تاریخ شفاهی

  ماجرای تبدیل کاباره به چلوکبابی

  وارد دفتر کاباره شدیم . آن مرد موهای سر و صورتش تقریبا سفید شده بود . سئوال کردم : « چه مذهبی دارید ؟ » گفته مسلمان و شیعه ام .» ( این سئوال لازم بود ، چرا که اگر یهودی یا مسیحی یا ... بود ، ما حرفی برای گفتن نداشتیم . ) گفتم : « امروز آمده ام خدمت شما مطلبی را بگویم و بروم و چون مسلمان و شیعه هستی می دانم قبول می کنی . »
  1393/3/10 23:06

  گریه‌‌های شهید همت برای فرزندش


  خانم عبادیان می‌گفت: ابراهیم همه‌اش توی راه گریه می‌کرده. یعنی حتی جلوی او هم نمی‌توانسته یا نمی‌خواسته اشکهایش را پنهان کند. می‌گفت: بش گفته «یک قرآن می‌دهم ببرید بالای سرش بنشینید چند تا آیه بخوانید، بلکه دردش ...».
  1393/3/10 23:03

  پدر امام خمینی به دست چه کسانی به شهادت رسید؟

  امام خمینی در پنج ماهگی پدرش را از دست داد و 16 سالگی مادرش به رحمت خدا پیوست این رنجها نه تنها در روح بزرگ حضرت امام، اثر منفی نگذاشت بلکه او را انسانی کارآزموده بار آورد.
  1393/3/10 22:55

  دست انگلیسی و آستین ملی به روایت محمد علی فروغی

  میرزا محمد علی ذکاالملک (فروغی ) گفت : آقایان شما هیچ وقت سرداری برای دوختن به خیاط داده اید ؟ همه گفتند : آری . گفت : خیاط برای سرداری شما آستین گذارده؟ همه گفتند : بله . گفت : وقتی سرداری را از مغازه خیاطی به منزل آوردید آستین هایش تکان می خورد . همه گفتند : نه . گفت پس چه چیز لازم بود که آستین ها را به حرکت در آورد . شاگردها گفتند : لازم بود دستی توی آستین باشد تا تکان بخورد . جناب فروغی فرمودند :
  1393/3/3 20:17

  گفت‌وگو با حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌رضا رنجبر، درباره شهید اشرفی اصفهانی

  حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌رضا رنجبر، یکی از یاران همراه چهارمین شهید محراب آیت‌الله شهید اشرفی اصفهانی در سال‌های 1359 تا 1361 بوده و هر از گاهی نیز در محضر درس ایشان شاگردی می‌کرد. در این گفت‌وگو یادی کرده‌ایم از آن شهید.
  1393/2/28 00:43

  ماجرای معافیت علمای شیعه در جنگ جهانی اول/ شباهت علامه مجلسی و نویسنده «اعیان الشیعة»

  گفته می‌شود اگر تألیفات مرحوم مجلسی را بر روزهای عمر ایشان تقسیم کنند، سهم هر روز او جزوه‌ای خواهد شد. این سخن را بعضی اشخاص اغراق آمیز دانسته‌اند، اما علامه سیدمحسن امین نظر دیگری دارد.
  1393/2/28 00:38

  مهدی چمران:

  چمران مجذوب امام شد/ نامه‌های چمران را چریک‌های فدایی خلق دستبرد زدند/ چ مثل چمران بود


  عضو شورای شهر گفت:‌ چمران نامه‌ای را که دولت بازرگان نوشت، امضا نکرد. دولت به قم رفت، دکتر نرفت، بعد از اینکه بازرگان از نخست‌وزیری استعفا کرد، دکتر ماند و به فرمان حضرت امام(ره) وزیر دفاع شد.
  1393/2/28 00:36

  واکنش امام به قرارداد کمپ دیوید چه بود؟

  امام در واکنش به قرارداد کمپ دیوید فرمود: چنین قراردادی موقعیت اسرائیل را محکم تر می‌کند اصولا نه تنها به ضرر فلسطینی‌هاست بلکه به ضرر همه کشورهای منطقه است و به دستور امام خمینی(ره) دولت جمهوری اسلامی با دولت مصر قطع رابطه کرد.
  1393/2/27 23:58

  توصیه سید جمال به قاتل ناصرالدین شاه چه بود؟


  شکرانه پنجاهمین سالگرد جشن سلطنت ناصر الدین شاه به گلوله رعیت ایرانی ناتمام ماند که دست روزگار او را خدمتکار شخصی سید جمال‌الدین اسدآبادی کرد و تحت تاثیر این مرد قرار گرفت و زمانی که با گریه از ظلم قجر شکوه می‌کرد توصیه‌ای شنید که جان تازه‌ای گرفت.
  1393/2/27 23:56

  آخرین توصیه آیت‌الله مطهری به دخترش قبل از عروسی

  پدرم رعایت و انجام مسائل عبادی، از جمله نماز اول وقت و حفظ کامل حجاب و داشتن وقار لازم را که شایسته یک دختر مسلمان است، متذکر می‌شدند.
  1393/2/27 23:54

  دختر با ایمان فرانسوی که به جرم جادوگری سوزانده شد

  پس از مرگ ژاندارک جنبش مردمى ضد انگلیسى او زنده ماند و انگلیسى‌ها را از نرماندى و پاریس بیرون کرد به طورى که در ۱۴۵۳ تنها کاله بندرى در شمال فرانسه در دست انگلیس باقى ماند.
  1393/2/27 23:50
860