کشکول

  شاه در حال خواندن روزنامه کیهان/ عکس

  در تصویر زیر یک عکس تبلیغاتی از شاه را می بیند. در این عکس تیترهای روزنامه کیهان در زمان پهلوی بسیار قابل توجه است. مجانی شدن تحصیلات در ایران و کمک میلیاردی ایران به کشورهای کم رشد تیترهای مثبت و البته بلند پروازانه آن روزهای این روزنامه است که در دستان محمدرضا پهلوی جلوه دیگری دارند. اقتصاددانان اقتصاد دوران پهلوی را اقتصاد پوشالی می خوانند و تیتر کمک ایران به کشورهای دیگر به خوبی نشان می دهد که اقتصاددانان چرا این اقتصاد را اقتصادی بدلی و پوشالی می خوانند.
  1393/5/31 23:21

  ماشین آخرین مدلی که ماشین شهرداری شد

  "نواب بهاوارپور" حاکم ایالت پنجاب پاکستان( این ایالت در آن زمان جزو هند بود ) که مانند شاهی حکومت و ثروت بسیاری در پنجاب داشت در سفری به لندن از نمایشگاه اتوموبیل "رولز رویس" دیدن نمود.او که بطور ناشناس وارد این نمایشگاه شده بود، با برخورد بد کارکنان که گمان می کردند او یک هندی فقیر است روبرو و به بیرون نمایشگاه هدایت شد.
  1393/5/25 13:24

  کودکی که با میمون ها زندگی می کرد + عکس

  وقتی او را گرفتند و تمیزش کردند، معلوم شد تمام تنش پر از شکاف و خراش است و زانوهایش به دلیل چهار دست و پا راه رفتن، زخمی است.هویت جان سبولینا در همین زمان مشخص شد. میلی، جان را به «پل و مولی واسوا»، مدیران یک مؤسسه‌ی خیریه، سپرد.جان در ابتدا نمی‌توانست حرف بزند یا گریه کند اما بعدها یاد گرفت صحبت کند.
  1393/5/28 18:20

  ماجرای نامه های جنگ جهانی اول

  جنگ جهانی اول به لحاظ فراوانی نامه‌هایی که میان جبهه و پشت جبهه رد و بدل شد از همه جنگ‌های قبل از آن متمایز است.در انگلستان در طول جنگ جهانی اول تا هفته ای 12 میلیون نامه از طریق پست بین سربازان توزیع می شد.نامه‌های جنگ جهانی اول کمتر سانسور شده‌اند. در همین رابطه است که دولت رایش آلمان فوراً تدارکات عملی وسیعی برای نقل و انتقال پست را به اجرا می‌گذاشت.
  1393/5/28 18:01

  پراساد، 29سپتامبر 1902

  لرد فیل سوار+عکس

  او از سیاستمداران و رجال معروف بیست و پنج سال اول قرن بیستم در بریتانیا و ایران‌شناس بود و دوبار به ایران سفر کرد.مشهورترین کتاب وی "ایران و مساله ایران" است که بعد از سفر اولش که در غالب یک خبرنگار انجام شد به رشته تحریر دراورد.
  1393/5/25 13:08

  تصویری از پادشاه ریش و سبیل

  این پادشاه عجیب رکورد دار بلند کردن ریش و سبیل در جهان بود به طوری که در مقطعی اندازه ریش وی به بیش از 6 متر رسید
  1393/3/30 19:26

  اولین زنی که در ایران کدخدا شد+عکس

  شهریور ۱۳۴۲برای اولین بار در ایران زنی از طرف وزارت کشور به عنوان کدخدا تعیین شد. وی خانم گلنار یبلوئی نام دارد و ۳۵ ساله است که به سمت کدخدای دهکدۀ «خمسلو» از قراء فریدن اصفهان منصوب شده است. حکم کدخدایی گلنار از طرف آقای شریعتی اهری فرماندار فریدن صادر گردید و طبق این حکم نامبرده از روز ۴۲.۶.۵ با سمت کدخدایی در این قریه مشغول به کار شده است.
  1393/5/13 19:18

  اخراج از کشور به خاطر عدم ثبت نام در حزب+تصویر

  شاه می خواست برای از میان بردن گروه های مخالفش دست به تاسیس حزبی به نام رستاخیز بزند و همه کشور را عضو آن کند تا در سایه نظام تک حزبی هم به ادعای دموکراسی خودش پایبند باشد و هم رسما تمامیت حاکمیت را در اختیار بگیرد . پس از اعلام سراسری ثبت نام در حزب رستاخیز ، عده ای از کمونیست ها که تمایل به حضور در این حزب نداشتند و جرات مبارزه را نیز در خود احساس نمی کردند با مراجعه به اداره گذرنامه ، گذرنامه گرفته و از کشور خارج شدند بیشتر آنها به شوروی پناهنده شدند .
  1393/4/4 17:22

  برهنگی برای بخشیده شدن ...

  او در دادگاهی به جرم ارتکابِ یک جرم عمومی محاکمه شد. وکیل او تلاش زیادی برای تبرئه کردن او کرد اما به نتیجه ای نرسید. وکیلش، وقتی که دید فرین دارد محکوم می شود، به عنوان آخرین دست آویز لباس او را جلوی قضات در آورد؛ شاید دیدن زیباییش بتواند دل قضات را به رحم آورد.
  1393/5/25 12:21
938