حکایت تلخ تلاش استعمار برای تغییر سبک زندگی کشاورزی ایران

حکایت تلخ تلاش استعمار برای تغییر سبک زندگی کشاورزی ایران

زمانی در ایران قحطی وجود نداشت و سبک و سیاق زندگی کشاورزی ایران به گونه ای بود که طی آن مردم به مقدار لازم اقدام به کاشت محصولاتی چون گندم می کردند؛ در حالی که پس از آن و با ورود کشورهای غربی و به طور خاص سبک زندگی کشاورزی ایران به سمت کالاهای تجاری چون تریاک رفت . . .

کافه تاریخ- سبک زندگی

 

زمانی در ایران قحطی وجود نداشت و سبک و سیاق زندگی کشاورزی ایران به گونه ای بود که طی آن مردم به مقدار لازم اقدام به کاشت محصولاتی چون گندم می کردند؛ در حالی که پس از آن و با ورود کشورهای غربی و به طور خاص سبک زندگی کشاورزی ایران به سمت کالاهای تجاری چون تریاک رفت:

«کنسول انگلیس در تهران در سال 1867 میلادی پس از سالیان نه چندان دور فعالیت در این زمینه به کشورش گزارش داد: «به نظر می رسد که تقاضا برای تریاک خوب است  و انتظار می رود امسال سه برابر بیشتر از حد معمول به چین صادر شود.» رشد تولید تریاک در آن دوران سرسام آور بود، به طوری که در سال 1859 میلادی سیصد صندوق و در 1889 میلادی  1886 صندوق تریاک از ایران صادر شده است و این رشد در تولید سالیانه تریاک، در کشور معلول فعالیت های سیاسی- تجاری انگلیسی ها و تبلیغات ایشان و تشویق دهقانان در کاشت خشخاش بود.» تا این دوره در هیچ یک از اسناد تاریخی اشاره ای به کشیدن تریاک در ایران نشده، حال آن که از عادت قلیان در بیش تر منابع یاد شده است. یعنی در این زمان وافور و نگاری هنوز وارد فرهنگ ایران زمین نشده بود.»

 

منبع: داریوش شهبازی، برگ هایی از تاریخ تهران، تهران، نشر ثالث، 1390، ص 190

 

 

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •