تاریخ شفاهی

  اشاره موسویان به تصمیم تاریخی و راهبردی مقام معظم رهبری در دهه 70

  تصمیم به فراخوان 100 هزار نیرو و اراده برای جنگ/ نقش تاریخی رهبر انقلاب در جلوگیری از یک نبرد تمام عیار

  ایران درکل نمی‌خواهد آغازگر جنگی علیه هیچ کدام از همسایگانش باشد. در این مورد اقلیت (اعضای شورا) معتقد بودند که طالبان نماینده ملت افغانستان نیست. حامیان حمله اما تاکید داشتند که طالبان و القاعده هر دو تهدیدی جدی علیه امنیت ایران، منطقه و حتی کل جهان هستند.وضعیت بسیار خطیر و حساس شده بود، با بسیج گسترده نیروهای نظامی در طول مرز های افغانستان، تنها یک قدم با درگیری در جنگی احتمالا طولانی مدت و خونین فاصله داشتیم.
  1393/3/10 23:21

  هدف بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در کلام آیت الله جوادی آملی

  اگر مردم درست حرکت کردند، ما این ابرها را طوری تنظیم می کنیم، طوری باردار می کنیم، طوری غربال گونه اینها را رهبری می کنیم که به دریاها و سرزمین شوره زار و بیابان های لَمْ یُزرع نریزند که هدر برود؛ به مزرع شما بریزند، به باغ شما بریزند. ما اینها را راهنمائی می کنیم
  1393/3/10 23:19

  از معاشقه شاه با بازیگر فرانسوی تا قمار اشرف در سفر خارجی + تصاویر و اسناد

  نمایندگان پارلمان سوئیس که اصولاً با اعزام هر نوع نماینده‌ای به جشنهای تخت جمشید مخالف بودند، از دولت می‌پرسیدند: چرا سوئیس باید نماینده‌ای برای شرکت در یک نمایش مسخره بفرستد؟ و یا: اگر سوئیس در جشن شاه شرکت نکند، چه چیزی از دست می‌دهد؟... آنها به خصوص تأکید می‌کردند: وقتی مردم ایران از فقر رنج می‌برند، نماینده سوئیس نباید در جشنی حضور یابد که خوراک شاه و میهمانان ثروتمندش را خاویار تشکیل می‌دهد.
  1393/3/10 23:12

  خاطرات «عزت شاهی» از انحرافات منافقین:

  چه شد که مجاهدین به فکر استفاده ابزاری از زنان افتاد؟

  به تبع علنی شدن جریان ارتداد در سازمان مجاهدین، یک سری از مسائل مشخص شد. عده ای که به دروغ نماز می خواندند، آن را ترک کردند، بعد اعلام کردند که ما از دو سه سال پیش مارکسیست شده بودیم اما مسعود به ما گفته بود که اگر شما اید ه و عقیده خود را بر ملا سازید به سازمان ضربه می خورد پس به خاطر حفظ هویت سازمان، حفظ ظاهر کنید و حتی نماز بخوانید.
  1393/3/10 23:09

  ماجرای تبدیل کاباره به چلوکبابی

  وارد دفتر کاباره شدیم . آن مرد موهای سر و صورتش تقریبا سفید شده بود . سئوال کردم : « چه مذهبی دارید ؟ » گفته مسلمان و شیعه ام .» ( این سئوال لازم بود ، چرا که اگر یهودی یا مسیحی یا ... بود ، ما حرفی برای گفتن نداشتیم . ) گفتم : « امروز آمده ام خدمت شما مطلبی را بگویم و بروم و چون مسلمان و شیعه هستی می دانم قبول می کنی . »
  1393/3/10 23:06

  گریه‌‌های شهید همت برای فرزندش


  خانم عبادیان می‌گفت: ابراهیم همه‌اش توی راه گریه می‌کرده. یعنی حتی جلوی او هم نمی‌توانسته یا نمی‌خواسته اشکهایش را پنهان کند. می‌گفت: بش گفته «یک قرآن می‌دهم ببرید بالای سرش بنشینید چند تا آیه بخوانید، بلکه دردش ...».
  1393/3/10 23:03

  پدر امام خمینی به دست چه کسانی به شهادت رسید؟

  امام خمینی در پنج ماهگی پدرش را از دست داد و 16 سالگی مادرش به رحمت خدا پیوست این رنجها نه تنها در روح بزرگ حضرت امام، اثر منفی نگذاشت بلکه او را انسانی کارآزموده بار آورد.
  1393/3/10 22:55

  دست انگلیسی و آستین ملی به روایت محمد علی فروغی

  میرزا محمد علی ذکاالملک (فروغی ) گفت : آقایان شما هیچ وقت سرداری برای دوختن به خیاط داده اید ؟ همه گفتند : آری . گفت : خیاط برای سرداری شما آستین گذارده؟ همه گفتند : بله . گفت : وقتی سرداری را از مغازه خیاطی به منزل آوردید آستین هایش تکان می خورد . همه گفتند : نه . گفت پس چه چیز لازم بود که آستین ها را به حرکت در آورد . شاگردها گفتند : لازم بود دستی توی آستین باشد تا تکان بخورد . جناب فروغی فرمودند :
  1393/3/3 20:17

  گفت‌وگو با حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌رضا رنجبر، درباره شهید اشرفی اصفهانی

  حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌رضا رنجبر، یکی از یاران همراه چهارمین شهید محراب آیت‌الله شهید اشرفی اصفهانی در سال‌های 1359 تا 1361 بوده و هر از گاهی نیز در محضر درس ایشان شاگردی می‌کرد. در این گفت‌وگو یادی کرده‌ایم از آن شهید.
  1393/2/28 00:43

  ماجرای معافیت علمای شیعه در جنگ جهانی اول/ شباهت علامه مجلسی و نویسنده «اعیان الشیعة»

  گفته می‌شود اگر تألیفات مرحوم مجلسی را بر روزهای عمر ایشان تقسیم کنند، سهم هر روز او جزوه‌ای خواهد شد. این سخن را بعضی اشخاص اغراق آمیز دانسته‌اند، اما علامه سیدمحسن امین نظر دیگری دارد.
  1393/2/28 00:38

  مهدی چمران:

  چمران مجذوب امام شد/ نامه‌های چمران را چریک‌های فدایی خلق دستبرد زدند/ چ مثل چمران بود


  عضو شورای شهر گفت:‌ چمران نامه‌ای را که دولت بازرگان نوشت، امضا نکرد. دولت به قم رفت، دکتر نرفت، بعد از اینکه بازرگان از نخست‌وزیری استعفا کرد، دکتر ماند و به فرمان حضرت امام(ره) وزیر دفاع شد.
  1393/2/28 00:36
784