سبک زندگی

  حکایت برق دار شدن شهر چراغ نفتی ها ...

  در جریان حفاری در بغداد ، اولین پیل های الکتریسته جهان را در کلبه یک کیمیاگر اشکانی پیدا کردند ، دیگر خیلی هم سخت نبود گفتن اینکه اشکانیان که آن روزها عراق در مجموعه سرزمین هایشان بود ، اولین کاشفان الکتریسته هستند . گرچه کیمیاگران اشکانی که با کمک پیل های الکتریکی طلاکاری می کردند ، رازهای مگویشان را به آنها که بعد از خودشان آمدند ، انتقال نداند و برای همین بود که طلاکاری با کمک الکتریسته مثل یک افسانه باستانی قدیمی برای همیشه در کلبه کیمیاگران اشکانی مدفون شد .
  1393/7/30 14:03

  چ مثل هیچکس

  هم سگ خرید و فروش می کرد،هم دعواهاش حسابی سگی بود.یک روز داشت می رفت سمت کوهسنگی برای دعوا(!) و غذا خوردن که دید یه ماشین با آرم ”ستاد جنگهای نامنظم“ داره تعقیبش می کنه.شهید چمران از ماشین پیاده شد و دست اونو گرفت و گفت: ”فکر کردی خیلی مردی؟!“رضا گفت:بروبچه ها که اینجور میگن.....!!
  1393/8/2 13:07

  حکایت استقلال سرزمینی که آفتاب در آن غروب نمی کرد

  جمهوریخواهان، استقرار ده‌ها هزار سرباز ارتش در ایرلند شمالی در طول سه دهه (۲۰۰۰-۱۹۷۰) را ادامه اشغال خاک ایرلند توسط ارتش بریتانیا دانسته و مبارزه‌ای چریکی را علیه آن آغاز کردند.تصمیم اولیه لندن به "عملیات تروریستی" خواندن این عملیات پنهانی، و بازداشت بدون مدت و محاکمه فعالان "آر- آی- ای" (ارتش جمهوریخواه ایرلند) و وحدت طلبان مسلح، به حل مسئله کمکی نکرد.
  1393/7/30 12:56

  حکایت شاهین و کشاورز

  این موضوع کنجکاوی پادشاه را برانگیخت و دستور داد تا پزشکان و مشاوران دربار، کاری کنند که شاهین پرواز کند. اما هیچکدام نتوانستند. روز بعد پادشاه دستور داد تا به همه مردم اعلام کنند که هر کس بتواند شاهین را به پرواز درآورد پاداش خوبی از پادشاه دریافت خواهد کرد.
  1393/6/28 21:31

  حکایت گربه و خرگوش از کلیله و دمنه

  دراج به خرگوش گفت که در این نزدیکی و بر لب آبگیر، گربه‌ی پارسایی زندگی می‌کند که همیشه در ستایش است و هرگز خونی نریزد و کسی را آزار ندهد و هنگام ریاضت، با آب و گیاه دهان باز کند. داوری از او دادگرتر پیدا نمی‌شود. پس نزدیک او رویم تا کار ما را درست کند.
  1393/6/28 21:28

  گفتگوی شیطان و فرعون

  فرعون به او گفت: آیا بدتر از من و از خودت بر روى زمین سراغ دارى؟
  1393/6/21 21:36

  کافری که شهید شد!

  حضرت فرمود: جبرئیل از جانب خداى "عزّ و جلّ" به من خبر داد که تو داراى پنج خصلتى که خداوند و رسولش آنها را دوست دارد.
  1393/6/20 14:34

  آیا می‌توانی روی آب راه بروی

  ابوسعید را گفتند: کسی را می‌‏شناسیم که مقام او آن چنان است که بر روی آب راه می‌‏رود.
  1393/6/20 14:31

  مرد بی نیاز

  هر کس از خدا پروا بدارد و حدود الهی را رعایت نماید، خدا برای بیرون شدن او از تنگناها، راهی پدید می‌آورد و از جایی که تصور نمی‌کند، به او روزی می‌رساند و نیازهای زندگی‌اش را برطرف می‌سازد».
  1393/6/20 14:28

  حکایتی زیبا از گلستان سعدی

  دروغی مصلحت آمیز به که راستی فتنه انگیز

  ملک روی ازین سخن در هم آمد و گفت : آن دروغ وی پسندیده تر آمد مرا زین راست که تو گفتی که روی آن در مصلحتی بود و بنای این در خبثی و خردمندان گفته اند.
  1393/6/7 13:26

  قتل و عام تیمور برای آبلیمو

  تیمور زمانی که در خراسان بود دچار نوعی بیماری شد که پزشکان تشخیص دادند که این بیماری ناشی از گرمی مزاج است و تنها آب لیموی شیراز است که رفع این بیماری می‌کند. تیمور از این جهت نامه‌ای به شاه منصور از آل مظفر فرستاد و از او درخواست کرد که چندین ظرف بزرگ آب لیموی شیراز به سرعت به خراسان بفرستد. شاه منصور در جواب تیمور نوشت: «من دکان عطاری ندارم که تو مرا تحقیر می‌کنی و خیال می‌کنی که از نسل چنگیز هستی و من برای تو آب لیمو بفرستم. این کار خیال باطلی است. اگر هم آب لیموفروش بودم برای تو نمی‌فرستادم.» در آن زمان آل مظفر بر کرمان، شیراز، اصفهان و خوزستان فرمانروا بودند و مرکز حکومت آنان شیراز بود.
  1393/6/13 10:50
514