کشکول

  کشیشی که رنسانس او را نخواهد بخشید ...

  جیرولامو ساونارولا (۱۴۵۲-۱۴۹۸) کشیش ایتالیایی و رهبر فلورانس در سال‌های ۱۴۹۴ تا ۱۴۹۸ بود. وی یکی از مخالفین سرسخت رنسانس در تاریخ است.وی در آغاز یک واعظ ساده بود و برای وعظ و خطابه به دهات و شهرها سفر می‌کرد و مردم را به راه خدا دعوت می‌نمود. ریاضت می‌کشید. روزه می‌گرفت. و در سفرهای مداومش روی زمین یا در انبارهای علوفه می‌خوابید.
  1393/7/29 13:01

  نمایی از اولین مسلسل ها

  نخستین کسی که مسلسل را ساخت باسم (ماکزیم) بود . ماکزیم دریافته بود که سلاح او تا شلیک پانزده فشنگ قابل استفاده است و بعد از آن طوری گرم می‌شود که نمی‌توان با آن تیراندازی کرد. آزمایشهای متعدد باونشان داد که لولۀ سلاح او بیش از جاهای دیگر گرم می‌شود و اگر بتوان مسلسل را طوری ساخت که لوله آن تعویض گردد اشکال ناشی از گرم شدن سلاح رفع خواهد شد و پس از هر پانزده یا بیست تیر، لوله را عوض می‌کنند و یک لوله سر جای لوله گرم را می‌گیرد و تیراندازی ادامه می‌یابد. مسلسل اختراعی ماکزیم خیلی دیر، بایران آمد و اولی مرتبه قزاق خانه قدیم ایران مسلسل را از روسیه وارد کرد و در ایران باسم (ماکزیم) یا شصت تیر معروف شد.
  1393/3/31 17:04

  شوﺥ ﻃبعی بی‌نظیر ﻳﮏ شهید ﺍﻳﺮﺍنی ﺗﺎ ﻟﺤﻈﻪ ﺁﺧﺮ...

  ﻣﺼﺎﺣﺒﻪﮔﺮ:ﺗﺮﮐﺶ ﺧﻤﭙﺎﺭﻩ سینه‌اش ﺭُﻭ ﭼﺎﮎ ﺩﺍﺩﻩ ﺑﻮﺩﺭﻭی ﺯﻣﻴﻦ ﺍﻓﺘﺎﺩ ﻭ ﺯﻣﺰﻣﻪ می‌کرﺩ.ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﺭُﻭ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻢ ﻭ ﺭﻓﺘﻢ ﺑﺎﻻی ﺳﺮﺵﺩﺍﺷﺖ آﺧﺮﻳﻦ ﻧﻔﺴﺎﺷﻮ می‌زﺩ.

  ﺍﺯﺵ ﭘﺮﺳﻴﺪﻡ ﺍﻳﻦ ﻟﺤﻈﺎﺕ آﺧﺮ ﭼﻪ ﺣﺮفی ﺑﺮﺍی ﻣﺮﺩﻡ ﺩﺍﺭی
  1393/8/4 22:03

  روایتی از فئودالیسم ژاپنی

  در دوره ادو (سال ۱۶۰۳ تا ۱۸۶۸ میلادی) تلاش استبداد نظامی توکوگاوا برای حفظ سامانه فرسوده سیاسی این کشور با شکست مواجه شد و با ورود کشتی‌های جنگی امریکا به فرماندهی ناخدا متیو پری به خلیج توکیو در سال ۱۸۵۳ میلادی، عصر فئودالی ژاپن به پایان رسید.
  1393/7/10 22:35

  قدیمی ترین چرخ و فلک دنیا+عکس

  محققین اختراع چرخ و فلک را به عثمانی،جایی در بالکان امروزی و در قرن 16 و 17 می دانند، چراکه اولین بار از این وسیله تفریح و سرگرمی در سفرنامه اروپاییان می دانند
  1393/3/3 20:27

  اجداد آمریکایی ها به روایت تصویر

  عکس متعلق به حمله سفیدپوستان به سرخپوستان امریکایی برای گرفتن 2.000.000 هکتار زمین های آنان در اوکلاهاما 1899 است
  1393/3/14 13:47

  نمایی دلخراش از سمبل جنگ اول خلیج فارس+عکس

  عکس سرباز عراقی زغال ‌شده، سمبل جنگ اول خلیج فارس است. با اینکه این تصویر را در امریکا هیچکس حاضرنشد، منتشرش کند؛ بااین حال سمبل جنگ اول خلیج فارس شد.
  1393/7/13 10:47

  پدیده ای به نام گولاک+تصویر

  از ایرانی هایی که این زندان ها را تحمل کردند میتوان از دکتر "عطا صفوی" یاد کرد."عطا صفوی" در سال های ١٩٤٠ میلادی عضو سرسخت حزب توده ایران و طرفدار اتحاد شوروی بود.وی پس از آن که مورد تعقیب مقامات وقت ایران قرار گرفت، از کشور متواری شد و به همراه چند تن دیگر از اعضای حزب توده به شوروی زمان استالین گریخت اما به اتهام جاسوسی برای آمریکا دستگیر شد
  1393/3/3 20:32

  عکس دیده نشده

  نهرو و گاندی در خانه گاندی

  عکسی دیده نشده از هم نشینی جواهر لعل نهرو و گاندی در کنار یکدیگر و در خانه گاندی است .نهرو اولین نخست وزیر هند در سال 1947 و پس از استقلال هندوستان است . هندی ها به او پاندیت یا معلم نیز می گویند . نهرو 10 سال از عمرش را در زندان های هند و به خاطر مبارزه علیه استعمار هندوستان به سر برده بود . مهم ترین کار او در هندوستان لغو نظام طبقاتی در هند و معروف به کاست بود . در این نظام افراد حق عبور از مرزهای طبقه اقتصادی و اجتماعی خود را نداشتند و باید در همان طبقه باقی می ماندند . این مساله شامل علم آموزی ، ثروت و میزان زمین می شد . در این نظام؛ مزایای اجتماعی بر اساس نقش‌های انتسابی توزیع می‌شود
  1393/3/14 17:53

  تصویری از اعدام هیئت وزیران یک دولت

  اینها افراد قاتل ، قاچاقچی و یا اشرار نیستند ، حتی از یک قوم و مذهب هم نیستند . افرادی که پای چوبه دار ایستاده اند و در انتظار چکاندن ماشه هستند کابینه هیئت وزیران لیبریا در سال 1980 هستند . آنها پس از کشته شدن رئیس جمهور در یک کودتای نظامی محکوم به اعدام شدند . این کودتا که بعدها در تاریخ خودشان نام انقلاب بر آن گذاشتند توسط 18 نفر از افسران نیروی دریایی پایه گذاری شد . آنها با کشتن رئیس جمهور توسط یکی از محافظینش ، سریع کنترل اوضاع را در دست گرفتند و در قدم اول تمام هیئت وزیران را تیر باران کردند . به قول شاعر گهی زین به پشت و گهی پشت به زین ...
  1393/3/14 15:29

  داستان عشق عزت الدوله و امیرِ کبیر + عکس

  مهد علیا مادر ناصرالدین شاه در مورد ازدواج خواهر شاه با امیر کبیر نامه ای می نویسد تا با زبان بسته گله خود را بیان کند : ((قربانت شوم ، ملک زاده کنیزی است از شما ، اختیار او با من نیست ، با قبله عالم است ، همانطور که شما مصلحت دیده اید من حرفی ندارم ، صلاح من آنست کان تراست . صلاح البته بهتر و لایق تر از جماب امیر نظام کسی نیست . ان شاالله در زیر سایه پادشاه مبارک است )) البته این ازدواج آنچنان هم به میل امیر کبیر نبوده چرا که او به فرمان شاه دختر عمویش را طلاق داده بود و خواهر 15 ساله شاه را گرفته بود . دختر کسی که مادرش یکی از خطرناک ترین زنان دربار ایران است .
  1393/7/29 11:30
922