مطالب مرتبط با واژه 'امریکایی'

  حضور فضانوردان آمریکایی در ایران

  حضور فضانوردان آمریکائی (نیل آرمسترانگ و ادوین آلدرین ) در کاخ نیاوران و ملاقات با خانواده سلطنتی
  1397/8/28 13:44

  عکس/ پایان جنجالی­ترین وزیر دربار پهلوی دوم

  پیش‌بینی پزشکان امریکایی که معتقد بودند علم زنده نمی‌ماند، صحیح از آب درآمد و سرانجام وی در ساعت 11 روز جمعه 25 فروردین 1357 در بیمارستانی در نیویورک درگذشت‌. روز بعد جسدش به تهران انتقال یافت و روز یکشنبه 27 فروردین 1357 در اقامتگاه خانوادگی خاندان علم در حرم مطهر حضرت رضا(ع‌) به خاک سپرده شد. 
  1396/3/9 18:47

  پنج نفر آمریکایی که در ایران کودتا کردند

  هندرسن به مصدق گفته بود بهتر است افراد حزب توده در خیابانها اجتماع نکنند؛ در نتیجه، مصدق هم به طرفدارانش گفت از تجمع در خیابانها پرهیزکنند. سوال این است که چرا مصدق تحت تاثیر هندرسن قرار گرفت؟
  1395/9/7 12:19

  نقش بهائیان در استخدام مستشاران امریکایی در سلطنت پهلویها

  بهائیان و اعزام مورگان شوستر به ایران

  شکل‌گیری مکتب شیخیه یکی از تحولات فکری مهم قرن 13 ق در ایران و در میان شیعیان به حساب می‌آید. این مکتب با ارائه‌ی تعبیرهای فلسفی و عرفانی جدید درباره‌ی مقولاتی مانند ماهیت روح، کیفیت معراج، مفهوم «هورقلیا»، رکن رابع و شیعه‌ی کامل و همچنین مقام امام در سلسله‌مراتب وجودی و نحوه‌ی رابطه‌ی امام با آفریدگار، موجبات تغییر و تحول گسترده در اندیشه‌ی عده‌ای شد. با اندیشه‌های جدید تلفیقی، راه برای ایجاد و گسترش نحله‌های فکری هموار گردید. نهایتاً آنچه مکتب شیخیه در حوزه‌ی اندیشه و عمل به همراه آورد، سبب نضج‌گیری بابیه ـ بهائیه شد. از طرف دیگر به دلیل نقش مخرب و منفی بهاییان در تحولات سیاسی و اجتماعی مختلف مبارزه با بهائی‌ها نیز از سوی طبقات آگاه جامعه ایران نظیر روحانیت و عالمان دینی صورت گرفت. از همان ابتدای پیدایش فرقه‌ی بابیه، مبارزه با آن آغاز شد و در سال‌ها و دهه‌های بعدی نیز ادامه یافت.
  1395/4/1 18:06

  ارمغان دموکراتهای آمریکایی برای اپوزیسیون شاه!

  انتخابات آمریکا برای محمدرضا پهلوی همیشه از اهمیت به سزایی برخوردار بود؛ زیرا خطی مشی سیاسی وی چه در داخل و چه خارج از کشور با جمهوری خواهان هماهنگی بیشتری داشت. البته این بدان معنا نبود که دموکراتها با سلطنت و یا قدرت گیری محمدرضا پهلوی مخالف بودند؛ بلکه مسئله مهم این بود که جمهوری خواهان نقش مهمتری برای وی در منطقه تعریف می کردند.
  1395/2/15 17:12

  خط زمان/ حضور مستشاران امریکایی در ایران

  روایت 67 سال وابستگی ایران به آمریکا

  حضور مستشاران آمریکا در ایران در دوره‌ی محمدرضا پهلوی به ویژه در ساختار ارتش را می‌توان بخشی از سیاست میلیتاریستی شاه دانست. از طرف دیگر ایران نیز به دلیل برخورداری از موقعیت استراتژیک در فضای جنگ سرد، از بُعد امنیتی برای دولتمردان آمریکایی حائز اهمیت بود.
  1395/2/14 11:25

  تله ویتنامی برای آمریکایی ها + عکس

  "جنگ ویتنام" نام مجموعه عملیات و درگیری‌های نظامی‌ای است که از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵ بین نیروهای ویتنام شمالی و جبهه ملی آزادی‌بخش ویتنام جنوبی معروف به «ویت‌کنگ» از یک سو، و نیروهای ویتنام جنوبی و متحدانش به ویژه ایالات متحده آمریکا از سوی دیگر رخ داد.آمریکایی‌ها سرسختی، سازمان‌یافتگی، قدرت و سیستم‌های جنگی، مانند تونل‌های زیرزمینی پیچیده، ویت کنگ را دست کم گرفته بودند.
  1394/9/3 22:01

  خط تولید خودروی قدیمی امریکایی/عکس

  این تصویر کارخانه تولید شورلت استیشن را در سال 1958نشان می دهد.
  1394/8/14 16:50

  تاریخچه مدارس آمریکائی در ایران

  تأسیس مدارس آمریکایی در ایران، با آغاز فعالیت‌ میسیون آمریکایی در این کشور همراه است. گفتگو از فعالیت فرهنگی میسیون، شاید در نگاه اول غریب بنماید؛ زیرا میسیونر مترادف با انسان والایی است که در سخت‌ترین شرایط و با امکاناتی ناچیز، سخاوتمندانه و با فداکاری تحسین برانگیز به یاری محرومان جهان می‌شتابد. در حقیقت فعالیت میسیون چه در مرحله تکوینی خود که موجدش کلیسا بود و انگیزه‌اش رساندن پیام انجیل به مردم دنیا، و چه بعد از آن که به اقصی نقاط سفر کرد و به همه جا سرکشید، آگاهانه یا ناآگاهانه، پنهان یا آشکار، با سیاست استعماری غرب مرتبط بود.
  1393/10/25 18:07

  روایت رهبری از کشف کودتای آمریکایی در پایگاه شهید نوژه

  ماجرای اطلاع من از کودتایی که در پایگاه شهید نوژه قرار بود اتفاق بیفتد، به این شکل بود که حدود اذان صبح، دیدم که درب منزل ما را می‌زنند، رفتم دیدم آقای مقدم است او گفت: یک ارتشی آمده و می‌گوید با شما یک کار واجب دارد.
  1393/4/14 12:25
10