مقالات

  مقاله / روحانیت و عصر پهلوی

  شاه در مصاحبه‌ی اوریانا فالاچی منشأ قدرت خود را خدایی می‌داند و اعلام می‌کند که خیلی مذهبی است و دستورهای مذهبی دریافت می‌کند. وی خود را نظرکرده‌ی اهل بیت (ع) اعلام می‌کرد و آنان را در خطرات و بیماری‌ها پشتیبان خود می‌دانست. هر ساله برای زیارت امام رضا (ع) به مشهد می‌رفت.
  1393/2/27 15:59

  مقاله / امامی، تشکیلات فراماسونری و انقلاب ایران

  آقای محترم و برادر عزیز با کمال احترام از آن برادر گرامی دعوت می‌شود تا در جلسه‌ی تأسیس و تقدیس لژ نور و تنصیب برادر دکتر سیدحسن امامی به سمت ح.ا.ا. که در تاریخ شنبه 13 خراد 1346 ساعت 2/1 6 بعدازظهر در محل انجمن رازی تشکیل می‌گردد حضور به هم رسانید و نیز خواهشمند است در شام برادرانه که همان شب از طرف استاد ارجمند داده می‌شود شرکت فرمائید.
  1393/2/27 15:46

  سه تبیین متفاوت از دوره حکومت پهلوی اول

  استبداد شبه¬مدرن در چنین شرایطی حاکی از این است که تحولات صوری در عرصه¬های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی در دوره رضاخان، به لحاظ درونی نه با مدرنیسم که روح آن را ارج و قرب یافتن تک¬تک انسانها در مقابل اراده¬های فردی و گروهی قدرتمندان تشکیل می¬دهد، بلکه با استبداد فردی یک سلطان شبه¬مدرن هدایت می-گردد و در نتیجه تفاوتی واقعی بین وضعیت جدید و آنچه در دوره¬های مختلف تاریخ ایران در جریان بوده، به وجود نمی-آید
  1393/2/21 10:07

  نگاهی به چگونگی ورود سید حسن امامی به عرصه‌ی سیاست

  مقاله / مواجهه امامی با سیاست

  در 12 بهمن 1324 میرسیدمحمد امام جمعه‌ی تهران و عموی سیدحسن امامی فوت می‌کند و طبق میراثی چند صدساله این سمت به وی می‌رسد. سیدحسن که گویا درگذشته یکبار لباس روحانیت را پوشیده ولی احتمالاً به خاطر ورود به دستگاه دادگستری آن را درآوره بود در این زمان بار دیگر آن را بر تن می‌کند.
  1393/2/27 15:43

  نگاهی به چگونگی ورود سید حسن امامی به عرصه‌ی سیاست

  مقاله / مواجهه امامی با سیاست

  در 12 بهمن 1324 میرسیدمحمد امام جمعه‌ی تهران و عموی سیدحسن امامی فوت می‌کند و طبق میراثی چند صدساله این سمت به وی می‌رسد. سیدحسن که گویا درگذشته یکبار لباس روحانیت را پوشیده ولی احتمالاً به خاطر ورود به دستگاه دادگستری آن را درآوره بود در این زمان بار دیگر آن را بر تن می‌کند.
  1393/2/27 15:36

  معرفی کتاب پوشاک در ایران باستان

  نگاهی تاریخی به نوع پوشاک ایرانیان

  در این کتاب مولف به توصیف پوشاک طبقات مختلف جامعه در ایران باستان پرداخته است و در ضمن تا اندازه ای شرایط اقتصادی و اجتماعی اقشار مختلف جامعه را شرح میدهد و همچنین تلاش می کند به برخی از ویژگی های جامعه شناسی و انسان شناسی دوره باستان بپردازد. نکته دیگر اینکه در پایان هر فصل مراجع مطالب هر فصل ذکر می شود.
  1393/2/18 13:50

  معرفی کتاب خاطرات زندگی صبحی و تاریخ بابیگری و بهائیگری

  صبحی از زبان خودش

  برای پی بردن به چهره‌ی واقعی این فرقه‌ی سیاسی ضاله بهترین منابع، نوشته‌های خود بهائیانی است که از ماهیت آن آگاه شده و مسلمان شده و خاطرات خود را به‌رشته‌ی تحریر درآورده‌اند؛ خاطرات مبلغان برجسته بهائیت همچون صبحی، آواره و دیگران از آن جمله هستند.
  1393/2/24 18:27

  معرفی کتاب فرهنگ عمومی ایران

  برنامه ریزی و سیاستگذاری فرهنگی

  کتاب «فرهنگ عمومی» تالیف مرتضی گوهری‌پور به شناسایی و اولویت‌بندی مسایل فرهنگ عمومی کشور به‌منظور برنامه‌ریزی و سیاستگزاری فرهنگی می‌پردازد.
  1393/2/17 00:50

  معرفی کتاب چرا شیعه شدم؟

  شفاعت اهل بیت

  انطاکی درباره شیعه شدنش دلایل پنج‌گانه‌ای را بر می‌شمرد و این چنین ابراز می‌دارد: وحی در خانه ایشان نازل شده و اهل بیت(ع) از دیگران به آنچه در خانه است، داناترند، بنابراین بر هر عقل عافیت اندیش سزاوار است که ادله صحیح و قطعی را ترک نکند و به گفتار اجانب که در احکام دین دخالت کردند، توجه نکنند.
  1393/2/18 13:27

  تحلیل ابعاد نامه نگاری امام به گورباچف(2)

  محتویات نامه امام به گورباچف

  در بخش‌های بعدی پیام، امام آشکارا گورباچف را به عنوان فردی که پایان مارکسیسم و کمونیسم را رقم می‌زند، معرفی می‌کند. از این رو، اگر گورباچف مخالف آنها بود، مسلماً باید در برابر آنها موضع می‌گرفت و اعتراض می‌کرد. این نشان می‌دهد که امام حتی درباره اهداف و شخصیت خود گورباچف نیز تحلیلی قوی‌تر و جلوتر از دیگر مفسران سیاسی و حتی مشاوران سیاسی خود داشته است.
  1393/2/17 00:04

  مقاله/ پیشینه‌ی تاریخی فرقه‌ی بهائیت

  بهائیان ایران تنها با برخی از مقامات سیاسی وابسته به حکومت هند بریتانیا رابطه نداشتند، بلکه آنان تلاش می‌کردند با مقامات سیاسی بریتانیا نیز روابط خوبی داشته باشند. به عنوان نمونه، در تابستان سال 1903 م/ 1281 ق وقتی «هاردینگ» برای ملاقات «کرزن» نایب‌السلطنه‌ی هند به خلیج فارس ‌رفت، با تعدادی از بهائی‌ها ملاقات کرد.
  1393/2/24 16:28
1385