سند

  سند/ حکم انتصاب رضاخان به سمت وزارت جنگ

  بعد از وقوع کودتای سوم اسفند 1299 رضاخان به عنوان بازوی نظامی کودتا ، با عنوان سردار سپه مسئول تامین امنیت شد و با توجه به برنامه بلند مدت خود جهت انتقال سلطنت، تلاشهای زیادی در جهت کسب مقام وزارت جنگ داشت. این سند حکم انتصاب رضاخان سردارسپه به سمت وزارت جنگ و مسعود خان کیهان به سمت وزیر مشاور می باشد؛ که به بخشهای مختلف حکومتی تلگراف شده است.
  1396/4/5 18:50

  سند/ دیدگاه جراید آمریکا درباره دولت کودتای زاهدی

  کودتای 28 مرداد 1332 که با طراحی سازمانهای اطلاعاتی امریکا و انگلیس و عوامل داخلی آنان در ایران صورت گرفت توانست دولت مصدق را ساقط و دولت دست‌نشانده زاهدی را سر کار آورد. کودتای ۲۸ مرداد یکی از حوادث سرنوشت‌ساز در تاریخ معاصر ایران بود که در دوازدهمین سال حکومت پهلوی دوم به وقوع پیوست و سبب تثبیت حاکمیت او تا ربع قرن دیگر شد.
  1396/4/1 18:43

  حکم انتصاب شریف امامی در «بنیاد قاچاق ایران»+تصویر سند

  اشرف پهلوی، خواهر جنجال آفرین محمدرضاشاه که در دوران سلطنت وی دردسرهای زیادی برای شاه ایجاد نمود؛ با اصرار بر محمدرضا وی را مجبور به تاسیس بنیاد اشرف پهلوی نمود. طبق رسم آن زمان که هر بنیادی برای پیشبرد امور ریاستش با شاه بود . . .
  1396/3/29 20:18

  سند/ ظرفیت صادرات نفت توسط کنسرسیوم نفت

  کودتای تاسف‌بار 28 مرداد 1332 نقطه عطفی تعیین کننده در سلطه آمریکا بر ایران (در شئون مختلف سیاسی، اقتصادی، نظامی، اطلاعاتی و حتی فرهنگی) طی 25 سال و در واقع دوره پایانی حیات رژیم استبدادگرا، مردم‌ستیز، قانون‌گریز و سلطه‌پذیر پهلوی بود. در این میان آنی‌ترین و در عین ‌حال از منظر سلطه‌جویان آمریکایی و انگلیسی شیرین‌ترین نتیجه این کودتای شرم‌آور و غیرانسانی در بلا اثر شدن و نادیده گرفته شدن قانون و نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران و انعقاد قرارداد کنسرسیوم نفت ایران متبلور گردید.
  1396/3/27 14:25

  سند تاریخی/ عیاشی اشرف از کیسه بیت المال

  شاه و درباریان با مسافرتهای پرخرج به داخل و خارج از کشور هزینه‌ی سرسام‌آوری را به بودجه کشور تحمیل می‌کردند. دختران شاه به خصوص اشرف پهلوی در این اقدامات پیشرو بودند.
  1396/3/26 16:03

  درآمد مالیاتی پهلوی دوم از واردات مشروبات الکلی

  ازآنجایی که حکومت پهلوی دوم به اصول و محکمات دینی پایبندی نداشت؛ یکی از دلایل اصلی قیام ملت ایران علیه این حکومت، اتخاذ سیاستهای ضد دینی اش بود.
  1396/3/25 16:43

  سند/ طلاق نامه اشرف پهلوی از احمد شفیق

  اشرف پهلوی خواهر دوقلوی شاه که یکی از چهره‌های بانفوذ و جنجالی دربار پهلوی به شمار می رفت و روابط شخصی او نیز همواره محل شایعات و اخبار بود.
  1396/3/25 00:59

  سندی درباره دستگیری متخلفین قانون کشف حجاب

  یکی از سیاستهای رضاخان جهت نهادینه کردن کشف حجاب ، دستور دولتی جهت کشف حجاب کارمندان دولتی و نهادهای تابعه دولت از قانون کشف حجاب بود و به تبع از طریق نهادهای انتظامی خود نظیر شهربانی نظارت شدیدی بر روی اعمال این قانون داشت. در سند ذیل رونوشت نامه اداره سیاسی وزارت کشور به اداره کل شهربانی درخصوص ضرورت اجرای قانون پوشاک متحدالشکل و کشف حجاب و دستور جلب متخلفین به محاکم صالحه را مشاهده می نماییم.
  1396/3/20 19:48

  حیف و میل منابع ملی در پذیرایی از مهمانان شورای مرکزی جشن شاهنشاهی

  سند/ از اسکان در «هتل هیلتون» تا صرف ناهار در «کاخ سعدآباد»

  با توجه به اینکه قدرت سیاسی در دوران محمدرضا شاه به شیوه سلطنتی – استبدادی اعمال می شد و شاه هسته مرکزی منظومه قدرت به شمار می رفت ؛ خاندان سلطنتی به طور بی حد و حصری در مصرف منابع ملی آزاد بودند و بسیاری از منابع ملی و ثروت ملی را در راه هزینه های شخصی و ضیافتهای پر هزینه خرج می کردند.
  1396/3/16 20:14

  سند/ پیش بینی سردی روابط شاه و کارتر در مطبوعات عربستانی

  نامه سفارت ایران در جده به وزارت امور خارجه در مورد مطلب منتشره در مطبوعات عربستان سعودی مبنی بر انصراف ایران از خرید 7 دستگاه رادار آوانس از امریکا ، احتمال سردی روابط دولتهای ایران و امریکا در دوران ریاست جمهوری کارتر.
  1396/3/12 14:45
365