کافه هنر

  جراید/ جنگ تانکها با مردم در خیابانها

  روزنامه ای از دوران انقلاب اسلامی که وقایع قبل از انقلاب را به شکل عجیبی روایت می کند.
  1393/4/13 20:17

  غزلی از هلالی جغتایی+ زندگی نامه

  شهرت او در غزل است و مثنویهای شاه و درویش (شاه و گدا)، صفات‌العاشقین و لیلی و مجنون او نیز معروف است. امیر عبیدالله خان ازبک او را به جهت کینه شخصی به تشیع متهم کرد و به قتل رسانید (این که او به راستی شیعه بوده یا نه را از روی اشعارش نمی‌توان استخراج کرد چرا که وی در آثارش گاه از خلفای راشدین و گاه از ائمه شیعه نام برده و چنان می‌نماید که به مقتضای زمان به این سو و آن سو متمایل می‌شده است).
  1393/4/13 20:12

  شعری از هوشنگ ابتهاج+ زندگینامه

  وی را در غزلسرایی بعد از حافظ بهترین غزلسرا می‌‌دانند . سایه در سال 1325 مجموعه «نخستین نغمه‌ها» را ، که شامل اشعاری به شیوه کهن است ، منتشر کرد . «سراب» نخستین مجموعه او به اسلوب جدید است ، اما قالب همان چهارپاره است با مضمونی از نوع تغزل و بیان احساسات و عواطف فردی ؛ عواطفی واقعی و طبیعی . مجموعه «سیاه مشق» ، با آنکه پس از «سراب» منتشر شد ، شعرهای سالهای 25 تا 29 شاعر را دربرمی‌گیرد . در این مجموعه ، سایه تعدادی از غزلهای خود را چاپ کرد و توانایی خویش را در سرودن غزل نشان داد تا آنجا که می‌توان گفت تعدادی از غزلهای او از بهترین غزلهای این دوران به شمار می‌رود. سایه در مجموعه‌های بعدی ، اشعار عاشقانه را رها کرد و با مردم همگام شد.
  1393/4/13 20:09

  زندگی نامه فخر الدین عراقی+ اشعار

  فخر الدین عراقی یکی از همراهان مولانا جلال الدین در قونیه بود وی در همدان زاده شد و علوم و فنون را در آن زمان فرا در این شهر فرا گرفت.
  1393/4/6 14:07

  تا آفتابی دیگر ...+ زندگینامه خسرو گلسرخی

  خسرو پدرش را در دو سالگی از دست داد و به همین دلیل مادرش سرپرستی او و برادرش فرهاد را به علامه وحید سپرد. زندگی و تحصیل در کنار یک روحانی آزادیخواه که از بازماندگان نهضت جنگل بود، خسرو را با عدالتخواهی و آزادیخواهی آشنا کرد.
  1393/4/6 14:02

  جراید/ جلال آل احمد درگذشت

  جلال آل احمد یکی از نویسندگان چیره دست دوران پهلوی است که همواره نسبت به نحوه درگذشتش حرف های مختلفی زده است و این موضوع به عنوان یکی از موارد گنگ تاریخی محسوب می شود. برادر جلال آل احمد در این باره می‌گوید: مرگ جلال، غیر طبیعی و غیر منتظره بود. در ورقه مرگ نگاری جلال، مرگ را بر اثر سکته قلبی تشخیص داده بودند اما بسیاری از دکترهای معالجش، این نظریه را رد کردند.
  1393/4/6 13:36

  جراید/ حل مشکل مسکن!

  یکی از روزنامه‌های دوره پهلوی با انتشار عکسی که مربوط به یکی از اهالی شهر تهران در آن زمان است، مطلب طنزی را زیر این عکس به نگارش درآورده است.
  1393/4/6 13:23

  کبوتر عکاس

  اوج استفاده از کبوتران در جنگ پروس و فرانسه در سال 1870 بود که در طی آن 150.000 تلگراف و پیام در میان جنگ بین نیروها و حکومت منتقل گشت
  1393/3/31 18:02

  ارنست همینگوی در حال شکار کرگدن+عکس

  .ارنست میلر همینگوی نویسنده و روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی و برنده‌ی جایزه‌های معتبر نوبل ادبیات و پولیتزر، بیست‌ویکم جولای ‌١٨٩٩ در ایلیونز آمریکا متولد شد.همینگوی که در جنگ جهانی اول حضور داشت،‌ پس از مجروح شدن، به بیمارستانی در ایتالیا انتقال داده شد و در آن‌جا به یکی از پرستاران آمریکایی علاقه‌مند ‌شد
  1393/3/31 17:59

  دو حکایت از افلاطون

  افلاطون پاسخ داد:« ای خواجه! مرا از تو رنجی نرسید. ولی مصیبت بالاتر از این چه باشد که جاهلی مرا ستایش کند و کار من او را پسندیده آید؟ ندانم کدام کار جاهلانه کرده ام که او خوشش آمده و مرا به خاطر آن ستوده است.
  1393/3/30 23:58
832