مقالات

  پاسخی دیگر هنگام به تاریخ

  در کتاب پاسخ به تاریخ شاه به اشتباه خود در ایجاد حزب رستاخیز نیز اعتراف کرده و ایجاد آن را اشتباهی بزرگ عنوان می‌کند. شاید بتوان این اعتراف را تنها اعتراف شاه به اشتباهاتش دانست، در حالیکه در سایر موارد تلاش می‌کند به نوعی خود را اشتباهات و اتهامات تبرئه نماید.
  1399/8/30 18:35

  از طهران آن روز تا تهران امروز

  تهران در سال 1200 هـ .ق ( 1164 هـ . ش) توسط آغامحمدخان قاجار به عنوان پایتخت انتخاب شد. البته پیش از آن کریم خان زند نیز در قصر شاه سلیمان اول به تخت سلطنت نشست؛ اما به دلیل گرمای هوای تهران از آنجا رفت و دستور داد که در غیاب او یک عمارت سلطنتی، دیوانخانه، باغ و یک حرمخانه در آنجا احداث کنند.
  1399/8/26 15:57

  اصلاحات پهلوی: اصلاحات برون زا یا درون زا؟

  غلبه ماهیت سیاسی اصلاحات ارضی بر ماهیت اقتصادی

  اصلاحات ارضی یک ضرورت تاریخی بود که شاه در ابتدا با کمی تردید، ولی به زودی با عزمی استوار نسبت به آن اقدام نمود. دلیل اینکه چرا شاه به رغم میل باطنی و عدم آمادگی شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی داخلی ایران نسبت به اجرای اصلاحات ارضی اقدام نمود کاملاَ روشن است، زیرا شاه به عنوان عضوی از اعضای طبقه حاکم وابسته اگر از انجام این وظیفه خودداری می کرد به طور قطع موقعیت و مقام خود را از دست می داد...
  1399/8/20 10:51

  زمین دار شدن به سبک رضاشاه

  وی «در طول شانزده سال سلطنت خویش، طبق آماری 2167 ده و طبق آمار دیگری 2400 ده را به تصرف خود درآورده بود و به یک فئودال نوظهور تبدیل شده بود....
  1399/8/15 11:54

  ظهور پدیده جدید روزنامه‌نگاری اسلامی

  با استقرار نظام جمهوری اسلامی محدودیت‎های مطبوعات به چند مورد کلی تقلیل یافت و خط قرمزها به چند مورد محدود شد: ازجمله اینکه مطالب مطبوعات در مخالفت با اسلام نباشد و حیثیت و ناموس افراد در امان باشد، از قوم‎گرایی و یا مطالب منجر به تجزیه مملکت و افشای مذاکرات محرمانه و اسرار کشور اجتناب شود
  1399/8/10 14:29

  نقش شوقی افندی در توسعه و گسترش فرقه بهائیت

  شوقی افندی معمار ائتلاف بهائیان و صهیونیسم

  اسرائیل یکی از اولین و مؤثرترین حکومتهایی بود که بهائیت را به رسمیت شناخت و آن را جزو مذاهب رسمی کشور خود قرار داد. ضمناً جذب سرمایه‌های بزرگ بهائیان و طبعاً سرمایه‌گذاری آنان در اسرائیل که باعث شکوفایی اقتصادی این حکومت می‌شد، از عواملی بود که باعث شد اسرائیل به شدت روی خوش به بهائیان نشان دهد. با توجه به تدفین رهبران بهائی در این کشور که ره ساله گروههای بهائی را با سرمایه‌های کلان به آنجا می‌کشاند، به انگیزه تفاهم فوق‌العاده اسرائیلیان و بهائیان بیشتر و بهتر واقف می‌شویم. از این که شوقی یکی از وظایف شورای بین‌المللی بهائیان را رابطه با دولت اسرائیل بیان می‌کند، می‌توان به توجه شدید او بدین حکومت پی برد...
  1399/8/7 20:18

  جبهه ملی سوم و حیات چند هفته‌ای

  مصطفی شعاعیان یکی از فعالین سیاسی دهه 50، در این رابطه گفته بود «یک ‌مشت مردان بالانشین بدعنق که گویی ارثیه پدرشان را از توده طلبکارند، بامغزهایی کوچک تر از یک گردو موش زده و باشعوری کمتر از اجداد داروینی شان، به پیوست دریایی از بزدلی و حسابگری و خویشاوند بازی و گدا منشی‌های لومپن اپورتونیستی، شورا و هیئت اجرائیه، جبهه ملی نوین را تشکیل داده اند. این تازه مشخصات عناصر غیر وابسته شان است.»
  1399/8/3 12:55

  انتخابات جنجالی مجلس بیستم

  بعد از کودتای 28 مرداد و سیطره سیاسی شاه و غرب بر کشور، به تصمیم شاه و آمریکا قرار بر آن شد انتخابات مجلس بیستم در فضایی ظاهراً دموکراتیک برگزار شود و به گونه‌ای پیش رود که احزاب بتوانند در آن فضا رقابت کنند.
  1399/7/28 15:45

  تقابل های شاه و جمال عبدالناصر

  قیام 15 خردا توسط عده‌ای از مردم تطمیع شده صورت گرفت که حاضر بودند به خاطر به دست آوردن 25 ریال، دست به تهاجم علیه دولت بزنند و منبع تأمین کننده پول هم کسی نبود جز جمال عبدالناصر!
  1399/7/19 15:42

  علت مرگ علی اکبر داور

  علی‌اکبر داور، از رجال سیاسی دوره رضاشاه پهلوی، از جمله افرادی است که در به قدرت رسیدن رضاشاه نقش مهمی ایفا نمود و توانست در پست‌های متعددی همچون پست وزیر عدلیه، مالیه و فرهنگ در کابینه‌های مختلف به خدمت بپردازد. وی را بنیان‌گذار دادگستری نوین در ایران نیز دانسته‌اند؛ او در اموری چون اصلاح قانون مالیات نیز دست برتری داشت. با این حال داور علیرغم خوش‌خدمتی، به طرز مشکوکی درگذشت.
  1399/7/10 14:24
1501