مقالات

  برشهایی از کتاب «پا به پای سرو»

  ماجرای دستگیری هاشمی رفسنجانی

  زمانی که حالم خوب شد، تلفن را وصل کردم. به منزل برادرم تلفن کردم و دستگیری آقای هاشمی را به آن‌ها اطلاع دادم. سه برادرم در تهران بودند، اما خواهرم و خواهر آقای هاشمی، چون زمان ضبط پسته بود، به رفسنجان رفته بودند.
  1393/3/8 13:46

  مقاله / نقش مصدق در کودتای 28 مرداد!

  در بررسی نقش مصدق در کودتای 28 مرداد می‌توان به دو گونه از رفتارها و ویژگی‌های وی اشاره نمود. گونه اول، رفتارها و ویژگی‌هایی است که ماهیت آن واضح بوده و ناشی از ضعف‌های ایدئولوژیک و یا خطاهای تاکتیکی است که در سیری عادی و طبیعی نمود یافتند. اما گونه‌ای دیگر از رفتارهای مصدق بسیار عجیب و معماگونه می‌باشند. «باید اعتراف نمود که حوادثی که در فاصله 30 تیر 1331 تا 28 مرداد 1331 اتفاق افتاد، آنچنان پیچیده بود و توطئه‌ها آنچنان با دقت طرح‌ریزی شده بود که حتی اکثر کسانی که در متن مبارزات بودند، از ماهیت توطئه آگاه نشدند. در این نوشتار هر دو گونه فوق‌الذکر و رفتارهای جبهه ملی اول و در رأس آن مصدق را که زمینه‌های کودتای 28 مرداد را فراهم نمودند را بررسی می‌نماییم.
  1393/3/11 20:11

  مقاله / کودتایی که 75 هزار دلار برای آمریکا آب خورد

  روزولت می‌گوید: «من با نام جعلی «لاکریج» وارد ایران شدم و تنها سه نفر از هویت واقعی من اطلاع ‏داشتند، یکی از این سه تن، شاه بود. من به دیدن او رفتم و به او گفتم مصدق را عزل کند و سرلشکر ‏فضل‌الله زاهدی را به نخست‌وزیری بگمارد. شاه این پیشنهاد را با مسرت استقبال کرد. فقط می‌خواست ‏اطمینان حاصل کند که از او پشتیبانی خواهد شد...
  1393/3/11 20:08

  برشهایی از کتاب خاطرات احمد احمد

  مبارز محله عباسی

  پدرم در محله عباسی (چهارراه عباسی – هلال احمر) خانه ای خرید. این ساختمان، دو طبقه و دارای چهار اتاق بود که یک طبقه (دواتاق) را اجاره دادیم. گذران ما از همین راه و درآمدی ناچیز از فروش شیر گاوهایی بود که از روستا آورده بودیم. بعد ها پدرم در شرکت نفت با حقوق خیلی کم به عنوان کارگر ساده استخدام شد و به این ترتیب به قول معروف آب باریکه‌ای برای خود و خانواده اش فراهم کرد
  1393/2/18 14:01

  معرفی کتاب « مجموعه مقالات عدالت و امنیت ملی»

  امنیت از منظر اسلام


  محورهای عمده این موضوع، مشتمل بر 28 عنوان است و از آن‌جا که با توجه به گستردگی این موضوع، پنج محور اساسی را در این کتاب که شامل بحث نظری، حقوقی، اقتصادی، روابط بین‌الملل و بحث امنیت و عدالت در اسلام است مورد بررسی قرار گرفته است.
  1393/3/6 15:16

  بازخوانی تاریخ معاصر ایران

  شنود هیات وزیران

  تقی زاده رئیس سنای ایران در دوره پهلوی در خاطرات خود می نویسد : میان من ، تیمورتاش و فروغی صحبت شد که به یک نحوی بفهمیم این انگلیسی ها حالا در چه خیال هستند .
  1393/3/14 14:47

  برشهایی از کتاب «نوروز و سرچشمه هاى آفرینش و تجدیدحیات در ادیان و اساطیر»

  سر سال نو هرمز فرودین / بر آسوده از رنج تن دل ز کین

  نوروز، تنها جشن ایرانیان نیست، جشن زندگى است. از میان رویدادهاى مختلف که مبدا تاریخ قرار گرفته اند، زندگى با نوروز آغاز مى شود و نوروز همزاد افسانه ها و اساطیر است که تاریخ ما را مى سازد.
  1393/3/8 14:05

  مقاله / فضل الله و اردشیر زاهدی

  به جرأت میتوان گفت که یکی از دلایل اصلی فساد در دوران حکومت پهلوی، عدم شایسته سالاری در زمینه انتخاب افراد برای مناصب مهم و حساس کشور بود، که همین امر را میتوان زمینه ساز بسیاری از مفاسد در آن زمان به حساب آورد. بدون شک سرسلسله این بحث در دوران پهلوی را میتوان شخص محمد رضا پهلوی دانست، که تنها به پشتوانه شاهزاده بودن، پس از پدرش قدرت را در دست گرفت و همه امورات کشور تحت لوای ملوکانه وی رتق و فتق میشد. در این تحقیق با اشاره به افرادی چون اردشیر زاهدی، اسدالله علم، جمشید آموزگار و . . . که به پشتوانه نسبی خود به سطوح بالایی نظام شاهنشاهی رسیده بودند طی چند عنوان مقاله به ارزیابی ادعای اصلی این تحقیق خواهیم پرداخت.
  1393/3/11 20:03

  زمینه های سیاسی و تاریخی گسترش بدحجابی در تاریخ معاصر ایران (2)

  نشریات زنان و دامن زدن به بی حجابی

  از بدو هجوم فرهنگی غرب به کشور ما، حجاب زن ایرانی در معرض کینه توزانه ترین حملات قرار گرفت. بارها در گفتار، نوشتار و اشعار وانمود می شد که حجاب زن، سدّ باب معرفت است. در این میان نشریات زنان بیشترین تلاش را داشتند. گویی تنها فلسفه انتشار آنها تبلیغ علیه حجاب زنان بود. مجله عالم نسوان که یکی از نشریات فعال در این زمینه بود
  1393/3/14 15:03

  معرفی کتاب «پیدایش علوم جدید در اروپا»

  فراز و فرود تمدن اروپایی

  این اثر به عرصه‌های اخترشناسی جدید، مشاهدات با تلسکوپ و میکروسکوپ، تجربیات در خلاء، اصل لختی، جریان خون و کشفیات بزرگ در حوزه ریاضیات و غیره می‌پردازد و در این رهگذر کشمکش‌ها و مجادلات میان راهبان، جدلیّون، فلاسفه مدرسی، انسان‌گرایان، استادان دانشگاه‌ها، افزار گران، طبیعیون و هنرشناسان را مورد توجه قرار می‌دهد.
  1393/3/6 15:41

  مقاله/ نقش لومپن‌ها در کودتای 28 مرداد 1332

  روزولت در زمان اقامت خود در تهران شخصی عجیب ، لات ، هیکلی، درشت اندام و ورزشکار به شعبان را به نزد خود می پذیرد. شعبان پس از این که دستش را به نشان احترام روی سینه می گذارد به خاطر سرنوشت دردناک پادشاه محبوبش کمی می گرید و بلافاصله می گوید که قادر است سیصد تا چهار صد نفر از نوع خود را گرد آورد که قادر به انجام هر کار و دستوری در ازای مزد خوب باشند. پس از توافق روزولت یک پاکت بزرگ پول به او می دهد و قرار می گذارد پس از پیروزی بقیه اش را هم بپردازد شعبان نیز فوراً به جنوب شهر رفت تا امثال خود را جمع کند.
  1393/3/11 20:00
1385