تاریخ شفاهی

  مرضیه دباغ مطرح کرد:

  پاسخ به شبهه رابطه امام و ابراهیم یزدی به روایت دباغ/ راه سومی که امام در مدیریت جنگ پیشنهاد داد

  آقای ابراهیم یزدی روزی در مصاحبه با خبرنگاری به نمایندگی از حضرت امام سخن گفته بود. این خبر را به امام رساندند و امام دستور دادند که تمام در و دیوارهای حیاط و راهرو به سه زبان فرانسه، انگلیسی و عربی بنویسند. امام سخنگو ندارد.
  1393/3/14 20:58

  حال‌ و هوای‌ حاج‌ احمد آقا بعد از رحلت‌ امام (ره)

  یکی از نزدیکترین محافظان امام راحل از خاطرات خود از زمان ارتحال رهبر کبیر انقلاب و حال و هوای مرحوم حاج احمدآقا در ایام نیمه خرداد سال 68 را بازگو کرد.
  1393/3/14 20:41

  عماد افروغ از چارچوب فکری صدرایی بنیانگذار کبیر انقلاب می‌گوید

  امام را باید فراحادثه‌ای و شهودی تحلیل کرد/ ضرورت آسیب‌شناسی وضع موجود با ملاک‌های امام

  از یک منظر خاص و عالم شهودی و فلسفی باید امام را تحلیل کرد. این نگاه اگر هم اکنون جاری شود جریانی از امید و تفکر انتقادی ایجاد می کند. جریانی غایت گرا و فرآیندی که اسیر حوادث روزمره، استرس ها و اضطرارها نشود، ولوله ای در جان جوانان می اندازد. جوان ما اگر در معرض این تفکر قرار گیرد، آن وقت به مسئولیت های خود پی می برد و امیدش زیاد می شود.
  1393/3/14 20:14

  بازخوانی سبک زندگی تاثیرگذارترین رهبر قرن بیستم

  دیدم امام در حالی که جلوی اتاق قدم می زنند و فرموند:« کی اینجاست؟» گفتم :« من هستم». فرمودند:« اینجا چکار می کنی؟» گفتم:« چراغ اتاق خانم روشن نمی شد و یک سرپیچ خریدم که روشن بشود.» گفتند:« تو به این چه کار داری؟» گفتم:« این لامپ را جابجا کرده ام که نور مساوی باشد، سرپیچ آن شکست لذا به جای آن یکی دیگر خریدم و نصب کردم.»... بعد به من فرمودند:« بردار ببر، همان چراغ کافی است.» و با ناراحتی ادامه دادند
  1393/3/31 16:43

  مردی که سرنوشت ایران را تغییر داد

  .ناصرالدین شاه قاجار در دیدار با آدولف کرمیو در پاریس در سخنان مشهوری درباره او گفت :"من فراموش نمی‌کنم که این یک یهودی، حاج ابراهیم، بود که کمک کرد قاجارها سلطنت را بدست آورند. ابراهیم خان کلانتر پس از مرگ آقا محمدخان، در به سلطنت رساندن فتحعلی شاه قاجار نقش اول را ایفا کرد و توانست سمت صدراعظمی و لقب اعتمادالدوله را برای خود حفظ کند
  1393/3/13 16:40

  روایت عزت شاهی از مبارزه با انحراف در زندان پهلوی

  روش‌های منافقین برای برخورد با مخالفان‌/ گفتم چرا «مجید شریف واقفی» را به آن صورت کشتید؟

  مخالفت با این جریان انحرافی مرا در مقابل سران مجاهدین قرار داده بود. چرا که آنها نه تنها حاضر به محکوم کردن این جریان نبودند بلکه به نحوی درصدد توجیه و تطهیر آنها بودند. به دروغ می گفتند اینها خائن هستند . اپورتونیست هستند. به هیچ وجه نمی گفتند که کافر و مرتد هستند. اطلاق واژه اپورتونیست به افراد، از همین مقطع مصطلح شد . اما ما می گفتیم که ایشان مجاهد بودند که بعد از فرآیندی خزنده ، کمونیست شده اند؛ لذا مرتد هستند.
  1393/3/11 22:57

  یوسفعلی میرشکاک در همایش «امام خمینی تقدیر تاریخی عصر»:

  امام راحل پس از فردوسی بزرگترین حقیقت ادب و فرهنگ ماست/افق امام، همان افق امام معصوم بود

  شاعر و نویسنده انقلاب اسلامی گفت: امام راحل به عقیده من پس از فردوسی حکیم، بزرگترین حقیقت ادب و فرهنگ ما است با این تفاوت که فردوسی فنداسیون آیین شهریاری را پی ریزی کرده است.
  1393/3/11 22:54

  دعای مورد علاقه امام به روایت مقام معظم رهبری

  این مناجات شعبانیّه یک تحفه‌ای است که در اختیار ما قرار داده شده است. خب ما دعا خیلی داریم، همه‌ی این دعاها هم پر از مضامین عالی است، امّا بعضی یک برجستگی خاصّی دارند.
  1393/3/11 22:51

  روایتی از نحوه شهادت مجید شریف واقفی از زبان عزت‌شاهی

  خیانت به شیوه ایدئولوژیک+ تصاویر

  مجاهدین مارکسیست این حرکت و نقشه را برنتافتند و تصمیم به تصفیه این دو گرفتند. لذا توطئه ای شکل گرفت. با شریف واقفی در خیابان ادیب، نزدیک بیمارستان سوم شعبان قرار گذاشتند . نقشه آنها این بود که در سر قرار به مجید یورش برند و او را بکشند و بعد اعلام کنند که در درگیری کشته شده است، همین طور با صمدیه هم در خیابان نظام آباد (خیابان شهید آیت الله مدنی ) قرار گذاشتند.
  1393/3/10 23:39

  اسناد شرعی و حقوقی در دوره قاجار چگونه تنظیم می شد؟

  نوایی می افزاید: «در سفینة المحمود (2/439) و نگارستان دارا (ص 222) و مجمع الفصحاء (5/564) همین مطالب را ذکر کرده و همین شعر «ماند به نارون... » را مستقلاً یا در جزو شعرهای دیگر وی آورده اند. همه این تذکره ها تخلص وی را صفایی ذکر نموده اند نه صفا»[حدیقة الشعراء،
  1393/3/10 23:26

  اشاره موسویان به تصمیم تاریخی و راهبردی مقام معظم رهبری در دهه 70

  تصمیم به فراخوان 100 هزار نیرو و اراده برای جنگ/ نقش تاریخی رهبر انقلاب در جلوگیری از یک نبرد تمام عیار

  ایران درکل نمی‌خواهد آغازگر جنگی علیه هیچ کدام از همسایگانش باشد. در این مورد اقلیت (اعضای شورا) معتقد بودند که طالبان نماینده ملت افغانستان نیست. حامیان حمله اما تاکید داشتند که طالبان و القاعده هر دو تهدیدی جدی علیه امنیت ایران، منطقه و حتی کل جهان هستند.وضعیت بسیار خطیر و حساس شده بود، با بسیج گسترده نیروهای نظامی در طول مرز های افغانستان، تنها یک قدم با درگیری در جنگی احتمالا طولانی مدت و خونین فاصله داشتیم.
  1393/3/10 23:21
774