مقالات

  جبهه ملی سوم و حیات چند هفته‌ای

  مصطفی شعاعیان یکی از فعالین سیاسی دهه 50، در این رابطه گفته بود «یک ‌مشت مردان بالانشین بدعنق که گویی ارثیه پدرشان را از توده طلبکارند، بامغزهایی کوچک تر از یک گردو موش زده و باشعوری کمتر از اجداد داروینی شان، به پیوست دریایی از بزدلی و حسابگری و خویشاوند بازی و گدا منشی‌های لومپن اپورتونیستی، شورا و هیئت اجرائیه، جبهه ملی نوین را تشکیل داده اند. این تازه مشخصات عناصر غیر وابسته شان است.»
  1399/8/3 12:55

  انتخابات جنجالی مجلس بیستم

  بعد از کودتای 28 مرداد و سیطره سیاسی شاه و غرب بر کشور، به تصمیم شاه و آمریکا قرار بر آن شد انتخابات مجلس بیستم در فضایی ظاهراً دموکراتیک برگزار شود و به گونه‌ای پیش رود که احزاب بتوانند در آن فضا رقابت کنند.
  1399/7/28 15:45

  تقابل های شاه و جمال عبدالناصر

  قیام 15 خردا توسط عده‌ای از مردم تطمیع شده صورت گرفت که حاضر بودند به خاطر به دست آوردن 25 ریال، دست به تهاجم علیه دولت بزنند و منبع تأمین کننده پول هم کسی نبود جز جمال عبدالناصر!
  1399/7/19 15:42

  علت مرگ علی اکبر داور

  علی‌اکبر داور، از رجال سیاسی دوره رضاشاه پهلوی، از جمله افرادی است که در به قدرت رسیدن رضاشاه نقش مهمی ایفا نمود و توانست در پست‌های متعددی همچون پست وزیر عدلیه، مالیه و فرهنگ در کابینه‌های مختلف به خدمت بپردازد. وی را بنیان‌گذار دادگستری نوین در ایران نیز دانسته‌اند؛ او در اموری چون اصلاح قانون مالیات نیز دست برتری داشت. با این حال داور علیرغم خوش‌خدمتی، به طرز مشکوکی درگذشت.
  1399/7/10 14:24

  سرهنگ احمد اخگر؛ روزنامه ‏نگار، شاعری مذهب‏گرا و سیاستمدار

  پس از کودتاى 28 مرداد 1332 اخگر به وسیله عمال شاه دستگیر شد و به زندان افتاد و پس از خلاصى از زندان در عین گوشه‏نشینى باز هم از تلاش بازنایستاد و با حضور در انجمنهاى ادبى و چاپ مجدد قرآن مجید، اثر دیگرى تحت عنوان راهنماى قرآن (در علم تجوید) به سال 1332ش. منتشر کرد... و به گنجینه آثار فرهنگى و اجتماعى خود افزود.
  1399/7/6 16:05

  فعالیت سیاسی دانشجویان ایرانی در خارج از کشور

  در آمریکا، انجمن اسلامی متشکل از دانشجویان کشورهای اسلامی که در این کشور مشغول به تحصیل بودند، فعالیت می‌کرد. محور اصلی این بررسی بررسی اوضاع کشورهای اسلامی و ترویج اسلام به ‌عنوان عامل وحدت مسلمانان جهان بود.
  1399/7/3 18:14

  نگاهی به چرایی تاسیس موسسه در راه حق

  یکی از دلایل تاسیس موسسه مقابله با رژیم پهلوی و همه کسانی بود که با سواستفاده از دین مسیحیت درصد تخریب اسلام و آموزه‌های آن بودند.
  1399/6/28 15:19

  آسیب شناسی جریان روشنفکری ایران معاصر

  شاه بیت تمامی جریانها و افراد جامعه روشنفکران در تاریخ معاصر ایران، دین زدایی از گفتمان سیاسی و اجتماعی جامعه ایران بود. با توجه به هویت غربی این جریان، روشنفکران در تجزیه و تحلیل تحولات سیاسی و اجتماعی مرحله به مرحله در صدد حذف دین و رهبران دینی از نهضت شدند، در تحولات آغازین انقلاب مشروطه پس از مهاجرت کبری، مظفرالدین شاه با تشکیل مجلس شورای اسلامی موافقت کرد، اما بر اثر پا فشاری متحصنان باغ سفارت بریتانیا که از حمایت روشنفکران بهره مند بودند نام «مجلس شورای اسلامی» به «مجلس شورای ملی »تغییر یافت.
  1399/6/18 16:30

  تحولات سیاسی و اجتماعی ایران عصر پهلوی از دیدگاه شهید مطهری

  استاد شهید مطهری از عالمان سرآمد معاصر است که از برجستگیهای ایشان توجه عمیق و فنی به مسائل متنوع اجتماعی زمان خویش است . شایسته است دقایق آرای ایشان که برای محققان در زمان ما بسیار کارساز و آموزنده است به نحو مطلوب عرضه گردد...
  1399/6/11 19:28

  هژبر یزدانی و تقویت شبکه اقتصادی بهائیت در جهان

  هژبر یزدانی همچون سایر بهائیان، هیچ تعهد و تعصبی به ایران و ایرانی نداشت و منافع خود را بر هر چیز دیگری ترجیح می‌داد. او با زورگویی و آزار و اذیت بسیاری از روستائیان توانست املاک زراعی گسترده‌ای را در ایران جمع‌آوری کند. موقعیت اقتصادی و اجتماعی هژبر یزدانی از اوایل دهه‌ی 1350 چشمگیر ‌شد و از این تاریخ به بعد با استفاده از رانت‌های بانکی و برخورداری از اعتبارات و وام‌های کلان خصوصاً از بانک ملی و بانک صادرات ایران و خرید سهام شرکت‌ها و کارخانجات مختلف، صاحب ثروتی بادآورده گردید.
  1399/6/6 22:50
1495