مقالات

  معرفی کتاب «امام خمینی؛ مردی در انتهای افق»

  بیدارگر قرن

  کتاب «امام خمینی؛ مردی در انتهای افق» کتابی است که می‌کوشد به سوال‌های موجود درباره این شخصیت بزرگ پاسخ دهد و ابعاد زندگی او را روشن‌تر بنماید. این کتاب هم شامل مصاحبه ‌های یعقوب توکلی درباره امام خمینی و قیام 15 خرداد و انقلاب اسلامی است،‌ هم شامل مقاله های این نویسنده درباره امام و هم گفت و‌گوهای او با دیگر صاحب نظران درباره این شخصیت بی‌نظیر.
  1393/3/15 23:10

  معرفی کتاب «فجر صادق»

  پیدا و پنهان فرقه وهابیت

  ابن عبدالوهاب همان‌گونه که گفتیم، با پیروی از هوای نفس خویش، در پی ابداع دین جدیدی بود تا در سایه آن به ریاست برسد. ولی دریافت که چنین چیزی جز در سرزمین‌هایی که مردمان آن، از سویی بسیار جاهل باشند و از سویی تمسک به اسلام داشته باشند، عملی نیست.
  1393/3/23 16:00

  برشهایی از کتاب « خاطرات محمد هاشمی»

  ماجرای بازدید شاه از دانشگاه آریامهر و مریضی هاشمی

  برنامه بازدید شاه از دانشگاه صنعتی آریامهر در روز ۱۱ آبان ۱۳۴۵ برگزار شد. من‌‌‌ همان روز خودم را به مریضی زدم و در خانه ماندم. آن روز دانشگاه پزشک خود به نام آفتاندلیان ـ که ارمنی هم بود ـ را به منزل ما فرستاد تا مرا معاینه کند و ببیند واقعا مریض هستم یا نه. او به منزل ما آمد و قضیه را متوجه شد ولی نامردی نکرد و سه روز برایم استراحت نوشت و من نه ‌تنها آن روز بلکه دو روز بعد هم به دانشگاه نرفتم.
  1393/3/22 18:39

  بازخوانی تاریخ ایران

  نسخه مداوای شما

  روز هفدهم بهمن ماه سال 1332 آقای تورکیلد ریبر از طرف دولت آمریکا و نیز اوایل اسفند همان سال ، از هیئتی از نمایندگان کنسرسیوم برای شروع مذاکرات ، دعوت به عمل آمد تا درباره قرار داد جدید ، به بحث بپردازند . اوریل هاردین از شرکت نفت استاندارد نیوجرزی ، لودن از شرکت نفت رویال دوچ شل ، وسنو از شرکت نفت انگلیس و ایران در اواخر فروردین 1333 وارد تهران شدند تا با دولت ایران به بحث بپردازند .
  1393/3/14 16:53

  بازخوانی یک انتخاب تاریخی

  ساعت 7 صبح 14 خرداد زنگ اخبار بوی مرگ می داد : «انا لله و انا علیه راجعون روح بلند پیشوای مسلمانان و رهبر آزادگان جهان ، حضرت امام خمینی به ملکوت اعلا پیوست ...»ساعت 3 بعد از ظهر 14 خرداد 1368 و در حالی که ساعاتی از رحلت امام گذشته بود ، تمامی اعضای خبرگان در یک جلسه فوق العاده خود را به تهران رسانده و برای تعیین رهبر بعدی وارد شور شدند
  1393/3/31 16:36

  اعتراف شرق و غرب به قدرت انقلاب اسلامی و رهبرش

  امام خمینی و انقلاب اسلامی در ذهن و زبان جهان معاصر(2)

  انقلاب ایران توده ها را آماده جهاد و شهادت، جانبازی و سازندگی کرد; بدان گونه که تاریخ معاصر اسلام هرگز شاهد آن نبوده است. با انفجار قدرتهای انباشته شده مردان، جوانان و توده های عادی و گمنام همان گروه هایی که غریبان کمترین بها را به آنها می دهند; همان گروه هایی که هرگز در "مدرنیزه کردن غرب" شرکت نداشته اند - انقلاب ایران به ثمر رسید; با تکیه و تقوا و اخلاق ایشان بود که امام خمینی و یاران و همراهان وی توانسته اند تمامی دشمنان انقلاب را از صحنه خارج سازند.
  1393/3/14 15:42

  ادوار گوناگون تحزب در تاریخ معاصر ایران

  قبل از مشروطه، تاریخ ایران، شاهد تولد جریان های فعال سیاسی و نه احزاب سیاسی بود . اولین تشکلهای سیاسی این دوره، به تاثیر از لیبرالیسم غرب، فراماسونری (مانند فراموش خانه)، سوسیالیسم شرق و سوسیال دموکرات (مانند انجمن مخفی) پدید آمدند که جاده صاف کن اهداف استعمارگران غرب و شرق بودند . پس از مشروطه نیز، که دوره اول تحزب در ایران به شمار می رود، جریانهای سیاسی فعال قبل از آن، ریشه و اساس گروه های سیاسی بعدی چون اجتماعیون عامیون و اجتماعیون اعتدالیون شدند . در دوره رضاخان هم، هیچ حزب سیاسی، حتی احزابی که در تحکیم رژیم پهلوی اول کوشیدند، باقی نماندند، از آن رو که رضاخان به هر گونه فعالیت حزبی بدگمان بود .
  1393/3/14 15:26

  بررسی فساد مالی در ادوار تاریخی ایران

  ایران در تاریخ معاصر خود، شاهد مفاسد مالی بسیاری بوده است؛ حکومت های فاسد و مستبد، با سوءاستفاده های مالی هر آنچه خواستند با ملت ایران کردند. مقام و مسوولیت، ثروت کلانی به همراه داشت و بسیاری با دادن رشوه، به مقام های دولتی و حکومتی دست یافتند و بدین ترتیب، مسیر فساد و بهره برداری های انتفاعی را در جهت منافع شخصی پیمودند.
  1393/3/14 15:18

  معرفی کتب و مقالات اصلی فرای

  مروری بر آثار فرای

  در این جا نیز ما به فراخور مجالی که داریم به معرفی و مرور برخی از شناخته شده ترین آثار او می پردازیم. از میان کتاب‌های بسیاری که فرای درباره ایران نوشته‌است می‌توان به کتاب‌های زیر به عنوان نامدارترین آثار او فارغ از بحث ارزش گذاری معنوی اشاره کرد: ترجمه «تاریخ بخارا»، «میراث باستانی ایران»، «عصر زرین فرهنگ ایران»، «تاریخ باستانی ایران» و ویراستاری جلد چهارم از کتاب «تاریخ ایران» کمبریج اشاره کرد.
  1393/3/31 18:58

  مقایسه دستاورد سفر پطر کبیر و شاهان قاجار به فرنگ

  پطرکبیر که شم سیاسی قوی داشت در همان ابتدای جوانی تصمیم گرفت برای «اخذ تمدن» از کشورهای اروپایی به صورت ناشناس به این کشورها سفر کند.بدین ترتیب برای اولین بار در تاریخ روسیه، تزار از مرزهای قلمروی کشور خارج شده و به سفری دور و دراز دست می زد . پطر برای اینکه در اروپا توجه دیگران را به خود جلب نکند، به صورت ناشناس و با اسم مستعار "افسر پطر میخایلوف" راهی سفر شد
  1393/3/13 16:27

  اعتراف شرق و غرب به قدرت انقلاب اسلامی و رهبرش

  امام خمینی و انقلاب اسلامی در ذهن و زبان جهان معاصر(1)

  یکی از برکات انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی را باید تغییر سیاست ایران در برابر ابرقدرتها دانست. ایران کشوری بود وابسته و جز اقمار بلوک غرب اما در همسایگی با ابرقدرت شرق و همین موقعیت جغرافیایی و ژئوپولیتیکی برای غرب و شرق آنرا از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار کرده بود.
  1393/3/14 15:38
1422