مقالات

  تحلیلی تاریخی بر جریانهای ضد دینی در ایران (بخش دوم)

  آثار و پیامدهای جنگهای ایران و روس

  سرخوردگی ایرانیان از اوضاع پیش آمده، سیاسیون و نخبگان فکری را به این نتیجه رسانید که عامل پیروزی روس‌ها و اصولاً تفوق غرب، در جنگ افزارهای پیشرفته‌ی نظامی و تشکیلات و قشون منظم آنها بوده است. لذا «عباس میرزا»، بنیانگذار نوگرایی در ایران، به مدرنیزه کردن کشور بر اساس الگوهای «محمدعلی پاشا» در مصر و «سلطان سلیم سوم» و «سلطان محمود دوم» در عثمانی اقدام کرد. وی به کمک کسانی چون «میرزا بزرگ قائم مقام» در تحقق این هدف دست به اقدامات عملی زد.
  1393/2/16 17:50

  معرفی کتاب زبان خدا

  تبیین قدرت حقیقی مذهب

  با زبانی شیوا در کتابش ارتباط بین علم و دین را تصدیق و با برهان با آن مواجه می‌شود. استدلال‌های او فنی و در عین حال صادقانه و عقلانی است و هر کس که می‌خواهد بداند چگونه علم و ایمان می‌توانند با هم آشتی کنند و هر کس نگران است که علم جدید بر دین می‌تازد و هر کس به بحثی روشن در باب یک مسئله حیاتی روزگار ما علاقه‌مند است، باید این کتاب را بخواند.
  1393/2/16 21:53

  تحلیلی تاریخی بر جریانهای ضد دینی در ایران (بخش سوم )

  پروژه غربی سازی مفاهیم اسلامی

  متأسفانه بهائی‌ها در دوره‌ی مشروطیت از جایگاه و موقعیت بالایی برخوردار شده، در موضع قدرت قرار گرفتند. سید حسن تقی‌زاده در خاطراتش نقل می‌کند که «شیخ فضل اله» در لحظه‌ی اعدام، خطاب به مخالفین آنها را بهائی می‌خوانده است. تقی‌زاده خود از کسانی است که بسیاری در مورد شیعی بودن وی تردید جدی وارد کرده و او را متهم به بهائیت کرده‌اند. وی در خاطراتش به ملاقات‌هایش با «عبدالبهاء» و بسیاری از مبلغین بهائی از جمله «نبیل الدوله» سفیر ایران در آمریکا اشاره کرده است.
  1393/2/16 21:36

  تحلیلی تاریخی بر جریانهای ضد دینی در ایران (بخش اول)

  ورود اندیشه‌های مسیحی به ایران

  از اوایل قاجاریه بسیاری از روشنفکران با دستمایه قرار دادن شعارها و مفاهیم اسلامی، مانند شعوبیه کوشیدند تا با طرح موضوعاتی سطحی اهداف خاصی را دنبال کنند. «میرزا ملکم خان ناظم الدوله» و تعدادی از هم مسلکان عقیدتی و فکریش این شیوه را احیا و در سال‌های اخیر نیز با عناوینی چون «مکتب ایرانی» مجدداً سر برآورده‌ است.
  1393/2/16 17:42

  نگاهی تاریخ به عملکرد انگلستان در ایران

  به رغم رابطه به ظاهر بی‌رونق بین رژیم پهلوی و انگلستان در این دوره، بسیاری مردم رابطه نزدیکی را بین شاه و انگلستان می‌دیدند. مجموعه فعالیتهای فرهنگی و سیاسی انگلستان در این دوره و رونق فعالیتهای لژهای فراماسونری وابسته به گراندلژ انگلستان از این دست اقدامات است. این فعالیت‌ها، پای محمد‌رضا پهلوی را نیز به فراماسونری کشید؛ هر چند گفته می‌شود شاه از گسترش این فعالیت‌ها نگران بود و برای تحت کنترل در‌آوردن آنها لژ بزرگ ایران را تأسیس کرد.
  1393/2/15 16:19

  الگوی رفتاری امریکا در جهان

  کارنامه سیاه آمریکا در یکصد سال گذشته نشان می‌دهد که چگونه مقامات عالی رتبه این کشور مرزهای آرام جهان را مخدوش کرده و به بهانه‌های مختلف به این سوی و آن سوی آن لشکر کشیده‌اند. حاصل این تهاجمات از یک سو چیزی جز کشتار مردمان بیگناه و سرنگونی رژیم‌های مخالف غرب و درراس آنها آمریکا نبوده است و از سوی دیگر سودهای کلانی را به اشکال گوناگون دردرجه نخست نصیب کارتل‌های نفتی سپس کارخانه‌های مهمات سازی غرب و درنهایت صاحبان قدرت و ثروت درآن سوی اقیانوس‌ها کرده است.
  1393/2/15 16:14

  مقاله/ نقش لومپن‌ها در کودتای 28 مرداد 1332

  عوامل روزولت به ویژه برادران بوسکو و رشیدیان در این روز به زروخانه ها و باشگاه های ورزشی رفتند و ترکیبی حیرت انگیز از غولهای زورخانه، وزنه برداران ، میل بازان و ژیمناستیک بازان، گردن کلفتها و قلچماق ها را هر چند نا هماهنگ هم بودند تشکیل داده و راهی بازار و خیابان های پایتخت کردند. در حالی که نظامیان به دقت از پایتخت ناآرام حفاظت می نمودند این گروه ها با اعمالشان...
  1393/3/11 19:52

  ریشه یابی استبداد در عصر پهلوی

  مطالعات تاریخی در خصوص ویژگیهای ساختاری، قدرت سیاسی در ایران، گویای این است که «استبداد» با شروع سلطه شاهان همزمان و از بدو شکل‌گیری ویژگیهای این نظام‌های سیاسی بوده است. جوانه‌های خودکامگی و استبداد از آن موقع شکفته و رفته رفته به غده‌ای بدخیم تبدیل شده و در طول قرنها ملت ایران رابی‌چون و چرا اسیر خودش ساخته و به عنوان صفت اصلی‌ نظام سیاسی ایران درآمده و آن را فاسد کرده است. برای فهم درست چرائی و چگونگی ویژگی مستمر نظامهای سیاسی در ایران می‌بایستی به متن فرهنگ سیاسی در جامعه رجوع کرد.
  1393/2/15 16:08

  رضاخان و اقلیتهای مذهبی در ایران

  توجه خاص رضاشاه به زرتشتیان تا حدی بود که می‌گفت: شما همیشه در پناه من هستید اگر کوچکترین ناراحتی برای شما رسید تلگراف به خود من بزنید فوری از شما رفع زحمت می‌شود.18 و به فرماندهان نظامی سفارش می‌کرد تعداد بیشتری از زرتشتیان را استخدام کنند....
  1393/2/15 15:37

  بازخوانی تاریخ

  پیامبر نقاش ، بازخوانی آیین مانی

  مانی یکی از بزرگترین و تاثیرگذراترین شخصیت های جهان در حدفاصل بین ظهور مسیحیت و اسلام است که دینی بنیان گذاشت که از چین تا بریتانیا کشیده شد.او در قرن سوم میلادی، سالهای پایانی حکومت اشکانیان در مداین بدنیا آمد پدرش فاتک از اهالی همدان و مادرش نیز شاهزاده‌ای اشکانی بود
  1392/12/17 13:59

  نگاهی تاریخی به رویکرد آمریکا در مقابل ایران هسته‌ای

  جای گفتن ندارد که یکی از دلایل مهم عدم مخالفت آمریکا با مسئله‌ی هسته‌ای ایران، وجود رابطه‌ی حامی-پیرو بودن و به عبارتی بهتر، وابستگی شاه به آمریکا بود که شاید به کار بردن اصطلاح دست‌نشاندگی برای این وضعیت بتواند تا حدی این رابطه را روشن کند.
  1392/12/8 09:59
1472