کشکول

  باهوش ترین زن ناصرالدین شاه؛ «فاطمه دختر نورمحمد»

  بعد از مرگ جیران تمام اموال او به فاطمه سپرده شد. فاطمه در دربار تصمیم گرفت که با سواد شود و دو سه نفر از ملاباجی‏های اندرون (معلم های زن آن روز دربار) مأمور تعلیم و تربیت او شدند تا آنکه در سفر سلطانیه، شاه او را صیغه کرد و بعد هم مالیات شهر کاشان و دهات آن را به وی واگذار کرد. ورود این زن به زندگی ناصرالدین شاه و حکومت ایران اینطور رقم خورد . . .
  1396/5/26 01:00

  حل مشکل بیکاری جوانان انگلیسی توسط محمدرضا شاه به روایت «مارگارت تاچر»+عکس ملاقات

  مارگارت تاچر از سیاستمداران مورد اعتماد حکومت پهلوی در اروپا بود. او در شکل دادن به نگرش حزب محافظه‌کار انگلیس نسبت به تحولات ایران و جهان نقشی بنیادین داشت. سفر او به تهران در اردیبهشت ۱۳۵۷ از اهمیت خاصی برخوردار بود. تاچر بلافاصله پس از ورود به تهران رهسپار کاخ نیاوران شد و با شاه دیدار کرد. در این دیدار "آنتونی پارسونز" سفیر انگلستان در ایران و دو تن از نمایندگان مجلس عوام انگلیس شرکت داشتند . . .
  1396/5/25 01:00

  جهیزیه قجری از نگاه جهانگردان

  دالمانی درباره رسم جهیزیه در ایران عصر قاجار می نویسد: «در تمام فلات ایران چنین معمول است که والدین جهیزیه همراه دختر خود به خانه داماد بفرستند و بهای جهیزیه غالباً از سه برابر مبلغی که داماد برای عروس آورده است بیشتر است. پس از این که جشن و سرور گذشت، عروس جهیز خود را تحویل داماد می دهد. یعنی جلسه ای که از بستگان هر دو خانواده تشکیل می یابد و از آنچه که عروس همراه خود آورده است صورت برمی دارند . . .
  1396/5/24 00:30

  کارت عروسی محمدرضا پهلوی و فوزیه+عکس

  فوزیه فؤاد، خواهر ملک فاروق پادشاه مصر و نخستین همسر شاه بود. ازدواج او با محمدرضا پهلوی به هنگام ولیعهدی او در تاریخ ۱۶ مارس ۱۹۳۹ در قاهره انجام گرفت. پس از برگشت از ماه عسل، مراسم ازدواج در تهران نیز تکرار شد . . .
  1396/5/23 01:00

  اقتباس فتحعلشاه از عثمانی ها در نشان شیر و خورشید

  اعطای نشانهای شاهنشاهی به افراد، نزدیکان و طبقات خواص، یکی از سنتهای مرسوم حکومتها و دربارهای سلطنتی مختلف حاکم بر ایران بوده است. یکی از نشانهای معروف که تا عصر پهلوی هم کاربرد داشت و به مناسبتهای مختلف به افراد مختلف اعطاء شد، نشان شیر و خورشید بود
  1396/5/15 23:28

  داستان «ساپورت پوشی» زنان دربار ناصرالدین شاه +عکس

  ناصرالدین شاه در سفر اروپا که به مسکو مسافرت نموده بود، در تماشاخانه «گاولین» برای اولین بار مراسم رقص باله را مشاهده نمود. رقص و لباس بالت بالرینها؛ که شلوار کش بافته ای چسبان و نازکی بر پا کرده بودند و روی انگشتان پا با نوای موزیک می رقصیدند؛ بشدت علاقه شاه قاجار را برانگیخت.
  1396/5/13 19:18

  بنای کعبه زرتشت در کجای ایران قرار دارد؟+عکس

  قش رستم نام محلی است که در استان فارس و در شش کیلومتری شمال تخت جمشید واقع شده است. در این محل و در سینه کوه سیوند (کوه حسین) چهار دخمه متعلق به پادشاهان هخامنشی تراشیده شده است و در بخشهای پایین کوه چندین سنگ نگاره از دوره ساسانیان نقش بسته است که اطلاق نام نقش رستم به این جایگاه به سبب وجود همین نگاره ها بوده است . . . .
  1396/5/12 02:03

  وقتی «شیر بریتانیا» و «خرس روسیه» «گربه ایران» را له کردند+عکس

  قرارداد 1907 معاهده ای استعماری بود که به شکلی سری ایران را به منطقه نفوذ روسیه و انگلیس تقسیم می کرد. جالب اینکه این قرارداد تنها چند سال پس از انقلاب مشروطه ایران بسته شد و طی آنها انگلستان همراهی خود با مشروطه خواهان ایرانی را به کناری نهاد. ضعف ایران در مقابله با استعمارگران به خوبی نمایان بود. به طوری که این ضعف حتی در کاریکاتورهای نشریات خارجی نیز به تصویر در آمده بود
  1396/5/9 22:48

  مشارکت زنان ایرانی در تامین اعتبار تاسیس بانک ملی/ دولت ایران چرا می خواهد از دولتهای خارجی پول قرض کند؟ مگر ما مرده ایم ؟

  در یکی از روزها به هنگامی که سیدجمال الدین واعظ درباره قرض از بیگانگان و زیانهای آن سخن می راند پیرزنی از میان جمعیت بپا خواست و گفت: «دولت ایران چرا می خواهد از دولتهای خارجی پول قرض کند؟ مگر ما مرده ایم ؟ من یک زن رختشوی هستم و به سهم خود یک تومان می دهم.» . . .
  1396/5/7 20:20

  خیابان «لُختی های» تهران به روایت کتاب «ایران قدیم و تهران قدیم»+عکس

  ناصر نجمی در کتاب «ایران قدیم و تهران قدیم» درباره خیابان سعدی می‌نویسد: «یکی از خیابان‌هایی که پس از احداث خیابان لاله‌زار به‌وجود آمد، خیابان لختی بود . . .
  1396/5/5 11:34
734