مقالات

  معرفی کتاب « محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله برگزیده خدا»

  رحمه للعالمین

  خدا مؤمنان را نواخت آنگاه که پیامبری را از میان آنان برانگیخت تا آیاتش را بر ایشان بخواند و پاکشان سازد و کتاب و حکمتشان بیاموزد، هر چند از آن پیش در گمراهی آشکاری بودند.
  1393/3/23 15:22

  سیری بر جنگهای جهانی اول و دوم

  بازنگری بزرگترین رویداد قرن 20

  تقریباً همه مردم آلمان بر این باور بودند که در [پیمان ورسای] 1919 با کشورشان رفتاری ناعادلانه شده است. پیمان صلح را به این کشور تحمیل کردند. آلمان ناگزیر شد غرامت بپردازد، اجباراً خلع سلاح گردید؛ بخشی از خاکش از دست رفت و بخش‌های دیگر آن به اشغال متفقین درآمد. تقریباً همة مردم آلمان خواستار بر هم زدن پیمان ورسای بودند.
  1393/2/29 15:43

  نقش اشرف در دوره دوم پهلوی

  مقاله/ پلنگ سیاه دربار!

  اشرف عاشق سیاست بود. او از همان نخستین‌ روزهای شهریور 1320 با کمک و مساعدت مادرش به جمع‌آوری عده‌ای پرداخت که بعدها بتوانند در دولتها عوامل اجرایی او باشند. اشرف از نیمه‌های سال 1331 درصدد برآمد تمام همّ خود را در راه سقوط مصدق به‌کار گیرد. فعالیت سرسختانه او زمانی آغاز شد که دکتر مصدق پیشنهاد بانک بین‌المللی را در مورد نفت رد کرد و امیدی به حل مساله نفت باقی نماند. اشرف دراین‌زمان به‌طورجدی با انگلیسیها وارد مذاکراتی پیرامون یک کودتای نظامی شد و پس از آماده‌شدن کار در لندن، اقداماتی نیز در تهران توسط ایادی وی انجام گرفت.
  1393/4/1 12:42

  ظلمی بزرگ و افسانه ای بزرگتر

  ارتش آلمان که میرفت خود را برای سالروز تولد پیشوا آماده کند با قیام یهودیان گتوی ورشو غافلگیر شد.در این روز ارتش آلمان تصمیم به تخلیه گتوی ورشو نموده بود به همین دلیل ساکنان یهودی این گتو رو به سمت اردوگاه های مرگ سوق دادند.
  1393/3/3 20:10

  معرفی کتاب «میراث فرهنگی و معنوی ایران»

  میراث ایرانیان؛ از دوران باستان تا به امروز

  سنت‌های شفاهی و گفتاری، هنرهای نمایشی و موسیقیایی، رسوم اجتماعی، آیین‌ها و جشن‌ها، دانش و فعالیت‌های سنتی مربوط به طبیعت و کیهان و فنون و مهارت‌های مرتبط با صنایع دستی از مصادیق میراث فرهنگی به‌شمار می‌رود.
  1393/3/6 16:53

  انحراف مشروطیت و ظهور استبداد رضاخانی

  رضاخان که کاملاً بر اوضاع مسلط شده بود، احمد شاه را عزل نمود و خود سلسله جدید را بنیاد نهاد. یکى از نتایج جریان هاى بعد از انقلاب مشروطه ـ بخصوص پس از غلبه مشروطه خواهان بر مشروعه خواهان ـ حاکمیت اندیشه کافى نبودن دین براى اداره جامعه و تسلط منطق ایجاد تحول اجتماعى بر اساس الگوهاى غربى و عمدتا اقتباس از غرب بود.
  1393/3/1 16:36

  ناصرالدین شاه و تاسیس دیویزیون قزاق

  این تشکیلات نظامی در دوران‌های بعد توسعه یافت و نقش مهمی در تاریخ ایران ایفا نمود. از ابتدای تأسیس بریگاد قزاق تا کودتای اسفند 1299ش سیزده فرمانده روسی به ریاست آن منصوب شدند. هر چند به¬طور معمول قرارداد هر کدام از فرماندهان برای مدت سه سال بود، اما برخی از آن‌ها مدت بیشتری را در این سمت باقی ماندند و قرارداد آنها برای چند مرتبه تمدید شد. از فرماندهان مشهور بریگاد قزاق می‌توان کلنل لیاخوف و رضاخان میرپنج را نام برد.
  1393/3/1 16:42

  معرفی کتاب «خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه»

  در تیررس حادثه

  یکی از خصوصیات اخلاقی قوام این بود که نسبت به همه کس بدبین بود و همه چیز را با عینک سوء ظن می‌نگریست و به همین جهت بود که در بدو زمامداری خود یک سازمان مخفی تشکیل داده بود و تا آخرین روز هم کسی از اسرار این سازمان آگاهی نیافت. وظیفه این سازمان مخفی کسب خبر و خرید اطلاعات بود و مخصوصا در همه احزاب و جمعیت‌ها، این سازمان مخفی اشخاصی را خریده بود تا به نفع قوام جاسوسی کنند. قوام در یادداشت‌های خود اسم همه آنها را در لیست اسامی کسانی که از بودجه حزب دموکرات استفاده کرده‌اند، آورده است.
  1393/2/16 23:50

  روحانیت شیعه و گفتمان استعمار ستیزی در ایران

  جنگهای اول و دوم ایران و روس در عهد فتحعلیشاه، اولین میدان آزمون روحانیت شیعه بود که با حضور و ظهور خیره‌کننده علما میادین نبرد حیات زنده و پویای آن را نوید می‌داد، اما حکومت ناتوان و ضعیف قاجار، نه تنها از این ظرفیت عظیم بهره نبرد، بلکه با کارشکنی و تخطئه مبارزات علما، عملاً ضعیف شد و در نهایت شکست علما را آرزو داشت. در جنگ ایران و روس، علما با فتوای خود برای دفاع از حریم اسلام و مسلمین و سرزمین مقدس ایران به پا خاستند و مردم را در شرایط دشوار کمک نمودند، ولی حاکمان قاجار نتوانستند از این نیروهای الهی درست استفاده کنند.
  1393/2/15 15:18

  مدارس نظام قاجارها

  سومین مدرسه نظامی در سال 1300 ق توسط ظل‌السلطان در اصفهان ایجاد شد که زیر نظر مربیان ایرانی و غیر ایرانی به دانش‌آموزان تعلیم داده می‌شد. این گروه از دانش‌آموزان که در این مدرسه تعلیم دیده بودند برای نخستین بار به دستور ظل‌السلطان در قشون 2100 نفری محصلین دارالفنون تهران شرکت کردند.
  1393/2/29 15:54

  معرفی کتاب مرد رویاها

  چریک انقلاب

  این کتاب به شرح بخشی از زندگی پر فراز و نشیب شهید دکتر مصطفی چمران پرداخته، تا برای خواننده به ویژه نسل جوان که با شخصیتی چون شهید دکتر مصطفی چمران آشنا نیست و فقط وی را شهیدی می‌پندارد در خیل شهدای دفاع مقدس، آشنایی ایجاد کند.
  1393/2/18 13:03
1435