مقالات

  نگاهی به زندگی سیاسی «ساعد مراغه ای»

  ساعد مراغه­ ای یکی از رجال سیاسی ایران در دوره پهلوی دوم و از شناخته شده ­ترین افراد در دوره خود می­باشد. وی توانست در چند دوره صاحب چندین پست سیاسی مهم گردد و گرایشات سیاسی خود را به واسطه آن مناصب تا حدودی عملی گرداند . . .
  1396/8/14 21:44

  مثلث بهائیت- فراماسونری- صهیونیسم در عصر پهلوی دوم

  آنچه در خصوص ارتباط یهودیان با بهائی‌ها قابل ملاحظه است، همکاری تبهکارانه و غارتگرانه‌ی این دو گروه متحد، در دوره‌ی پهلوی، به ویژه حکومت محمد‌رضا شاه می‌باشد، به طوری‌که بهائی‌ها در این دوره نه تنها با همکاری سرمایه‌داران یهودی، سیاست‌های صهیونیست‌مآبانه‌ای در امور اقتصادی اجرا کردند، بلکه با عضویت در سازمان‌ها و تشکل‌های مخفی- فراماسونری- وارد فعالیت‌های جاسوسی نیز شدند...
  1396/8/5 21:55

  سرباز وطن، از فداکاری تا خطاکاری

  با اعمال محدودیت پس از مصدق، مکی به کار تدوین و تألیف آثار علمی در زمینه تاریخ معاصر روی آورد. حاصل این فعالیتها آثاری چون تاریخ بیست ساله در 8 جلد، کتاب دو جلدی زندگانی سیدحسن مدرس، وقایع سی تیر، زندگانی سیاسی سلطان احمدشاه و آثار دیگر است . . .
  1396/8/4 14:44

  ساواک و سانسور نظام مند مطبوعات در عصر پهلوی

  دوران نخست وزیری امیرعباس هوایدا (1343 تا 1356) سخت ترین برهه سانسور و کنترل سازمان یافته مطبوعات و روزنامه ها را تجربه نمود و ارباب مطبوعات و نویسندگان جراید اساساً در چهارچوب تعیین شده از سوی ساواک و مجموعه حاکمیت قلم فرسایی کرده و نشریات خود را چاپ و منتشر می کردند. بدین سان مطبوعات همواره سایه سنگین ساواک را بر روی فعالیتهای خود احساس می کردند....
  1396/7/27 11:57

  نقش زنان در انقلاب اسلامی

  گفته می شود در میان جمعیت عظیمی که در راهپیمایی روزهای منتهی به 17 شهریور صورت گرفت، برخی از زنان فرزندان خود را به آغوش گرفته بودند و به طرف میدان ژاله در حرکت بودند. زنان قسمت عظیمی از نقش تداوم در مبارزه را به دوش گرفتند، همانگونه که در میدان ژاله بیشترین کشتار را دادند . . .
  1396/7/21 23:02

  شهید مطهری؛ مبارز خستگی ناپذیر

  به طور کلی و با مرور زندگینامه سیاسی شهید مطهری، می توان مبنای مبارزات ایشان را دو بعد همراهی با امام (ره) و مبارزه با اندیشه های التقاطی دانست.
  1396/7/14 22:05

  جایگاه «روسوفیل ها» در تاریخ قاجار

  مخبرالسلطنه هدایت در رابطه با مشیرالدوله می­نویسد: «یحیی خان وزیر امورخارجه، رسماً نوکر روس بود. در فوتش ناصرالدین شاه شکر کرد، این بوده احوال مملکت ما در باطن امر!»
  1396/7/10 23:07

  مسئول خرید سلاح در ایران که بود؟

  طوفانیان بعد از انقلاب، مدتی توسط انقلابیون دستگیر شده و روانه زندان می گردد؛ اما بعد از انتقال از زندان قصر به زندان لویزان، به کمک یک آمریکایی فرار می کند؛ زیرا مسلم است که «اگر طوفانیان و اسناد خرید اسلحه می‌ماند، انتشار آنها بزرگترین افتضاح جهانی را به پا می‌کرد و خیلی‌ها در آمریکا آبرویشان می‌رفت.»
  1396/7/3 19:01

  سازوکارهای نظارت و کنترل ارتش توسط پهلوی دوم

  به موازات گسترش نیروهای مسلح و افزایش قدرت آنها، شیوه های نظارت شاه بر ارتش نیز متنوع تر و شدیدتر شد. ایجاد واحدهای اطلاعاتی و ضداطلاعاتی در درون ارتش، تشکیل رکن دو در ستاد بزرگ ارتشتاران، تأسیس دفتر ویژه اطلاعات، تفکیک نیروهای سه گانه از یکدیگر و ارتباط مستقل آن ها با ستاد بزرگ ارتشتاران، اختلاف افکنی و ایجاد و رقابت های کاذب و اداری و تصفیه نظامیان قدیمی . . .
  1396/6/31 09:57

  عدم امنیت شغلی نخبگان عصر پهلوی و فرجام شوم برنامه های توسعه

  در دوره محمدرضا شاه نیز به مانند دوره رضا شاه نخبگان از امنیت لازم برخوردار نبودند. موقعیت سیاسی نخبگان به اراده شاه وابسته بود و دارندگان مشاغل مهم دولتی از ثبات، آرامش و امنیت لازم بی بهره بودند. محمدرضا شاه برای تثبیت حاکمیت اقتدار طلبانه خود در طول ده سال 1940 تا 1950 دقیقاً 27 کابینه را عوض کرد و در فواصل بین سالهای 1941 تا 1952 حدو 400 جابه جایی در پستهای وزارتی صورت گرفت...
  1396/6/28 14:07

  نهادی شدن دستگاه سیاست خارجی ایران در عهد ناصرالدین شاه قاجار

  تاریخ شکل گیری سفارتخانه ها در دوره قاجار را باید از عصر ناصری پی گرفت. تا پیش از دوره مذکور، نامی از سفارتخانه به معنای مکان و ساختمانی که در آن هئیت سفارت به اجرای امور سیاسی مربوط به کشور خویش مشغول باشند ذکر نشده است. در ایران عهد ناصری سه نقطه به لحاظ وجود کنسولگریهای بسیار از اهمیت بسزایی برخوردار بودند . . .
  1396/6/20 15:49
1355