تی افسر ایتالیایی؛ اولین معلم عکاسی در ایران

  «آچار فرانسه» ایتالیایی در ایران

  «فوکه تی» افسر ایتالیایی از نخستین کسانی است که نام او به عنوان یکی از پیشگامان عکاسی در ایران به ثبت رسیده است. وی از جمله شش تن معلمانی بوده است که به دستور ناصرالدین شاه قاجار از وین پایتخت اتریش برای تدریس در مدرسه دارالفنون استخدام شده بود و در ماه نوامبر 1851 م/ 1268 ق به ایران آمدند . . .
  1396/6/5 00:37

  معروف ترین قهوه خانه های تهران در زمان قاجار

  تاریخ شروع به کار صنف قهوه خانه در تهران از دوران صفویه آغاز شد و در زمان حکومت قاجارها و به ویژه در ایام سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به اوج رونق و شکوفایی خود رسید. از معروف ترین قهوه خانه های تهران در زمان قاجاریه ، قهوه خانه . . .
  1396/6/2 00:52

  فوتبال چگونه وارد ایران شد؟

  شاید به جرات بتوان فوتبال را پرطرفدارترین ورزش جمعی در جهان امروز دانست. این ورزش عالم گیر که امروزه مردم به بهانه های مختلف و در قالب جام ها و مسابقات متنوع و گوناگون به تماشای این می نشینند از زمان قاجاریه وارد خاک ایران شد. اما سوال مهم این است که این ورزش پرطرفدار چگونه به ایران راه یافت ؟
  1396/5/31 01:56

  نخستین مسلسلها چند تیر می نواختند؟

  مسلسلها به دلیل نواخت تیر بالایشان، از جمله تجهیزاتی بودند که با ورودشان به عرصه جنگهای انسانی، به سرعت مورد استقبال فرماندهان جنگی قرار گرفتند. ساخت نخستین مسلسل به سال 1817 میلادی باز می گردد زمانی که استفاه از اسلحه «پاکل» در انگلیس گسترش یافت.
  1396/5/29 01:00

  پارچه بافی؛ صنعت مورد علاقه پادشاهان صفوی

  شاهان صفوی به صنعت پاچه بافی علاقه و اهتمام بسیاری داشتند. چنانکه شاه اسماعیل تولید انواع پارچه های ابریشمی و نخی را تشویق نمود. شاه عباس نیز صنایع بافندگی را به اوج رساند و سازمان ابریشم بافی کشور را شخصاً زیر نظر گرفت.
  1396/5/28 01:00

  باهوش ترین زن ناصرالدین شاه؛ «فاطمه دختر نورمحمد»

  بعد از مرگ جیران تمام اموال او به فاطمه سپرده شد. فاطمه در دربار تصمیم گرفت که با سواد شود و دو سه نفر از ملاباجی‏های اندرون (معلم های زن آن روز دربار) مأمور تعلیم و تربیت او شدند تا آنکه در سفر سلطانیه، شاه او را صیغه کرد و بعد هم مالیات شهر کاشان و دهات آن را به وی واگذار کرد. ورود این زن به زندگی ناصرالدین شاه و حکومت ایران اینطور رقم خورد . . .
  1396/5/26 01:00

  حل مشکل بیکاری جوانان انگلیسی توسط محمدرضا شاه به روایت «مارگارت تاچر»+عکس ملاقات

  مارگارت تاچر از سیاستمداران مورد اعتماد حکومت پهلوی در اروپا بود. او در شکل دادن به نگرش حزب محافظه‌کار انگلیس نسبت به تحولات ایران و جهان نقشی بنیادین داشت. سفر او به تهران در اردیبهشت ۱۳۵۷ از اهمیت خاصی برخوردار بود. تاچر بلافاصله پس از ورود به تهران رهسپار کاخ نیاوران شد و با شاه دیدار کرد. در این دیدار "آنتونی پارسونز" سفیر انگلستان در ایران و دو تن از نمایندگان مجلس عوام انگلیس شرکت داشتند . . .
  1396/5/25 01:00

  جهیزیه قجری از نگاه جهانگردان

  دالمانی درباره رسم جهیزیه در ایران عصر قاجار می نویسد: «در تمام فلات ایران چنین معمول است که والدین جهیزیه همراه دختر خود به خانه داماد بفرستند و بهای جهیزیه غالباً از سه برابر مبلغی که داماد برای عروس آورده است بیشتر است. پس از این که جشن و سرور گذشت، عروس جهیز خود را تحویل داماد می دهد. یعنی جلسه ای که از بستگان هر دو خانواده تشکیل می یابد و از آنچه که عروس همراه خود آورده است صورت برمی دارند . . .
  1396/5/24 00:30

  کارت عروسی محمدرضا پهلوی و فوزیه+عکس

  فوزیه فؤاد، خواهر ملک فاروق پادشاه مصر و نخستین همسر شاه بود. ازدواج او با محمدرضا پهلوی به هنگام ولیعهدی او در تاریخ ۱۶ مارس ۱۹۳۹ در قاهره انجام گرفت. پس از برگشت از ماه عسل، مراسم ازدواج در تهران نیز تکرار شد . . .
  1396/5/23 01:00

  اقتباس فتحعلشاه از عثمانی ها در نشان شیر و خورشید

  اعطای نشانهای شاهنشاهی به افراد، نزدیکان و طبقات خواص، یکی از سنتهای مرسوم حکومتها و دربارهای سلطنتی مختلف حاکم بر ایران بوده است. یکی از نشانهای معروف که تا عصر پهلوی هم کاربرد داشت و به مناسبتهای مختلف به افراد مختلف اعطاء شد، نشان شیر و خورشید بود
  1396/5/15 23:28

  داستان «ساپورت پوشی» زنان دربار ناصرالدین شاه +عکس

  ناصرالدین شاه در سفر اروپا که به مسکو مسافرت نموده بود، در تماشاخانه «گاولین» برای اولین بار مراسم رقص باله را مشاهده نمود. رقص و لباس بالت بالرینها؛ که شلوار کش بافته ای چسبان و نازکی بر پا کرده بودند و روی انگشتان پا با نوای موزیک می رقصیدند؛ بشدت علاقه شاه قاجار را برانگیخت.
  1396/5/13 19:18
799