سبک زندگی

  سکه هایی که وزنشان کم و کمتر می شد!

  زندگی مردم ایران در دوره قاجار به تدریج از منظر اقتصادی رو به وخامت نهاد. مردم روزهای سختی را تحمل می کردند؛ جالب اینکه این مسئله حتی به رویت خارجی ها نیز رسیده بود و آنها بر اساس شاخص هایی مد نظر خود واقعیت های زندگی اقتصادی مردم ایران نیز می سنجیدند. یکی از این راه ها سنجش وزن سکه هایی بود که دست مردم بود . . .
  1396/8/1 23:48

  وقتی «مد روز» از درون اندرونی شاه بیرون می آمد/ از جورابهای کوتاه تا سبیلی باریک بر پشت لب

  لباس پوشی و ارایش شاه و همسرانش معیار برای مردان و زنان بود. به عبارتی دیگر از اندرونی شاه بود که مد روز به بیرون صادر می شد. این امر به خصوص درباره زنان بیشتر مصداق داشت. نویسنده کتاب یادداشتهای درباره زندگی خصوصی ناصرالدین شاه در این رابطه می نویسد . . .
  1396/7/29 22:35

  مسئله تامین آب تهران در عهد قاجاریه به روایت توریست ژاپنی

  برخلاف امروز که کمبود آب یکی از مشکلات مردم تهران بوده است، در گذشته زیادی آب می توانست مشکلات زیادی را برای مردم تهران ایجاد نماید...
  1396/7/24 21:59

  مبارکی و خوش یمنی «شلیک توپ» به مناسبت ورود شاه

  شواهد متعددی از شلیک توپ در مواقع سفر شاه و یا به هنگام ورود شاه به شهر وجود دارد که بر مبارکی و خوش یمنی شلیک توپ دلالت می کند. اعتمادالسلطنه در خاطرات خود در موارد متعددی به شلیک توپ سواری در مواقع سفر شاه اشاره کرده است . . .
  1396/7/23 23:37

  مختصری درباره خوابگاه و آداب خواب ناصرالدین شاه

  شاهان همیشه برای معمولی ترین رفتارهای روزانه خود آداب و تشریفات خاصی داشته اند. خواب شبانه و حضور در خوابگاه در دوران پادشاهی ناصرالدین شاه نیز قاعده و تشریفات خاصی داشت. دوستعلی خان معیرالممالک در کتاب «یادداشت هایی از زندگی خصوصی ناصرالدین شاه» در این باره می نویسد . . .
  1396/7/21 22:03

  سبک غذا خوردن و لباس پوشیدن عجیب ناصرالدین شاه

  در میان شاهان قاجار تردیدی نیست که باید ناصرالدین شاه را سالم ترین و سرخوش ترین آنها دانست. گفته می شود ناصرالدین شاه از قوای جسمانی و سلامت بدنی بسیار مطلوبی برخوردار بوده و اگر توسط گلوله میرزا رضا کرمانی کشته نمی شد تا چند دهه دیگر می توانست با سلامتی کامل پادشاهی کند. عین السلطنه درباره سبک زندگی جالب ناصرالدین شاه در جلد اول روزنامه خاطراتش می نویسد . . .
  1396/7/17 21:38

  روایت بسیار جالبی از بدن بسیار مقاوم ناصرالدین شاه در برابر بیماری های مختلف

  درباره سبک زندگی ناصرالدین شاه و افراط های او در خوردن و آشامیدن روایتهای مختلفی آمده است. با اینحال به نظر می رسد شاه قاجار بدن بسیار مقاومی در برابر انواع ویروس ها و میکروب ها داشته است. در یکی از منابع تاریخی مهم در این باره می خوانیم . . .
  1396/7/14 21:31

  تهران قدیم در کدام منطقه تهران امروز بود؟

  تهران فرایند گسترش خود را طی حدود یک قرن با سرعت بسیاری طی کرد و به شهری عریض و طویل تبدیل شد. انگونه که حتی امروز نیز این گسترش متوقف نشده است. اما آیا می دانید تهران قدیم محدود به کدام مناطق تهران امروزی بود؟
  1396/7/12 09:32

  کیفیت منحصر به فرد استقرار توپ در میدان توپخانه

  میدان توپخانه؛ نامی که همه اهالی تهران علاوه بر تغییراتی که در نام خیابانها و محلات صورت گرفته است، شنیده اند. اما نام این میدان، از آن رو «توپ خانه» بود که در این میدان دستگاه توپ مستقر بود. آن هم به گونه ای متمایز از همه دنیا . . .
  1396/7/10 00:20

  مختصری درباره رسم همیاری ایرانیان در مراسم ترحیم

  ایرانیان از دیرباز به اشکال مختلف در مراسم ختم و ترحیم دوستان و آشنایان مختلف خود مشارکت داشتند. از زمانهای قدیم آیین همیاری نماد وحدت و همدلی اعضای خانواده در برپایی آیین ها و آداب مختلف بود. ایرانیان در مراسم سوگواری بستگان و خویشان با همتی بلند بسیاری از هزینه های برگزاری مراسم و همچنین دیون متوفی را متقبل می شدند و به این ترتیب . . .
  1396/7/4 20:51

  ذوق هنری زنان ایرانی در دید و بازدیدهای زنانه

  ملاقات حضوری و به تعبیری دید و بازدیدهای حضوری، یکی از آداب و رسوم کهن ایرانیان به ویژه در عصر قاجاریه می باشد. به ویژه اینکه این ملاقاتها در دین اسلام تحت عنوان «صله رحم» بسیار سفارش شده است. در عصر قاجار، اغلب زنان و مردان جدا از یکدیگر به دید و بازدید می پرداختند و رسم بر این بود که خانمها و مردها جدا از هم اغلب هفته ای یکبار دور هم جمع می شدند و به اصطلاح آن روز دوره داشتند . . .
  1396/7/3 17:33
468