مطالب مرتبط با واژه 'رژیم پهلوی'

  روز‌های پیروزی انقلاب به روایت دبیر سرویس عکس اطلاعات

  دبیر سرویس عکس اطلاعات، این اقبال را داشته است که در برخی از عرصه‌های تاریخی انقلاب که دیگران حضور نداشتند و یا به دلایلی نتوانستند از تمام لحظات مهم عکس بگیرند، حضور داشته و آن لحظات را ثبت کند.
  1398/11/21 21:17

  انحراف قوه قضائیه در دوره پهلوی دوم

  دادگستری می‌بایست مرکز تظلمات عمومی و تنها مرجعی برای امور قضایی باشد که حافظ امنیت و مانع هرگونه انحراف تلقی گردد اما به تدریج وظیفه اصلی اش را که رسیدگی به جرایم علیه جان و مال و حیثیت افراد بود فراموش کرد، طی سالیان دراز چنان ضعیف گردید که غالباً دستورات مقامات قوه مجریه و خاصه ساواک برآن حاکم بود....
  1398/2/26 02:42

  میزان پشتیبانی عمومی از شاه از نگاه مردم جنوب

  همزمان با نزدیک شدن به ماه‌های منتهی به انقلاب، شاه محبوبیت و پایگاه اجتماعی خود را بیش از پیش از دست داد و کشورهای غربی از جمله آمریکا نیز به این نتیجه رسیدند که شاه دیگر پشتیبانی ندارد.
  1397/12/14 15:35

  به مناسبت پیام امام خمینی درباره روی کار آمدن بختیار؛

  از مدیریت امام تا شکست بختیار

  امام با اعلام پیامی از پاریس هر‌گونه همکاری و مساعدت با رژیم را محکوم نمود و به صورت غیرصریح همکاری بختیار با رژیم را مورد سؤال و تردید قرار داد: «اعانت به حکومت یاغی و پرداخت مالیات، پول آب و برق و تلفن و سایر کمکها به دولتی که شاه سر کار آورد، خیانت به ملت و مخالفت با حکم خدای تبارک و تعالی است».
  1397/12/10 16:46

  مفهوم «مارکسیسم اسلامی» چگونه باب شد؟

  رژیم پهلوی با آنکه به خوبی آگاه بود اسلام حربه و ابزاری جهت سرپوش گذاشتن سازمان در برخی از فعالیتهای حزبی است؛ اما درصدد بود با اطلاق و یا به کارگیری اصطلاح «مارکسیسم اسلامی» وجهه و چهره اسلام را نزد مردم مخدوش نماید.
  1396/12/19 16:15

  نقش زنان در انقلاب اسلامی

  گفته می شود در میان جمعیت عظیمی که در راهپیمایی روزهای منتهی به 17 شهریور صورت گرفت، برخی از زنان فرزندان خود را به آغوش گرفته بودند و به طرف میدان ژاله در حرکت بودند. زنان قسمت عظیمی از نقش تداوم در مبارزه را به دوش گرفتند، همانگونه که در میدان ژاله بیشترین کشتار را دادند . . .
  1396/7/21 23:02

  پاسخ عجیب رژیم پهلوی به نامه اساتید دانشگاه در خصوص قرارداد کنسرسیوم

  پذیرش کودتای 28 مرداد برای جامعه ایرانی امری سخت و دشوار بود و پذیرش قراردادی که تحت عنوان کنسرسیوم نفتی بسته شد از آن دشوارتر. این مسئله قطعا برای طبقات متوسط سنتی و مدرن که در حکومت دولت از وضعیت بهتری برخوردار بودند، سخت تر نیز بود. آنچنان که جامعه دانشگاهی حتی در سال 1333 همچنان به مخالفت های خود علیه حکومت ادامه می دادند . . .
  1396/6/31 09:25

  مفهوم «مارکسیسم اسلامی» چگونه باب شد؟

  رژیم پهلوی با آنکه به خوبی آگاه بود اسلام حربه و ابزاری جهت سرپوش گذاشتن سازمان در برخی از فعالیتهای حزبی است؛ اما درصدد بود با اطلاق و یا به کارگیری اصطلاح «مارکسیسم اسلامی» وجهه و چهره اسلام را نزد مردم مخدوش نماید.
  1396/4/24 22:43

  آیا حکومت پهلوی شیخ احمد کافی را کشت؟

  در جریان انقلاب اسلامی، تنفر از رژیم آنچنان زیاد شده بود که همه وقایع به ضرر شاه و خاندانش تمام می شد. به زبان دیگر، مردم همه چیز را از حکومت می دیدند و البته همه چیزهای بد و غیراخلاقی را. از جمله مواردی که به نام حکومت تمام می شد می توان به مرگ افرادی اشاره کرد که با رژیم پهلوی میانه خوبی نداشتند و مشخص نبود که به مرگ طبیعی مرده اند یا رژیم آنان را کشته است. مثل غلامرضا تختی، دکتر علی شریعتی و یا مصطفی خمینی، فرزند امام(ره). از جمله شخصیت های مهم دیگر در این زمینه می توان به شیخ احمد کافی اشاره کرد.
  1395/12/24 01:30

  حمایت رسانه‌های خارجی از قتل عام مردم توسط شاه

  در 10 دی ماه 1356 کارتر در کاخ نیاوران گفت «ایران به خاطر رهبری فوق‌العاده شاه، در یکی از پرمخاطره‌ترین نقاط دنیا، به یک «جزیره ثبات» تبدیل شده. این خیلی مرهون شماست اعلیحضرت، مرهون رهبری شما و [حس] احترام و تحسین و عشقی که مردمتان به شما دارند.» سقوط شاه یک سال پس از سفر کارتر به ایران و توصیف کشور تحت حاکمیت شاه به جزیره ثبات در منطقه ای ناآرام می تواند درس عبرتی باشد برای حکومت هایی که دل به حمایت های خارجی از جمله آمریکا بسته اند!
  1394/12/23 21:13
69