کافه هنر

  فضای دایره ای، معمول ترین معماری صحنه نمایش در تعزیه ایرانی

  تئاتر دارای صحنه گرد مرکزی در کامل ترین شکل، در زاویه 360 درجه ، بهترین فضای ممکن نمایشی برای حضور بازیگر و شی تئاتری بر صحنه است. جالب است که فضای تئاتری تعزیه و سایر شکلهای نمایش سنتی ایران فضایی دایره ای است . . .
  1396/6/5 00:48

  نخستین بانوان هنرپیشه تئاتر ایران چه کسانی بودند؟

  در حالیکه زنان مسلمان همواره به دلیل پاسداشت فرهگ ایرانی- اسلامی برای حضور در محافل هنری بسیار با احتیاط رفتار کرده اند، زنان ارامنه به دلیل تفاوتهای بارز فرهنگی با زنان مسلمان از نخستین زنانی بودند که در صحنه تئاتر به عنوان هنرپیشه ظاهر شدند.در این میان می توان به افرادی چون . . .
  1396/6/2 01:15

  عکاسی قجری و ابزار انتقال حس پادشاهی شاه و نوکری رعایاء

  وقتی لنز دوربـین معـادل چشـم شـاه بود!

  به گواه تاریخ، یکی از علاقمندیهای اصلی و مهم شاهان قجری به ویژه ناصرالدین شاه قاجار هنر عکاسی می باشد. ناصرالدین شاه سعی کرده بود با استخدام عکاسان خارجی، لحظات رویایی از تاج و تاخت خویش را به تصویر بکشد. تا پیش از انقلاب مشروطه، «دال اصلی» کلیدی و محوری گفتمـان عکاسی ایران «شاه» است . . .
  1396/5/31 02:01

  بزرگترین تماشاخانه ایران چگونه ساخته شد؟

  در سال 1248 شمسی برابر با 1869 میلادی به دستور ناصرالدین شاه و مباشرت دوستعلی خان معیرالممالک، عظیم ترین نمایشخانه همه اعصار تاریخ ایران یعنی تکیه دولت در زاویه جنوب غربی کاخ گلستان با گنجایش بیست هزار نفر و صرف مبلغی معادل 150 هزار تومان ساخته شد.
  1396/5/29 01:00

  مدرسه مسعودیه؛ اولین مدرسه آموزش کودکان بی سرپرست در ایران

  از اولین مدارسی که به سبک جدید در محله جلفای اصفهان ساخته شد مدرسه ای بود که به کوشش پیروان فرقه پروتستان و توسط کشیشی به نام بروس در سال 1292 ه.ق / 1875 میلادی پایه گذاری شده بود. اجازه تاسیس این مدرسه را ظل السطان (حاکم اصفهان) صادر نمود و مستر بروس برای قدرشناسی و یا به جهت در امان ماندن از تعرض هم کیشان خودش، مدرسه را به نام مسعودیه (برگرفته از مسعود میرزا اسم ظل السلطان) نامگذاری نمود . . .
  1396/5/28 01:00

  اولین مراسم عزاداری امام حسین را چه کسانی برگزار کردند؟

  پیش از استقرار صوفیان در ایران، شیعیان به طور خصوصی واقعه کربلا را گرامی می داشتند؛ بدون انکه مجالس تعزیه به سبک امروز را برقرار نمانید. آل بویه برای اولین بار در بغداد مراسم عزاداری به راه انداخته و در سال 352 هجری، معزالدوله دستور داد مردم گرد یکدیگر برآیند و اظهار حزن نمایند . . .
  1396/5/26 01:00

  حال و هوای عجیب خانقاه شیخ ابوسعید ابوالخیر/ خانقاه بوسعید چون خانه خدا به روی همه باز بود

  بعضی می گویند بنیانگذار نظام خانقاه ابوسعید ابوالخیر بوده است. اما حقیقت این است که خانقاه پیش از بوسعید هم وجود داشته است و او فقط تغییراتی در آن ایجاد کرده است. اولین خانقاه در نیمه دوم قرن دوم در رمله شام توسط امیری ترسا و یا به وسیله ابوهشام کوفی ساخته شده است. اما اینکه چرا نام و نظام خانقاه با نام بوسعید در آمیخته شده است به این دلیل است که خانقاه بوسعید مرکز تجمع درویشان و مردیان بوده و شیخ صمیانه و بی مضایقه به حال و کار آنها می رسیده است.
  1396/5/25 01:00

  ذوق هنری و موسیقیایی شاهان ساسانی/ از طبقه بندی نوازندگان تا آوازخوانی خسرو پرویز

  موسیقی ایرانی در دوره ساسانیان به اوج شکوفایی خود رسید. از این دوره به عنوان عصر طلایی هنر موسیقی در فرهنگ و تمدن ایرانی یاد می شود. طبقه بندی موسیقی دانان در زمان اردشیر و بزرگداشت آنها نیکوترین کاری بود که برای حرمت گذاری این طبقه انجام می شد. ظهور موسیقی دانان بزرگی همچون باربد، نکیسا، رامتین و سرکیس، خلاقیت در موسیقی را به اوج رساند . . .
  1396/5/24 00:30

  مدرسه جرجیس اصفهان و مدح سرایی از ظل السطان

  در اصفهان مدرسه ای متعلق به فرقه کاتولیک به نام مدرسه جرجیس وجود داشت و توسط شخصی به نام «پادری پاسکال» تاسیس گردید. این مدرسه علاوه بر تعلیماتی چون جغرافیا، تاریخ، حساب، زبان ارمنی، زبان انگلیسی و زبان فارسی به آموزه های مذهب کاتولیک هم می پرداخت . . .
  1396/5/23 01:00

  عواقب نگارش مقاله ی «آرم جمهوری» برای میرزاده عشقی

  میرزادی عشقی از جمله شعرای به نامی بود که دغدغه آزادی و عدالت داشت. شعر و یادداشت های او در خدمت مردم و جامعه بود. او منتقدی بود که بی پروا سخن می گفت. همچنان که حتی در نقد فرد قلدر مثل رضاخان نیز صریح می نوشت و می گفت. همین روحیه نیز سبب شد که منتقدینش نتوانستند، زبان او را برتابند. همچنان که در نقطه مقابل، مردم او را بسیار دوست داشتند . . .
  1396/5/16 00:40

  انجمن اخوت؛ پایه گذار کنسرتهای ایرانی

  اولین نوازندگانی که برنامه ای خاص جهت اجرای موسیقی در ایران تنظیم کردند درویش خان و رکن الدین خان بودند. برنامه آنان به نشانه بشر دوستی و آغاز انجمن اخوت بود. صفاعلی ظهیرالدوله قطب مسلک صفاییه، انجمن اخوت را تشکیل داده بود. محل تشکیل انجمن در منزل ظهیرالدوله در خیایان فردوسی بود . . .
  1396/5/13 19:03
754