سبک زندگی

  فلسفه جالب «سردر» خانه های ایران قدیم

  کتیبه سر در خانه ها علاوه بر داشتن کارکردهای اجتماعی – فرهنگی، محسوب شدن شناسنامه تاریخی – هنری و نشان دادن هویت اجتماعی – اقتصادی ساکنان خانه از قدرت و نیروی مانایی نیز برخوردار است.
  1396/4/5 18:33

  مالیات شهر کاشان به نام انیس الدوله

  سبک و سیاق زندگی زنان حرمسرای قاجاری جای تامل دارد. تحرک اجتماعی در میان آنان بالاست و ممکن است از جایگاهی ضعیف به مرتبه ای بلند دست یابند. انیس الدوله سوگلی ناصرالدین شاه، که نام اصلی او فاطمه بود، خادم سوگلی پیشین ناصرالدین شاه بود که جیران نام داشت. مرگ او راه را برای فاطمه گشود تا همسر شاه قاجار باشد.
  1396/4/1 18:20

  گلابتون دوزی؛ هنر فراموش شده ایرانی

  گلابتون دوزی عبارت از دوخت نقوش و طرحهای زیبا به روی پارچه با نخهای طلایی با نقره ای به نام گلابتون. گلابتون دوزی در مناطق بندر لنگه، میناب شهرستان بندرعباس از استان هرمزگان دوخت می شود. سابقاً گلابتون به کار رفته در آن از جنس طلا و به اصطلاح «عیار دار» بود.
  1396/3/29 20:28

  «کله پاچه خوری» ایرانیان در تاریخ

  اگر مشتری کله پزی از افراد والامقام یا درباری بود، خود صاحب مغازه، نان ها را داخل ظرف خرد می کرد و با دست بر روی آن فشار می آورد تا تکه های نان خیس شود و آب اضافی آن را می گرفت و پس از آن به شکل مخروطی در می آورد و مقداری روغن و مغز بر روی آن گذاشته و آن را به مشتری برمی گرداند.
  1396/3/26 15:44

  وقتی سیاح خارجی به مدح زنان ایرانی می پردازد

  در تاریخ ایران، همیشه حجاب و پوشش از جایگاهی ویژه برخوردار بوده است. امری که از نظر عرفی به پیش از اسلام نیز باز می گردد. این را همه سیاحان خارجی که به ایران می آمدند، می دانستند. اما در این میان آنچه برای آنان تعجب آور می نماید این است که چرا همین زنان زمانی که با پزشک روبرو می شوند، راحت تر اسرار سلامت خود را با او در میان می گذارند. مسئله ای که سبب می شود آنان زن ایرانی را بستایند . . .
  1396/3/22 12:36

  خربزه ای که قاتل شاه قاجار شد

  عبدالله مستوفی در کتاب شرح زندگانی من که یکی از منابع مهم در مطالعه دوران قاجاریه محسوب می‌شود، دلیل به قتل رسدن او را این‌گونه شرح می‌دهد:« در ایام محاصره شوشا، مقداری خربزه برای شاه آورده بودند . . .
  1396/3/20 19:22

  نقش «گاوبندی» در زندگی ایرانیان+عکس

  در اقتصاد روستایی ایران گاهی ابزارهای کشاورزی از خود کار کشاورز نیز مهمتر بود. البته این نگاه به کشاورزی حتی در سرزمین های دیگر نیز رایج است. بدین ترتیب کسانی که ابزار کار را فراهم می کردند گاهی بیشتر از کشاورز نیز سود می بردند و او که بیشترین کار و تلاش را صرف می کرد، کمتر بهره مند می شد . . .
  1396/3/15 15:05

  بازار اصفهان از نگاه پیر لویی

  دکانداران که تقریبا همه سالخورده اند، با ریش های سفید در دخمه های سیاه و تاریک خود چمباتمه زده، ترازوی کوچکی براس وزن کردن کالاهای خود در دست گرفته؛ چندان در عالم خیال به سیر مشغولند که حتی وجود مشتریان هم آنان را از عالم تخیل چندان بیرون نمی آورد.
  1396/3/12 14:55

  حجاب طبقات مختلف ایرانی از نگاه پیر لوئی

  زنانی که به گردش و چیدن گل سرخ مشغولند، به طبقات مختلف جامعه تعلق دارند. ولی همه محجوب و پوشیده اند و تنها در صورتی می توانیم به اختلاف طبقاتی شان پی ببریم که دستها، کفش ها و جوراب هایشان را ببینیم.
  1396/3/8 17:59

  خوش نشین ها چه کسانی بودند؟

  ترکیب خوش نشین در ادبیات رسمی ایران وارد شده و به آن دسته از ساکنان روستاها اطلاق می شود که نه زمین دار هستند و نه زمینی در اجاره دارند و نه با سهم بری از محصولی که می کارند معاش خود را تامین می کنند...
  1396/3/6 11:43
352