مطالب مرتبط با واژه 'اسلامی'

  چرا مصدق اسرائیل را به رسمیت نشناخت؟

  آیت‌الله کاشانی طی سخنرانیهای متعدد خود مردم را به حمایت از مردم فلسطین به طرق مختلف و دوری جستن از اسرائیل دعوت نموده بود. بعد از ملی شدن صنعت نفت، مصدق به عنوان یکی از رهبران بلامنازعه نهضت، مناسبات ایران با دو کشور انگلیس و اسرائیل را قطع کرد. پیش از آن شاه و دولت ساعد اسرائیل را به طور غیررسمی به رسمیت شناخته بودند و روابط محدودی در برخی از سطوح داشتند؛ اما مصدق این روابط محدود را نیز به طور کلی قطع کرد و شناسائی اسرائیل را پس گرفت. این موضوع متأثر از دو دلیل عمده و مهم بود که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.
  1398/6/7 22:17

  عالمان شیعی و مسئله امنیت کشور

  عالمان شیعی در کشوری چون ایران ناگزیر بودند تا جور ناکارآمدی حکومت را بکشند و بر همین اساس در خلاء حکومتی مشروع، از مشروعیت خود برای بسیج و تدارک مردم سود جویند و هم خود را صرف حمایت از حکومت و امنیتی که در ایران وجود داشت، می کردند...
  1397/12/20 15:53

  گفتمانهای فرهنگی پهلوی دوم و جامعه پذیری سیاسی

  اگر کسی متن کتابهای دوره پهلوی را ورق بزند خصیصه بسیار برجسته ای توجه او را به خود جلب خواهد کرد و آن تاکید بر تصویر شاه است. در چهار صفحه اول کتابها، تصاویر شاه، پسر، همسر وخواهر او به چشم می خورد. دومین موضوعی که در متون درسی وجود دارد تاکید بسیار بر شاه و تلاشهای وی برای مدرنیزه کردن کشور است...
  1396/2/29 10:12

  بازخوانی زندگانی فیزیکدان و چریک مجاهد

  قلب تپنده انقلاب اسلامی در جهان اسلام

  شهید دکتر مصطفی چمران به عنوان یکی از ماندگارترین و تاثیرگذارترین چهره ها و شخصیت های مکتب انقلاب اسلامی مطرح می باشد که با برخورداری از یک شخصیت چندبعدی گامهای موثری در تقویت و اعتلای گفتمان انقلاب اسلامی در ورای مرزهای جمهوری اسلامی ایران داشت. شهید چمران علی رغم برخورداری از استعداد و نبوغ علمی در زمینه الکترونیک و فیزیک ، توان بالایی در طرحریزی عملیات های نامنظم و جنگ چریکی داشت و در عین حال در سیر و سلوک معنوی و عرفانی نیز در زمره شخصیتهای برتر عرفانی محسوب می گردد.
  1395/5/20 14:35

  موسی نجفی:

  تمدن سازی در ذات انقلاب اسلامی است

  عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: تمدن اسلامی در ذات انقلاب اسلامی وجود دارد.
  1394/11/3 22:36

  سبک زندگی اسلامی را باید در سخنان اهل‌ بیت(ع) جویا شد

  مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور، سرچشمه سبک زندگی اسلامی را سخنان اهل بیت(ع) دانست و گفت: باید سبک زندگی اسلامی را در کلمات اهل بیت(ع) جویا شد.
  1394/10/4 16:21

  نقش انسان در تمدن‌سازی مطابق مفاهیم قرآنی

  رئیس شورای سیاست‌گذاری علمی نخستین هفته علمی تمدن نوین اسلامی گفت:‌ اسلام از ما می‌خواهد که در همه ابعاد زندگی به دین توجه کنیم، اما برخی دین را در معنای حداقلی آن می‌خواهند که رهبر انقلاب پاسخ آنان را دادند.
  1394/9/25 17:31

  حجت‌الاسلام ذاکری:

  واژه «جمهوری اسلامی» نخستین بار توسط میرزا مطرح شد

  یکی از پژوهشگران حوزه علمیه قم در سالروز شهادت میرزا گفت: در تقید میرزا به اسلام و تلاش برای اجرای احکام اسلامی، جای کوچک‌ترین تردیدی نیست و شاید بد نباشد اشاره کنم واژه «جمهوری اسلامی» نخستین بار توسط میرزا مطرح شد.
  1394/9/14 22:33

  تاریخ انقلاب به روایت جلال‌الدین فارسی

  گفتند که شما را انتخاب کرده‌ایم برای دادستانی، شما بیایید به قم برویم و در جامعه مدرسین و خدمت امام برسیم که حکم بدهند. گفتم نه! من برای گرفتن هیچ حکمی از اینجا بلند نمی‌شوم بروم خدمت امام. امام مرا می‌شناسند و احتیاجی نیست که من بروم، امام همانجا حکم بدهند من اینجا این کار را عهده دار می‌شوم.
  1394/4/19 23:10

  اولین مدارس اسلامی در ایران/تصاویر

  مدارس روزانه "جامعه تعلیمات اسلامی" عنوان اولین و بزرگترین مدارس دینی در کشور بود که به همت یک روحانی سبزواری در تهران بنیانگذاری شد.
  1394/4/15 18:41
21