تاریخ شفاهی

  اسرار یک ترور

  اخیراً «نصرالله شیفته» سردبیر «مرد امروز» مجموعه‌ای با عنوان زندگینامه و مبارزات سیاسی محمد مسعود ‏منتشر ساخته که کاری قابل توجه در مورد همکاری مقتول انجام داده است. این نوشته در هفده فصل ‏تنظیم شده است. در این نوشته می‌بینیم که در طول مدت شش سال انتشار «مرد امروز» این روزنامه بیش ‏از پنجاه بار توقیف شده که بیست و هفت بار توقیف طولانی بوده. اولین توقیف به دلیل نوشتن مقاله‌ای ‏علیه بانک ملی در افزایش نشر اسکناس بود که «ابوالحسن ابتهاج» را عصبانی کرد و دستور توقیف آن ‏صادر شد.
  1393/4/13 20:00

  اولین دیدار وزیر مختار آمریکا با رضاشاه

  وقتی تعداد زیادی از کارگران حسابی شلاق خوردند، خاطر مبارک آسوده شد. تا این ‏ساعت که برداشت خوبی از ایران نداشته‌ام. زیرا قبلاً در آلبانی بودم، که می‌گفتند «ذره‌ای از آسیاست که در اروپا ‏ته‌نشین شده»، و حتی برخی‌ها آن را شرقی‌تر از ترکیه می‌دانستند، و انتظارم این بود که ایران خیلی بهتر باشد. ‏
  1393/4/13 19:57

  سهم قم از شهدای هفت تیر

  در حادثه دلخراش انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در 7 تیر 1360 به دست منافقین هر کدام از شهرها سهمی در شهدای آن داشتند که سهم قم نیز 3 تن از این شهدا بود.
  1393/4/6 13:56

  کودتای 28 مرداد چه تاثیری بر آیت‌‌الله بهشتی گذاشت؟

  به هر حال بعد از کودتای 28 مرداد به این نتیجه رسیدیم که در آن نهضت، ما کادرهای ساخته شده کم داشتیم،بنابراین تصمیم گرفتیم که یک حرکت فرهنگی ایجاد کنیم و در زیر پوشش آن کادر بسازی.
  1393/4/6 13:53

  ترور ناکام مقام معظم رهبری به روایت محافظان و پزشکان آقا

  مردم بیرون بیمارستان صف کشیده بودند برای اهدای خون رادیو هم اعلام کرده بود جراحت به قلب آقا رسیده، عده‌ای توی محوطه جلوی اورژانس ایستاده بودند و می‌گفتند می‌خواهیم "قلبمان" را بدهیم.
  1393/4/6 13:50

  ارتباط میان بوش پدر و هیتلر

  شایعات ارتباط بین خانواده بوش و نازی ها ابتدا در دهه شصت منتشر شد.پدر بزرگ جورج بوش سناتور و مدیر و سهام دار شرکتهایی بود که با نازی ها دارای ارتباط مالی بودند
  1393/4/4 17:02

  حکایت های جنگ کریمه

  جنگ کِریمه به نبردهای اکتبر ۱۸۵۳ تا فوریه ۱۸۵۶ گفته می‌شود که میان امپراتوری روسیه تزاری از یک سو و فرانسه، انگلیس، پادشاهی ساردینیا و امپراتوری عثمانی از سوی دیگر رخ داد.نیکلای اول تزار روسیه بدون توجه به سیاست‌های بریتانیا و فرانسه نسبت به امپراتوری عثمانی به ناوگان خود دستور داد تا ناوگان دریایی عثمانی را در دریای سیاه نابود کند، آنگاه او ایالت‌های رومانیایی امپراتوری عثمانی را تصرف کرد
  1393/5/13 18:48

  استفاده از سلاح شیمیایی توسط ساسانیان

  ارتش ایران در زمان شاپور یکم ـ شاه ساسانی، درجریان پس گرفتن شهر «دورا» در کنار فرات (واقع در سوریه) که قلعه مستحکمی داشت از رومیان، از گاز خفه کننده استفاده کرده بود.به این ترتیب تاریخ استفاده از سلاح شیمیایی به سال ۲۵۶ میلادی (۱۷۵۷سال پیش باز می‌گردد) که تاریخ بکارگیری آن را از دوران جنگ جهانی اول نوشته‌اند.
  1393/3/31 17:35

  بررسی تاریخی نو وهابیت داعش در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام مهاجرنیا

  داعشی‌ها سرگردان خیابان‌های تاریخ امروزند/ داعش دچار بحران هویت شدید است/ حکومت سلفی در دنیای امروز پایدار نیست

  حجت‌الاسلام محسن مهاجرنیا با بیان اینکه سلفی‌های از جنس داعش انسان‌های گذشته‌گرایی هستند که از تاریخ جا مانده‌اند و در خیابان‌های امروز زندگی می‌کنند، گفت: منشأ پیدایش گروه‌های سلفی، چالش غرب و جهان اسلام است.
  1393/3/30 23:44

  یادداشت/سیدمصطفی تقوی

  انتخاب منصور به نخست‌وزیری به معنی پایان سیاستمداران کهنسال شاهنشاهی

  قیام 15 خرداد به منزله پایان سیاستمداران کهنسال شاهنشاهی بود و شاه از سوی آمریکا مامور شد تکنوکرات‌های جوان و آمریکا‌گرا را بر سر کار آورد با چنین فرایندی، حسنعلی منصور، در 17 اسفند 1342 به نخست‌وزیری منصوب شد.
  1393/3/30 23:41

  محمدرضا کائینی

  گروه فرقان از شریعتی عبور کرد/ شریعتی با وجود انتقاد شهید مطهری سخنی علیه مطهری نگفت

  یک تاریخ‌پژوه و روزنامه‌نگار گفت: گروه فرقان از دکتر شریعتی عبور کرده بود. اعضای فرقان، با وجود تظاهر به علاقه‌مندی به اندیشه‌های شریعتی خود را متکامل‌تر از شریعتی می‌دانستند که این از چشم‌ها دور ماند.
  1393/3/30 23:39
827