کشکول

  نبرد رستم و خاقان چین

  ر فوریه سال 102 میلادی «وادی» امپراتور وقت چین با استفاده از فرصت درگیری ایران با رومیان در غرب، یک سپاه چهل هزار نفری از نیروهای خود را روانه منطقه فرارود کرد.این حمله در ناحیه فرغانه و در نیمه راه خجند به سمرقند، بدون نیاز به اعزام افراد پادگانهای تپورستان (مازندران)، آثرپاتیگان (آذربایجان)، توسط نیروهای محلی پارت (خراسان)، آریانا (هرات و غرب افغانستان امروز) و کُهِستان در هم شکسته شد و بسیاری از چینیان به اسارت درآمدند.
  1393/11/30 17:27

  بیعتی که تاریخ انقلاب را تکان داد + تصویر

  بیعت همافران نام یک عکس تاریخی از انقلاب اسلامی است که توسط عبدالحسین پرتوی در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۵۷ در مدرسه علوی گرفته شده‌است.این تصویر تعدادی از همافران نیروی هوایی ارتش شاهانشاهی را از پشت و در حال ادای سلام نظامی به آیت‌الله خمینی نشان می‌دهد.این عکس روز بعد در صفحه اول روزنامه کیهان چاپ شد.
  1393/11/30 15:54

  شهری که برج بابل از روی آن ساخته شده است + عکس

  موقعیت جغرافیایی این مکان افسانه ای در چهارده کیلومتری جنوب غربی شهر حِلّه در کرانه رود فرات، و نوزده کیلومتری جنوبِغربی شهرِ بابِل، در ساحل شرقیِ دریاچه هندیه است. این مکان، شهر کهن بورسیپّا بوده که همطراز بابل به شمار می‌رفته است.عربها این ویرانه های عظیم را، که از بزرگترین آثارِ باقیمانده از عهد بابلی‌هاست، قصر نمرود بن کنعان («صَرْح نمرود») یا بُخْتُ نَصَر می‌پنداشتند.
  1393/7/30 13:28

  ارابه های ارباب

  در فاصله سال های 1523 میلادی و 1888 میلادی حدود پنج میلیون سیاهپوست آفریقایی پس از اسارت برای فروش در بازارهای برده فروشی به برزیل انتقال یافتند.یک میلیون نفر از آنها قبل از رسیدن به سواحل برزیل به دلیل شرایط بسیار نامناسب کشتی های تجارت برده جان خود را از دست دادند.تجارت برده به برزیل از آغاز استعمار این کشور توسط پرتغال از اوایل قرن شانزدهم میلادی آغاز شد.اغلب برده ها از کشورهای گینه ، آنگولا ، موزامبیک و گاهی اوقات سودان به برزیل منتقل می شدند.
  1393/7/30 14:33

  کیف زنانه باستانی

  "کیف زنانه" باستانی متعلق به 2800 سال قبل در سنگ نگاره های کاخ " آشوربانی پال"عراق؛ دوره آشوری
  آشوریان در طول تاریخ دولتی یاغی و امپریالیست شناخته شده اند. آنها به سرزمین های اطراف حمله کرده و مایحتاج خودرا از این طریق رفع می نمودند.آشوربانیپال در سال ۶۶۸ تاجگذاری کرد و برادرش را هم به حکومت بابل منصوب داشت.
  1393/7/30 13:23

  ادگار آلن پو

  ادگار آلن پو نویسنده ای که به نگارش «داستان کوتاه» نظم نوین داد و سبکی را که الگوی این کار شده است بکار بست 19 ژانویه (29 دیماه) در سال 1809 در شهر بوستون آمریکا دیده به جهان گشود. وی در عین حال یک روزنامه نگار و همچنین شاعر بود. تاریخ ادبیات عمومی (جهان) از آلن پو به عنوان فردی که در تکامل داستان کوتاه نویسی سهمی بسزا دارد یاد کرده است.
  1393/11/4 23:50

  یک اسکناس صد دلاری" ایالات مؤتلفه آمریکا" به تاریخ در ۲۲ دسامبر، ۱۸۶۲

  "ایالات مؤتلفهٔ آمریکا" که در فارسی به نام‌های ائتلافیهٔ ایالات آمریکا و کشورهای مؤتلفهٔ آمریکا هم خوانده شده‌است، به اتحاد مجموعه‌ای از یازده ایالت جنوبی در کشور ایالات متحدهٔ آمریکا در بین سالهای ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ میلادی اطلاق می‌شود.جفرسون دیویس در طول جنگ داخلی آمریکا، مقام ریاست جمهوری ایالات مؤتلفهٔ آمریکا را برعهده داشت.
  1393/8/21 13:17

  خداحافظی جوانان با چکمه استالین

  آغاز فروپاشی شوروی و دوران محو آثار دوران کمونیست بوداپست 1990
  1393/8/21 14:01

  قلب سوخته

  " تچ کوانگ دوک" یک راهب بودایی مهایانه (مهراه، یکی از دو شاخه اصلی دین بودا) ویتنامی است که در ۱۱ ژوئن ۱۹۶۳ در اعتراض به آزار رساندن کلیسا کاتولیک رومی حکومت ویتنام جنوبی، در جاده شلوغی در سایگون، خودسوزی نمود و درگذشت.او یکی از هفت فرزند خانواده فیلیپینی بود که در منطقه مرکزی فیلیپین به دنیا آمده و در هفت سالگی برای آموزش تعالیم بودایی نزد عمویش خانواده را ترک کرد .خودسوزی وی به طور گسترده در سراسر جهان انعکاس داشته و باعث جلب توجه بسیاری به این موضوع شد.
  1393/9/3 21:56

  شورش مشت زنان

  شورش مشتزن‌ها که با نام‌های قیام بوکسورها و جنبش ایهتوان نیز شناخته می‌شود، جنبشی میهن‌پرستانه بود که توسط انجمن هماهنگی درستکار در سال‌های بین ۱۸۹۸ و ۱۹۰۱ در چین رخ داد.این جنبش بر ضد امپریالیسم خارجی و مسیحیت بود.در ۱۹۰۰، جنگجویان مشت‌زن، خارجی‌های شهر پکن را ترسانده و آن‌ها را مجبور به پناه گرفتن در منطقه سفارتخانه‌های شهر پکن کردند.
  1393/11/3 19:52
900