تاریخ شفاهی

  وقتی یک تاجر آهن روزنامه «کیهان» را خرید

  درست ۴ ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران، روزنامه اطلاعات در یکی از تیترهای درشت صفحه اول خود، خبر از خریده شدن روزنامه کیهان از سوی یک «تاجر آهن» داد. تیتر روزنامه اطلاعات در ۲۲ خرداد ۱۳۵۸ این بود: یک تاجر آهن روزنامه کیهان را خرید.
  1393/4/20 19:27

  غولی که 44 سال است نمی‌میرد

  تلاش برای حذف کنکور در ایران گرچه ۴۴ ساله شده، اما پیش از انقلاب اسلامی ایران نتوانست حتی به تصویب قانون منتهی شود، و پس از انقلاب هم وقتی در سال ۱۳۸۶ تبدیل به قانون شد، آنچنان در اجرا دچار تشتت و تغییرات مداوم در نهادهای اجرایی و همچنین مجلس شورای اسلامی شد، که جز سردرگمی حاصلی نداشته و هنوز سال دقیق پایان کنکور مشخص نیست.
  1393/4/20 19:24

  وقتی مشروطه خواهان قصد جان امام زمان را کردند

  . ضیاالدین دوری که یکی از افرادی بوده است که در جریان تحصن در سفارت انگلیس در سفارتخانه حضور داشته است می نویسد : یک روز عصر بنده با سه نفر از معممین درب سفارت ایستاده بودم ، درشکه شارژ دافر سفات از قلهک وارد شد . همین که درشکه به محازات رسید ، ایستاد بعد خانم شاردژافر از درشکه پیاده شد با نهایت خنده رویی و تغمز بنزد ما آمده . شیخی گفت : نمی دانم مجلس عدالت چیست ؟
  1393/5/14 17:51

  مروری بر زندگی نامه شهید آیت الله مدنی

  سید اسدالله مدنی که جوانی طالب کمال بود این آوازه را سالها پیش ، از دور شنیده بود. او در سال 1363 (چهل سالگی) ‌به زیارت خانه خدا رفت و پس از اتمام مراسم حج ، بی درنگ به سوی نجف اشرف روانه گشت و از همان اوان ورودش به حوزه علمیه ، ‌بساط درس و بحث علمی را پهن کرد و در اندک زمانی رشد نمود آیت الله مدنی به جهت خلاقیت و در عین حال متانت خویش همیشه مورد توجه اساتید حوزه علمیه نجف بود و به دستور آیت الله سید محسن حکیم در دروس مختلف تدریس می کرد . او هنوز چند سالی از حضورش در نجف اشرف نگذشته بود که از اساتید بزرگ در حوزه علمیه نجف بشمار رفت.
  1393/4/13 20:03

  اسرار یک ترور

  اخیراً «نصرالله شیفته» سردبیر «مرد امروز» مجموعه‌ای با عنوان زندگینامه و مبارزات سیاسی محمد مسعود ‏منتشر ساخته که کاری قابل توجه در مورد همکاری مقتول انجام داده است. این نوشته در هفده فصل ‏تنظیم شده است. در این نوشته می‌بینیم که در طول مدت شش سال انتشار «مرد امروز» این روزنامه بیش ‏از پنجاه بار توقیف شده که بیست و هفت بار توقیف طولانی بوده. اولین توقیف به دلیل نوشتن مقاله‌ای ‏علیه بانک ملی در افزایش نشر اسکناس بود که «ابوالحسن ابتهاج» را عصبانی کرد و دستور توقیف آن ‏صادر شد.
  1393/4/13 20:00

  اولین دیدار وزیر مختار آمریکا با رضاشاه

  وقتی تعداد زیادی از کارگران حسابی شلاق خوردند، خاطر مبارک آسوده شد. تا این ‏ساعت که برداشت خوبی از ایران نداشته‌ام. زیرا قبلاً در آلبانی بودم، که می‌گفتند «ذره‌ای از آسیاست که در اروپا ‏ته‌نشین شده»، و حتی برخی‌ها آن را شرقی‌تر از ترکیه می‌دانستند، و انتظارم این بود که ایران خیلی بهتر باشد. ‏
  1393/4/13 19:57

  سهم قم از شهدای هفت تیر

  در حادثه دلخراش انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در 7 تیر 1360 به دست منافقین هر کدام از شهرها سهمی در شهدای آن داشتند که سهم قم نیز 3 تن از این شهدا بود.
  1393/4/6 13:56

  کودتای 28 مرداد چه تاثیری بر آیت‌‌الله بهشتی گذاشت؟

  به هر حال بعد از کودتای 28 مرداد به این نتیجه رسیدیم که در آن نهضت، ما کادرهای ساخته شده کم داشتیم،بنابراین تصمیم گرفتیم که یک حرکت فرهنگی ایجاد کنیم و در زیر پوشش آن کادر بسازی.
  1393/4/6 13:53

  ترور ناکام مقام معظم رهبری به روایت محافظان و پزشکان آقا

  مردم بیرون بیمارستان صف کشیده بودند برای اهدای خون رادیو هم اعلام کرده بود جراحت به قلب آقا رسیده، عده‌ای توی محوطه جلوی اورژانس ایستاده بودند و می‌گفتند می‌خواهیم "قلبمان" را بدهیم.
  1393/4/6 13:50

  ارتباط میان بوش پدر و هیتلر

  شایعات ارتباط بین خانواده بوش و نازی ها ابتدا در دهه شصت منتشر شد.پدر بزرگ جورج بوش سناتور و مدیر و سهام دار شرکتهایی بود که با نازی ها دارای ارتباط مالی بودند
  1393/4/4 17:02

  حکایت های جنگ کریمه

  جنگ کِریمه به نبردهای اکتبر ۱۸۵۳ تا فوریه ۱۸۵۶ گفته می‌شود که میان امپراتوری روسیه تزاری از یک سو و فرانسه، انگلیس، پادشاهی ساردینیا و امپراتوری عثمانی از سوی دیگر رخ داد.نیکلای اول تزار روسیه بدون توجه به سیاست‌های بریتانیا و فرانسه نسبت به امپراتوری عثمانی به ناوگان خود دستور داد تا ناوگان دریایی عثمانی را در دریای سیاه نابود کند، آنگاه او ایالت‌های رومانیایی امپراتوری عثمانی را تصرف کرد
  1393/5/13 18:48
791