مقالات

  آثار و تبعات سیاست تغییر هویتی رضاخان

  مهمترین پیامد کشف حجاب، تعطیلی بسیاری از مشاغل مرتبط با تهیه و تولید کالاهای وطنی بود. این خطر یک بار دیگر نیز پیش از آن در سال 1305 شمسی، اقتصاد کشور را تهدید کرده بود. در آن سال در پی واردات حجم عظیمی از کالاهای روسی از شوروی، سران اصناف به تکاپو افتاده، با صدور اعلامیه ها و ایجاد تشکلهایی در شهرستان ها، در صدد مقابله با این بحران برآمدند.
  1393/2/29 15:47

  معرفی کتاب طالبان، خاستگاه و مبانی فکری

  طالبان نماد جمود و قشری گری

  طالبان در ادامه با پیوند فکری با گروه بنیاد گرای القاعده و تشکیل نیرویی به نام «عرب- افغان‌ها» پرچمدار مبارزه با جهان کفر شدند، به قول «هانتینگو»، این نهادهای اسلامی خواهان ارتقای اسلام در مقابل تمام نیروهای غیر مسلمان بودند.
  1393/2/16 21:47

  اهداف عالیه نهضت عاشورا از زبان خود امام حسین(ع)

  مردم بندگان دنیایند، دین بـه صورت ظاهرى و در حد حرف و سخن در زبـانشان مطرح مى شود، تا زمانى که معاش و زندگى مادیشان رونق دارد، در اطراف دین گـرد مىآیند، اما زمانى کـه بـا بـلا و گرفتارى آزمایش شوند، دینداران در اقلیت هستند.
  1393/2/29 16:10

  جزئیات کودتای 28 مرداد 32 براساس گزارش سیا(2):

  پیروزی کودتای آمریکایی و سقوط دولت مصدق

  شاه در رم اعلام کرد: «این مردم من بودند که به من نشان دادند به نظام شاهنشاهی وفادار هستند و اینکه دو سال و نیم تبلیغات دروغین کافی نبود. و کشور من خواهان کمونیست‌ها نبود و به همین دلیل به من وفادار مانده است»
  1393/3/11 20:18

  جنگ جهانی دوم؛ از افسانه تا واقعیت

  آیا جنگ جهانی دوم، جنگی عادلانه بود؟ ریشه این "جنگ خوب" چیست؟ افسانه ای است برگرفته از واقعیت؟ امیدی محال یا تبلیغات؟ طبق شواهد تاریخی پذیرفته شده، جنگ جهانی دوم جنگی گریزناپذیر بود که به یمن حمله غافلگیرانه دشمن خائن، بر مردمی صلح طلب تحمیل شد؛ اما برای ما آن را –با دقت و تیزبینی- نبرد مرگ و زندگی در برابر شر مطلق معرفی کرده اند.
  1393/3/1 14:19

  جزئیات کودتای 28 مرداد 32 براساس گزارش سیا(1):

  مقاله/ گام اول و شکست ظاهری کودتا

  ساعت 9:30 بامداد:
  شهر تهران آرام است و مغازه‌ها باز و مردم سرگرم کسب و کار روزانه‌ی خود هستند. با وجود این تعدادی تانک، شمار زیادی سرباز و نیروی پلیس در نقاط عمده از جمله کاخ‌های سلطنتی که در محاصره بودند، استقرار یافتند. شایعه‌پراکنی نیز آغاز شد. یکی از این شایعه‌ها که زودتر مورد توجه قرار گرفت آن بود که کودتای مورد بحث، توسط دولت انجام گرفته تا مصدق بهانه‌ای به دست آورد و علیه شاه دست به اقدام زند.
  1393/3/11 20:16

  بازخوانی زندگی پادشاه حجاز

  پس از مرگ ملک عبدالعزیز در سال ۱۹۵۳ در کشورهای همسایه دو روز عزاداری رسمی اعلام شد و دولت مصر ۲ هفته عزای عمومی اعلام کرد. پرچم سازمان ملل در نیویورک به حالت نیمه‌افراشته درآمد.متفقین از همکاری وی در زمان جنگ بسیار راضی بودند به طوری که نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل پس از مرگ ابن سعود از نقش افسانه‌ای وی در رنسانس خاورمیانه خبر داد!
  1393/2/16 17:34

  بازخوانی تاریخ

  لوازم تفریح ملکه دربار

  والاحضرت علاقه‌مند به داشتن اتومبیل شخصی هستند. علیاحضرت فرمودند گرچه وی هنوز بسیار جوان است، در سیزدهمین جشن تولد خود از مادر بزرگ خود یک اتومبیل «می‌نی» هدیه گرفت. والاحضرت در باغ کاخ مثل قهرمان، اتومبیل‌رانی می‌فرمایند و گاهی از دوچرخه و موتورسیکلت استفاده می‌کنند والاحضرت علاقه وافری به پرواز داشتند و در سن ۱٤ سالگی تنها هدایت هواپیمایی را به عهده گرفتند. علیاحضرت شب قبل از پرواز نگرانی خود را ابراز داشتند و فرمودند من حتی برای آنی نتوانستم بخوابم
  1393/2/16 14:56

  برشهایی از کتاب « تاریخ مردم ایران در دورۀ قاجار»

  حضور موسیقی‌دانان درباری در مراسم آشپزی شاهانه

  اشاره او به مراسمی است که در عصر ناصری هر سال یک بار برگزار می‌شد و بدین ترتیب بود که در حضور شاه آشی می‌پختند و رسم بر این بوده که وزیران و رجال دربار همگی در پاک کردن سبزی و حبوبات و پختن آش شرکت کنند.
  1393/3/1 16:49
1418