مطالب مرتبط با واژه 'مردم ایران'

  نگاهی به بافت جمعیتی ایران در عصر پهلوی

  بافت جمعیتی به عنوان یکی از پدیده‌های جغرافیایی، تحت تأثیر عوامل مختلف ممکن است با تغییرات زیادی مواجه گردد و خود موجد تحولات عمده‌ای در عرصه سیاسی، جغرافیایی و اقتصادی گردد. این تغییرات گاه ناشی از عاملی طبیعی بوده و گاه عاملی انسانی که معمولاً ناشی از قدرت سیاسی است، تغییراتی را به وجود می‌آورد. در ایران بافت شهری تا دوران قاجار بیشتر تحت تأثیر عوامل طبیعی بوده است، اما از این دوره به بعد با تغییرات مهم شهرنشینی، بافت جمعیتی با تغییراتی مواجه می‌گردد. این روند در دوره رضاشاه و به خصوص پهلوی دوم تحت تأثیر اقدامات سیاسی، با دگرگونی‌های اساسی مواجه گشت . . .
  1396/12/1 22:48

  فرهنگ ایرانی و انتخاب میان برنج و نان

  جامعه ایرانی با توجه به تنوع کشت و زرع در آن از فرهنگ غذایی متفاوت و متنوعی نیز در طول تاریخ برخوردار بوده است. اما قوت غالب در ایران برنج و نان بوده است. با این تفاوت که در این میان برنج برای اقلیتی از جغرافیای ایران و نان فرهنگ غالب تر بوده است. نگرش مردم درباره این دو قوت غالب جالب توجه است . . .
  1396/5/26 01:00

  تغذیه مردم ایران در عصر قاجار از نگاه یک غربی

  بهترین و مطبوع ترین اغذیه ایرانی به عقیده ایرانیان «کباب» است که آن را بر حسب معمول از گوشت گوسفند ترتیب می دهند...
  1395/6/3 10:00

  سالگشت تولد شناسنامه

  با خبر آخرین روزهای مرداد 1314 در روزنامه اطلاعات مردم رفتند سمت گرفتن شناسنامه : ( از نقطه نظر دستور قانون که انتخابات نام خانوادگی را برای افراد ضروری دانسته ، معلوم است که قانون از نقطه نظر اصول اجتماعی تعیین خانواده های اتباع دولت را در اولین درجه اهمیت تلقی کرده است .
  1395/3/27 13:43

  دستورات آمریکا برای کشتار مردم ایران

  ژنرال هایزر در خاطراتش به این نکته که دولت آمریکا تنها به دنبال حفظ منافع خود بود و برای این مهم دست به هرکاری می‌زد اعتراف کرده و می‌نویسد: « در گذشته خشونت‌هایی نشان داده بودیم و حاضر بودیم در صورت لزوم پا را فراتر بگذاریم»
  1394/11/14 22:00

  پیام‌های امام چگونه انقلاب را به سرانجام رساند؟

  پیام‌های حضرت امام (ره) در آن شرایط حساس و سرنوشت‌ساز روزهای پایانی رژیم پهلوی، علاوه بر «چه خواهد شد؟» بیانگر «چه باید کرد؟» در قالب توصیه‌های کاربردی و اجرایی نیز بود؛ پیام‌هایی که از جانب یک مسلط به آموزه‌های دینی صادر می‌شد.
  1393/10/15 15:52
6